Współpraca reklamowaMultimedia na miarę XXI wieku. Ten producent z pewnością takie ma

Multimedia na miarę XXI wieku. Ten producent z pewnością takie ma

Wydajny i efektowny system multimedialny jest kluczem do pełnego komfortu prowadzenia auta. Właśnie takie są najnowsze multimedia Forda. Poznajmy systemy SYNC 4 i SYNC 4A.

Wielkie, dotykowe ekrany niemal w całości zdominowały deski rozdzielcze samochodów, zastępując momentami trudne w orientacji niewielkie, fizyczne przyciski. Nowoczesne systemy multimedialne z przejrzystymi wyświetlaczami trafiają już nie tylko do luksusowych samochodów, ale i reprezentantów segmentów miejskich lub nawet aut sportowych i terenowych. Odgrywają też coraz większą rolę w samochodach elektrycznych, które systematycznie wytyczają nową drogę w motoryzacji. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Ford i dlatego dla swojego flagowego „elektryka” – Mustanga Mach-E – przygotował najlepszy system multimedialny, jaki kiedykolwiek wyszedł spod jego rąk. Czym charakteryzuje się wobec tego Ford SYNC 4A i jego prostszy (ale równie innowacyjny) odpowiednik SYNC 4?

Ford SYNC 4. Topowe możliwości dla każdego

Siła systemu multimedialnego Forda tkwi w wielu aspektach. Jak wiadomo, dla przyszłego właściciela liczy się dobre pierwsze wrażenie, a te z pewnością nastąpi po zajęciu miejsca w nowym modelu Forda z systemem SYNC 4 (np. Focusie). Charakteryzuje go przejrzysty interfejs z czytelnymi, miłymi dla oka grafikami. Kooperuje z pokaźnym, 13,2-calowym ekranem dotykowym, dzięki czemu każda funkcja w aucie ma swoje stałe miejsce i użytkownik nie musi poruszać się po całym systemie, by na nią trafić. Do dyspozycji są również wygodne ikonki-skróty bezpośrednio przekierowujące do interesujących nas ustawień.

Ford SYNC 4 4A
System multimedialny Forda gromadzi mnóstwo funkcji w jednym miejscu i uwalnia użytkownika od „błądzenia” po jego ustawieniach.

Poruszanie się po systemie SYNC 4 możliwe jest również przy użyciu poleceń głosowych. Ta funkcja jest cały czas połączona z chmurą, co pozwala na bieżąco aktualizować słownik i tym samym ułatwia kierowcy wydawanie komend dotyczących np. adresu w nawigacji, napisania wiadomości tekstowej lub aktywacji odtwarzacza muzyki. SYNC 4 zawiera też opcję połączenia z telefonem przy użyciu aplikacji Android Auto i Apple CarPlay. Nie trzeba w tym celu podłączać kabla – wszystko odbywa się bezprzewodowo. Obraz z telefonu nie zajmuje przy tym całej powierzchni dotykowego ekranu, stąd użytkownik Forda może w błyskawiczny sposób przejść do ustawień wbudowanego systemu.

Ford SYNC 4 4A
Wygodna kooperacja ze smartfonem pozwala mieć ulubione aplikacje tuż pod ręką.

System SYNC 4 działa w oparciu o technologię chmury obliczeniowej i tym samym automatycznie się aktualizuje w momencie pojawienia się nowszej wersji systemu. Proces ten odbywa się w tle i nie wpływa na działanie ekranu multimediów. Łączność z chmurą korzystnie wpływa na działanie wbudowanej nawigacji, gdyż pozwala wyznaczyć szybszą trasę z uwzględnieniem ewentualnego postoju na tankowanie/ładowanie. Wraz z SYNC 4 właściciel Forda otrzymuje też dostęp do innej usługi łączącej smartfona z autem – FordPass. Za jej pośrednictwem można np. otworzyć i zamknąć pojazd oraz sprawdzić lokalizację samochodu i powiadomienia o jego stanie technicznym.

Więcej na temat FordPass

Ford SYNC 4A. Rozumie użytkownika jak żaden inny system

SYNC 4A to rozbudowana wersja systemu SYNC 4, przeznaczona dla samochodów w 100% elektrycznych. Spotkamy ją w nowym Mustangu Mach-E. On również zapewnia dostęp do najnowszych danych (dzięki połączeniu z chmurą), co ma niebagatelne znaczenie, gdy planujemy wybrać się „elektrykiem” w dalszą trasę. Zaktualizowana nawigacja ma nieustanny wgląd do parametrów zasięgu i stopnia naładowania akumulatora trakcyjnego i tym samym potrafi wyznaczyć trasę z uwzględnieniem ewentualnych punktów ładowania (z propozycjami szybkich stacji, gdzie „prąd” na 100 kilometrów można uzupełnić w 10 minut).

Ford SYNC 4 4A
Pionowy wyświetlacz daje jeszcze lepsze rozeznanie w kluczowych parametrach samochodu i dostępnych funkcjach.

System SYNC 4A współpracuje z jeszcze większym ekranem (15,5-cala) o orientacji pionowej, co daje kierowcy bezproblemowy dostęp do wszystkich opcji bez odrywania pleców od fotela. Wyświetlacz imponuje atrakcyjną wizualnie grafiką i rozmiarami ikonek: są duże, a przez to łatwo w nie trafić podczas prowadzenia samochodu. Ma też estetycznie wkomponowane fizyczne pokrętło i nieustannie widoczny panel obsługi klimatyzacji (nie trzeba go osobno wyszukiwać).

Ford SYNC 4 4A
Wysmakowane detale cieszą oko podróżnych nie tylko w momencie odbierania samochodu od dealera.

Innym niespotykanym u rywali udogodnieniem jest system zaawansowanego rozpoznawania mowy, rozumiejący komendy w aż 15 europejskich językach. Technologia na bieżąco „uczy się” użytkownika i rozszerza zasób słownictwa w taki sposób, że kierowca komunikuje się z systemem przy użyciu bardziej naturalnych poleceń. Za pomocą własnego głosu można m.in. zmieniać ustawienia nawigacji i obsługiwać telefon, ale też korygować oświetlenie i opcje klimatyzacji.

Ford SYNC 4 4A
Rozległe ikony ułatwiają obsługę systemu Forda. W razie konieczności można zawsze wspomóc się dopracowanym asystentem głosowym.

Polecamy również:

Innowacyjne technologie Forda. Znasz je wszystkie?

Jedź bez trzymania kierownicy. To możliwe z nowym asystentem Forda

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji