PoradyPoradyAndroid Auto bezprzewodowo. Jak połączyć się z Android Auto bez kabla?

Android Auto bezprzewodowo. Jak połączyć się z Android Auto bez kabla?

Wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy bez aplikacji Android Auto. Jak połączyć się z Android Auto bezprzewodowo? Zobacz, co trzeba zrobić, by nie używać kabla.

Rozpowszechnienie w ostatnich latach aplikacji Android Auto istotnie podniosło komfort i bezpieczeństwo podróżowania samochodami w dobie wszechobecnych smartfonów. W dzisiejszych czasach już nie tylko z nich dzwonimy, ale też słuchamy muzyki, planujemy spotkania i inne sprawy oraz korzystamy z nawigacji. Nic dziwnego, ponieważ aplikacje nawigujące na smartfony są bardzo dokładne i inteligentne, a przy tym dostępne za darmo (w większości). W efekcie coraz częściej jeździmy autem z podczepionym na uchwycie telefonem komórkowym. Niestety, wiąże się to z koniecznością obsługiwania go rękami, co istotnie pogarsza koncentrację.

Z myślą o jak najłatwiejszym i najbezpieczniejszym, a przede wszystkim legalnym korzystaniu z dobrodziejstw smartfonów w czasie podróżowania samochodem powstała aplikacja Android Auto. Jak sama nazwa wskazuje, jest kompatybilna z telefonami opartymi na systemie operacyjnym Android. Użytkownicy iPhone’ów również mają swojego odpowiednika w postaci aplikacji Apple CarPlay. Zarówno ona, jak i Android Auto, umożliwiają przeniesienie niektórych właściwości smartfona na ekran systemu multimedialnego auta. Wiąże się to z utworzeniem na wyświetlaczu w kokpicie swego rodzaju klonu obrazu z telefonu, choć nie jest on identyczny jak na urządzeniu mobilnym.

Jak działa Android Auto w samochodzie?

Z oczywistych powodów Android Auto nie pozwala kierowcom na korzystanie w czasie jazdy z Facebooka i aplikacji streamingowych typu Netflix. Można natomiast komunikować się za pośrednictwem Messengera czy WhatsAppa, rozmawiać przez telefon (przez system głośnomówiący), słuchać muzyki/podcastów (dzięki kompatybilności np. z serwisem Spotify) oraz wyświetlić mapę nawigacji Google Maps. By ograniczyć do minimum stukanie palcami po ekranie, Android Auto posiada wbudowaną obsługę głosową w postaci Asystenta Google. Jak zatem widać, możliwości tej aplikacji są spore i realnie czynią one podróż przyjemniejszą oraz mniej angażującą.

Czy Android Auto działa bezprzewodowo?

Niektórych kierowców od korzystania z Android Auto zniechęca fakt konieczności podłączania telefonu do auta poprzez kabel. Trzeba to robić za każdym razem, gdy ruszamy gdzieś autem, dlatego sparowanie smartfona przez Android Auto praktykowane jest głównie podczas dalszych podróży, by móc wygodniej korzystać z nawigacji.

Być może nie każdy o tym wie, ale Android Auto potrafi też działać bezprzewodowo, choć nie zawsze. Do tego potrzebny jest nowszy typ smartfona, tj. z systemem Android 11 lub nowszym. Wyjątek stanowią telefony Samsunga, ponieważ bezprzewodowy Android Auto funkcjonuje tam również na Androidzie 9 i 10. Oprócz tego opcja łączenia bez użycia kabla musi być wbudowana w system multimedialny samochodu. Niestety, wciąż jest ona zarezerwowana tylko dla niektórych aut, lecz coraz częściej dostępna jest w niektórych modelach z drugiej ręki. Istnieją też sprytne metody na zapewnienie sobie bezprzewodowego Android Auto w starszym aucie, ale o tym w dalszej części materiału.

Jak połączyć się z Android Auto bez kabla?

Aby móc korzystać z bezprzewodowego Android Auto, warto najpierw upewnić się, że nasz smartfon ma wymaganą wersję systemu operacyjnego Android (11 i nowsze, poza wspomnianymi Samsungami). Ponadto musi on obsługiwać sieci Wi-Fi 5 GHz. Oczywiście nie można zapomnieć o zweryfikowaniu, czy nasz samochód ma wbudowane bezprzewodowe łączenie z Android Auto.

Android Auto bezprzewodowo
Android Auto jest szczególnie wygodny w użyciu na wyświetlaczach samochodowych o dużej przekątnej.

Połączenie się z Android Auto bez użycia kabla musi się odbyć na postoju i przy włączonym zapłonie. W telefonie trzeba włączyć Wi-Fi i Bluetooth oraz włączyć możliwość wykrywania przez inne urządzenia. Z kolei na ekranie multimediów w aucie trzeba kliknąć w zakładkę z Android Auto i wybrać z listy urządzeń własny telefon. Otrzymamy na niego specjalny kod, którego trzeba potwierdzić. Następnie system poprosi nas o zezwolenie na dostęp do niektórych funkcji w telefonie (np. do kontaktów), po czym nawiąże połączenie. W zależności od modelu auta i posiadanego smarfona integracja z Android Auto może się delikatnie różnić, dlatego ważne jest postępowanie zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie i w telefonie.

Od tego momentu system będzie już automatycznie wykrywał smartfona po uruchomieniu auta: całej tej procedury nie trzeba za każdym razem powtarzać. Ważne, aby telefon miał zawsze włączony Bluetooth.

Android Auto bezprzewodowo. To możliwe nawet w starszym aucie

Brak fabrycznej możliwości połączenia z Android Auto bez kabla nie oznacza, że opcja bezprzewodowa nie wchodzi w grę. Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są specjalne adaptery umożliwiające kooperację z Android Auto bez użycia kabla. Wystarczy wpiąć go w gniazdo USB w aucie i połączyć smartfona w podobny sposób, jak ma to miejsce w fabrycznych systemach. Takie urządzenia nie kosztują dużo (ok. 200-300 zł), a zazwyczaj świetnie spełniają swoją funkcję. Dostępne są m.in. adaptery Carlinkit oraz Motorola.

Android Auto bezprzewodowo
Adaptery to bezprzewodowego Android Auto to najmniej „inwazyjna” opcja pozwalająca połączyć smartfona bez użycia kabla. Jeśli auto w ogóle nie obsługuje Android Auto, to chcąc go mieć, trzeba zmienić cały radioodbiornik na taki z funkcją obsługiwania tej aplikacji.

Jeśli nasz samochód w ogóle nie obsługuje Android Auto (nawet poprzez podłączenie kablem), nie pozostaje nic innego jak wymiana fabrycznego samochodowego radia na odpowiednik z wbudowanym Android Auto, czyli, krótko mówiąc, z kolorowym wyświetlaczem. Na rynku dostępne są zarówno nowe radioodbiorniki z wbudowanym większym ekranem lub takie, w których on się wysuwa. Tą drugą opcję warto szczególnie wziąć pod uwagę, ponieważ z reguły nie wymaga przerabiania konsoli środkowej. Jeśli już decydujemy się na wymianę radia, wybierzmy nowe już z funkcją bezprzewodowego Android Auto.

Polecamy również:

Najnowsza wersja Android Auto (10.6). Co przynosi użytkownikom?

Czy Android Auto zniknie z nowych aut?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji