Prawo jazdy kategorii AM

Prawo jazdy kategorii AM zastąpiło popularną kiedyś kartę motorowerową. Oto najistotniejsze informacje na temat prawa jazdy kat. AM (minimalny wiek, koszt kursu, pojazdy na które daje uprawnienia).

W wyniku zmiany przepisów w 2013 r. pojawiły się aż cztery kategorie prawa jazdy uprawniające do kierowania jednośladami: AM, A1, A2 i „pełne” A. Pierwsza z nich zastąpiła wcześniej obowiązującą kartę motorowerową, z tym że wraz z przeobrażeniem jej w oficjalną kategorię prawa jazdy diametralnie zmieniły się wymogi i sposób zdawania egzaminów. O ile kartę motorowerową można było zdać w szkole, tak przy prawie jazdy kategorii AM obowiązują takie same procedury, jak i przy pozostałych uprawnieniach do kierowania pojazdami. Trzeba wobec tego zapisać się na kurs w ośrodku szkoleniowym, zdać egzamin państwowy i odebrać dokument w wydziale komunikacji. Jak zapisać się na prawo jazdy kategorii AM? Jak wygląda szkolenie przyszłych kierujących motorowerami i egzamin państwowy? Wreszcie – ile taka „przyjemność” kosztuje?

NASZ SKLEP

Prawo jazdy kat. AM – wymagany wiek

Podczas gdy na kurs karty motorowerowej można było zapisać się w wieku 13 lat, tak minimalny wiek osoby chcącej uzyskać prawo jazdy kategorii AM został podwyższony i wynosi 14 lat z adnotacją, że można się zapisać na kurs, mając ukończone 13 lat i 9 miesięcy: trzeba wtedy posiadać zgodę rodziców lub opiekunów. Wydanie zaświadczenia o ukończeniu kursu na prawo jazdy nastąpi jednak dopiero po ukończeniu wymaganego wieku. Wtedy też można zapisać się na egzamin państwowy.

Prawo jazdy kat. AM – pojazdy, na które ono uprawnia

Dla części młodych kierowców prawo jazdy kategorii AM jest pierwszym zdobytym uprawnieniem do kierowania pojazdami. Kojarzy się ona głównie z motorowerami, ale po odebraniu dokumentu można kierować także innymi pojazdami. Oto lista pojazdów, na które uprawnia kategoria AM prawa jazdy:

  • motorower, czyli pojazd dwukołowy lub trójkołowy, którego pojemność skokowa silnika nie przekracza 50 cm³, a w przypadku silnika elektrycznego moc nie przekracza 4 kW (ok. 5,5 KM). Prędkość maksymalna musi być fabrycznie ograniczona do 45 km/h;
  • czterokołowiec lekki, czyli pojazd o masie łącznej nie przekraczającej 350 kg, którego konstrukcja uniemożliwia rozwinięcie większych prędkości niż 45 km/h;
  • zespół pojazdów (powyższe pojazdy połączone z przyczepą; tylko w Polsce).

Warto wiedzieć, że uprawnienia do poruszania się powyższymi pojazdami automatycznie zdobywa się po zdaniu kolejnych kategorii praw jazdy (A, B, C, D, T i pochodnych). Kategoria AM pozostaje zatem istotna jedynie dla najmłodszych osób, gdyż tylko ona została objęta najniższym limitem wiekowym.

Prawo jazdy kat. AM – cena kursu i inne koszty

Ceny kursów na prawo jazdy kategorii AM nie są odgórnie określone i zależą od wielu czynników, m.in. renomy szkoły jazdy, zdawalności kierowców czy też lokalizacji ośrodka szkolącego. Należy nastawić się na wartości rzędu 900-1500 zł, czasami delikatnie niższe lub wyższe.

Tyle jednak zapłacimy za sam kurs. Dodatkowe wydatki obejmują m.in. badanie lekarskie z orzeczeniem o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi (200 zł) oraz koszty samych egzaminów państwowych: teoretycznego (30 zł) i praktycznego (140 zł). Stawki są identyczne zarówno za pierwszą próbę, jak i kolejne. Przyszli kierowcy, nie do końca pewni swoich umiejętności, mogą wykupić dodatkowe godziny jazdy w ośrodku szkoleniowym. W okresie pandemii niektóre ośrodki szkolenia kierowców wymagają posiadania własnego kasku i rękawic ochronnych. Wybierając produkty dobrej jakości zapłacimy niemało, bo minimum kilkaset złotych lub nawet 4-cyfrową kwotę. Ten wydatek i tak byśmy musieli ponieść już po zdaniu egzaminu i zakupie motoroweru, więc można go „usprawiedliwić”. Ostatni wydatek to opłata za wydanie prawa jazdy (100,50 zł).

Badanie lekarskie na prawo jazdy: na czym polega, ile kosztuje?

Prawo jazdy kat. AM – jak wygląda kurs?

Szkolenie na kategorię AM standardowo trwa 20 godzin, z czego 10 obejmuje przygotowanie teoretyczne, drugie 10 – praktyczne. W przypadku szkolenia teoretycznego każda godzina jest równa 45 minutom, zaś praktycznego – 60 minutom. W dobie pandemii niektóre ośrodki szkoleniowe realizują kursy teoretyczne drogą e-learningu, bez konieczności udawania się do placówki na zajęcia z „teorii”. Dodatkowo, wymagane jest uczestnictwo w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy (4 godziny). Z uwagi na tzw. sezonowość jazdy jednośladem, na kurs najlepiej zapisać się w miesiącach wiosennych lub letnich, a na okres jesienny zaplanować ewentualne zdawanie egzaminu. Trudno określić jednoznaczny czas trwania kursu: można się „wyrobić” w kilka tygodni, a czasami wydłuża się on do kilku miesięcy (gdy np. trzeba wykupić dodatkowe jazdy).

Jak zapisać się na prawo jazdy? Poradnik krok po kroku

Prawo jazdy kat. AM – egzaminy teoretyczne i praktyczne

Kandydat na kierowcę ma możliwość uczestnictwa w całości kursu (części teoretycznej i praktycznej), jak i tylko w części praktycznej z samodzielnym przygotowaniem do egzaminu teoretycznego. W przypadku drugiej opcji na „teorię” można zapisać się od razu w WORD-zie po wyrobieniu PKK, natomiast na „praktykę” – po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu wewnętrznego w ośrodku szkoleniowym. Jeśli zapisaliśmy się na kurs teoretyczny i praktyczny, zapisanie na egzaminy państwowe będzie możliwe dopiero po zaliczeniu egzaminów wewnętrznych. Przyszły kierowca musi je zdać, by zapisać się na finalne egzaminy, czyli państwowe. Teoretyczny trwa 25 minut i składa się z 32 pytań: 20 z wiedzy podstawowej oraz 12 z wiedzy specjalistycznej. Pytania punktowane są w trzech stopniach (1, 2, 3 pkt). Łącznie można z niego uzyskać 74 punkty, z kolei wynik pozytywny otrzymuje się, zdobywając minimum 68 punktów. Test został tak skonstruowany, że niemożliwe jest cofanie się do wcześniej zaznaczonych odpowiedzi, dlatego wymaga on dużego skupienia od przyszłego kierowcy.

Egzamin praktyczny obejmuje z kolei trzy kluczowe aspekty:

  • przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego elementów motoroweru odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy;
  • zadania na placu manewrowym (m.in. jazda po tzw. „ósemce”, slalom między pachołkami, ominięcie przeszkody, ruszanie ze wzniesienia);
  • jazda w ruchu miejskim (sposób wykonywania manewrów na drodze, zachowanie wobec innych uczestników ruchu, umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze, skuteczność reagowania w przypadku zagrożenia, sposób używania mechanizmów sterowania motorowerem).

Polecamy także:

Prawo jazdy kategorii A1: wiek, cena, egzamin, pojazdy na który uprawnia

Wniosek o wymianę karty motorowerowej na prawo jazdy kat. AM

Wniosek o wydanie prawa jazdy. Wzór dokumentu, opłaty, PKK

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Co to jest i jak go założyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj