NowościAktualnościGigant rezygnuje z Apple CarPlay. Zamiast tego – zupełna nowość

Gigant rezygnuje z Apple CarPlay. Zamiast tego – zupełna nowość

Niemiecki producent samochodów zapowiedział, że nie zamierza wspierać najnowszych wersji Apple CarPlay w swoich modelach. Co w zamian otrzymają użytkownicy?

Usługa Apple CarPlay pozwala błyskawicznie połączyć się z systemem multimedialnym samochodu i przenieść na niego m.in. mapę z nawigacji, odtwarzacz muzyki lub listę kontaktów. Oczywiście dotyczy on użytkowników iPhone’ów. Właściciele telefonów z Androidem mogą skorzystać z Android Auto, który często jest obsługiwany jednocześnie z CarPlay. Niedługo usługa Apple’a przejdzie rozbudowaną modyfikację, która da dostęp do niespotykanych dotychczas parametrów. Kierowcy za jej pośrednictwem będą mogli podejrzeć np. prędkość obrotową silnika lub obsłużyć klimatyzację.

Nowy Apple CarPlay. Nie będzie go w Mercedesach?

Najnowszą wersje Apple CarPlay najprawdopodobniej zobaczymy w przyszłych modelach Porsche i Astona Martina. Wcześniej mówiło się także, że do tego grona producentów aut dołączy także Mercedes, jednak już teraz wiadomo, że tak się nie stanie. Przyszłe samochody z gwiazdą na masce nie będą już wspierać technologii CarPlay w najnowszym wydaniu, o czym poinformował dyrektor generalny Mercedes-Benz, Ola Källenius. Dlaczego? Firma nie chce przekazywać kontroli nad systemem infotainment tzw. osobie trzeciej, a właśnie do tego sprowadzałaby się kooperacja z zapowiadanym Apple CarPlay. Mercedes pracuje jednak nad rozwiązaniem mającym wyeliminować ten problem. Według zapowiedzi może on zadebiutować już w 2025 roku wraz z premierą nowego CLA.

MB.OS. Czym jest technologia Mercedesa?

Mowa o zupełnie nowym systemie operacyjnym MB.OS, który w całości stanowi autorskie dzieło Mercedesa. Otworzy on kierującego na całkowicie nowe doznania z prowadzenia samochodu i jego użytkowania. Standardowa obsługa systemu informacyjno-rozrywkowego będzie jedynie wstępem do możliwości tego, potocznie mówiąc, „mózgu” samochodu. MB.OS ma kooperować z technologiami umożliwiającymi zautomatyzowaną jazdę i zarządzającymi parametrami układu napędowego i baterii, a nawet ustawieniami funkcji we wnętrzu i na zewnątrz auta. Mało tego, Mercedes już teraz nawiązał współpracę z Google i w efekcie ma powstać najnowszej generacji mapa w nawigacji wspomagana systemami asystującymi kierowcy.

Deklaracja Mercedesa na szczęście nie oznacza, że właściciele iPhone’ów nie będą mogli już w „stary” sposób zesparować telefonów z autem. Firma nadal będzie wspierać dotychczasowe wersje CarPlay i Android Auto, stąd nie będzie mowy o całkowitym zerwaniu współpracy z Apple.

Apple CarPlay Mercedes 02
Właściciele Mercedesów nadal będą mogli korzystać z Apple CarPlay, ale już nie w jego najnowszych wersjach.
Redakcja poleca:

W tych autach na dobre zniknie Apple CarPlay

Do tych aut trafi bezprzewodowy Apple CarPlay. Koniec z kablami

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji