NowościAktualnościKoniec z kablami. Do tych aut trafi bezprzewodowy Android Auto i Apple...

Koniec z kablami. Do tych aut trafi bezprzewodowy Android Auto i Apple CarPlay

Usługa bezprzewodowej łączności z Android Auto/Apple CarPlay wreszcie trafi to aut, w których dotąd była niedostępna. Gdzie w końcu będzie można połączyć się z telefonem bez kabla?

Aplikacje Android Auto i Apple CarPlay pozwalają wygodnie i bezpiecznie, a co najważniejsze – legalnie korzystać ze smartfona w aucie. Telefon, jak wiadomo, przydaje się nie tylko do rozmów, ale także do wyświetlenia nawigacji albo odtwarzacza muzyki. By nie trzymać go w dłoni, wystarczy połączyć się nim z systemem multimedialnym auta poprzez wspomniane aplikacje. Android Auto obsługuje telefony oparte na systemie operacyjnym Android, a Apple CarPlay współpracuje z iPhone’ami. Po zesparowaniu otrzymujemy swego rodzaju kopię wyświetlacza ze smartfona na ekranie w samochodzie: z jego poziomu możemy np. włączyć nawigację Google Maps, wykonać połączenie lub posłuchać muzyki.

Nowoczesne samochody zdołały już przyzwyczaić kierowców do jeszcze jednego udogodnienia, tj. opcji połączenia się z Android Auto/Apple CarPlay bezprzewodowo. Wiele osób słusznie irytuje bowiem konieczność sięgania po kabel za każdym razem, gdy chce połączyć telefon z systemem multimedialnym – a niektórzy robią to podczas każdego przejazdu autem. Dzięki bezprzewodowemu parowaniu aplikacja aktywuje się sama, a my nie musimy nawet brać telefonu do ręki.

Android Auto/Apple CarPlay bezprzewodowo – w końcu w Hyundaiach i Kiach

Niestety, mimo znacznego upowszechnienia tej funkcji w ostatnich latach, do tej pory była ona niedostępna w samochodach dwóch producentów z Korei. Mowa o Hyundaiach i Kiach, które notabene ostatnio produkują auta o szokującej stylistyce i z równie ciekawymi kokpitami, obfitującymi w niespotykane dotąd opcje. A jednak do tej pory kupujący nowego Hyundaia czy Kię nie mogli liczyć na obecność bezprzewodowego Android Auto/Apple CarPlay w swoim samochodzie. Na szczęście to się niedługo zmieni.

Wszystko za sprawą wdrażanej przez koncern Hyundai-Kia aktualizacji oprogramowania, która doda do systemów multimedialnych możliwość bezprzewodowego połączenia się ze wspomnianymi aplikacjami. Co ciekawe, nowa opcja będzie dostępna nie tylko w nowych autach – poprzez przeprowadzenie aktualizacji będzie ją można też aktywować w już sprzedanych samochodach. Niestety, nie we wszystkich. Aktualizacja dotyczyć będzie systemów inforozrywki opartych na ccNC (Connected Car Navigation Cockpit) kooperujących z ekranem o przekątnej 12,3-cala. Funkcja Android Auto/Apple CarPlay bez kabla nie trafi tym samym do uboższych systemów z mniejszymi ekranami (maksymalnie 10,25-cala).

Bezprzewodowy Android Auto/Apple CarPlay (Hyundai, Kia) – lista modeli

Poniżej odsyłamy do szczegółowych list modeli Kii i Hyundaia, które otrzymają wspomnianą aktualizację oprogramowania:

Co istotne, bezprzewodowe Android Auto i Apple CarPlay w pierwszej kolejności otrzymają Hyundaie i Kie przeznaczone na rynek europejski. W późniejszej kolejności aktualizacja trafi do samochodów na Stany Zjednoczone.

Polecamy również:

Android Auto bezprzewodowo. Jak połączyć się bez kabla?

Co daje najnowsza wersja Android Auto (10.8)?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji