Prawo jazdy kategorii A2

Aby po osiągnięciu pełnoletności móc legalnie jeździć motocyklem, musimy mieć prawo jazdy kategorii A2. Oto najistotniejsze informacje na temat prawa jazdy kat. A2 (minimalny wiek, koszt kursu, pojazdy na które daje uprawnienia).

W wyniku zmiany przepisów w 2013 r. pojawiły się aż cztery kategorie prawa jazdy uprawniające do kierowania jednośladami: AM, A1, A2 i „pełne” A. Jako że znacząco podwyższono limit wiekowy osób mogących ubiegać się o wyrobienie prawa jazdy kategorii A (24 lata), wybawieniem okazuje się kategoria A2, którą można zrobić już po ukończeniu pełnoletności. Umożliwia ona legalne poruszanie się całkiem mocnymi motocyklami, ale nie tylko nimi. Jak zapisać się na prawo jazdy kategorii A2? Jak wygląda szkolenie przyszłych motocyklistów i egzamin państwowy? Wreszcie – ile taka „przyjemność” kosztuje?

O czym trzeba pamiętać, kupując motocykl?

Prawo jazdy kat. A2 – wymagany wiek

Minimalny wiek osoby chcącej uzyskać prawo jazdy kategorii A2 wynosi 18 lat z adnotacją, że można się zapisać na kurs, mając ukończone 17 lat i 9 miesięcy: trzeba wtedy posiadać zgodę rodziców lub opiekunów. Wydanie zaświadczenia o ukończeniu kursu na prawo jazdy nastąpi jednak dopiero po ukończeniu wymaganego wieku. Wtedy też można zapisać się na egzamin państwowy.

Kategorię A2 warto wyrobić z jeszcze jednego powodu. Jeśli będziemy ją posiadali 2 lata, istnieje możliwość wcześniejszego zapisania się na kurs prawa jazdy „pełnej” kategorii A. Zatem, po uzyskaniu A2 w wieku 18 lat, uprawnienia na kategorię A będzie można uzyskać mając 20 lat.

Prawo jazdy kat. A2 – pojazdy, na które ono uprawnia

Dla części młodych kierowców prawo jazdy kategorii A2 jest jednym z pierwszych zdobytych uprawnień do kierowania pojazdami. Kojarzy się ona głównie z niewielkimi motocyklami, ale po odebraniu dokumentu można kierować także innymi pojazdami. Oto lista pojazdów, na które uprawnia kategoria A2 prawa jazdy:

  • motocykl o mocy nieprzekraczającej 35 kW (47,6 KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla;
  • motocykl trójkołowy o mocy nieprzekraczającej 15 kW (20,4 KM),
  • pojazdy mieszczące się w łamach prawa jazdy kategorii AM;
  • zespół pojazdów (powyższe pojazdy połączone z przyczepą; tylko w Polsce).

Prawo jazdy kat. A2 – cena kursu i inne koszty

Koszty kursów na prawo jazdy kat. A2 zbliżyły się do stawek za kategorię A. Ceny kursów nie są odgórnie określone i zależą od wielu czynników, m.in. renomy szkoły jazdy, zdawalności kierowców czy też lokalizacji ośrodka szkolącego. Należy nastawić się na wartości rzędu 1900-2800 zł, czasami delikatnie niższe lub wyższe.

Tyle jednak zapłacimy za sam kurs. Dodatkowe wydatki obejmują m.in. badanie lekarskie z orzeczeniem o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi (200 zł) oraz koszty samych egzaminów państwowych: teoretycznego (30 zł) i praktycznego (180 zł). Stawki są identyczne zarówno za pierwszą próbę, jak i kolejne. Przyszli kierowcy, nie do końca pewni swoich umiejętności, mogą wykupić dodatkowe godziny jazdy w ośrodku szkoleniowym. W okresie pandemii niektóre ośrodki szkolenia kierowców wymagają posiadania własnego kasku i rękawic ochronnych. Wybierając produkty dobrej jakości zapłacimy niemało, bo minimum kilkaset złotych lub nawet 4-cyfrową kwotę. Ten wydatek i tak byśmy musieli ponieść już po zdaniu egzaminu i zakupie motocykla, więc można go „usprawiedliwić”. Ostatni wydatek to opłata za wydanie prawa jazdy (100,50 zł).

Badanie lekarskie na prawo jazdy: na czym polega, ile kosztuje?

Prawo jazdy kat. A2 – jak wygląda kurs?

Szkolenie na kategorię A2 standardowo trwa 50 godzin, z czego 30 obejmuje przygotowanie teoretyczne, 20 – praktyczne. W przypadku szkolenia teoretycznego każda godzina jest równa 45 minutom, zaś praktycznego – 60 minutom. W dobie pandemii niektóre ośrodki szkoleniowe realizują kursy teoretyczne drogą e-learningu, bez konieczności udawania się do placówki na zajęcia z „teorii”. Dodatkowo, wymagane jest uczestnictwo w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy (4 godziny). Z uwagi na tzw. sezonowość jazdy motocyklem, na kurs najlepiej zapisać się w miesiącach wiosennych lub letnich, a na okres jesienny zaplanować ewentualne zdawanie egzaminu. Trudno określić jednoznaczny czas trwania kursu: można się „wyrobić” w kilka tygodni, a czasami wydłuża się on do kilku miesięcy (gdy np. trzeba wykupić dodatkowe jazdy).

Jak zapisać się na prawo jazdy? Poradnik krok po kroku

Prawo jazdy kat. A2 – egzaminy teoretyczne i praktyczne

Kandydat na kierowcę ma możliwość uczestnictwa w całości kursu (części teoretycznej i praktycznej), jak i tylko w części praktycznej z samodzielnym przygotowaniem do egzaminu teoretycznego. W przypadku drugiej opcji na „teorię” można zapisać się od razu w WORD-zie po wyrobieniu PKK, natomiast na „praktykę” – po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu wewnętrznego w ośrodku szkoleniowym. Jeśli zapisaliśmy się na kurs teoretyczny i praktyczny, zapisanie na egzaminy państwowe będzie możliwe dopiero po zaliczeniu egzaminów wewnętrznych. Przyszły kierowca musi je zdać, by zapisać się na finalne egzaminy, czyli państwowe. Teoretyczny trwa 25 minut i składa się z 32 pytań: 20 z wiedzy podstawowej oraz 12 z wiedzy specjalistycznej. Pytania punktowane są w trzech stopniach (1, 2, 3 pkt). Łącznie można z niego uzyskać 74 punkty, z kolei wynik pozytywny otrzymuje się, zdobywając minimum 68 punktów. Test został tak skonstruowany, że niemożliwe jest cofanie się do wcześniej zaznaczonych odpowiedzi, dlatego wymaga on dużego skupienia od przyszłego kierowcy.

Egzamin praktyczny obejmuje z kolei trzy kluczowe aspekty:

  • przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego elementów motocykla odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy;
  • zadania na placu manewrowym (m.in. jazda po tzw. „ósemce”, slalom między pachołkami, ominięcie przeszkody, ruszanie ze wzniesienia);
  • jazda w ruchu miejskim (sposób wykonywania manewrów na drodze, zachowanie wobec innych uczestników ruchu, umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze, skuteczność reagowania w przypadku zagrożenia, sposób używania mechanizmów sterowania motocyklem).

Polecamy także:

Prawo jazdy kategorii A: wiek, cena, egzamin, pojazdy na który uprawnia

Prawo jazdy kategorii A1: wiek, cena, egzamin, pojazdy na który uprawnia

Wniosek o wydanie prawa jazdy. Wzór dokumentu, opłaty, PKK

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Co to jest i jak go założyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj