PoradyPoradyPozwolenie na kierowanie tramwajem: wiek, cena, kurs, egzamin

Pozwolenie na kierowanie tramwajem: wiek, cena, kurs, egzamin

By zostać motorniczym tramwaju, trzeba zdobyć odpowiednik prawa jazdy na ten pojazd szynowy, mianowicie pozwolenie na kierowanie tramwajem. Oto kluczowe informacje na jego temat (wiek, cena, kurs, egzamin).

W Polsce istnieje 15 sieci tramwajowych zlokalizowanych zazwyczaj w największych miastach. Pracę motorniczego tramwaju można wobec tego podjąć w Gdańsku, Elblągu, Olsztynie, Szczecinie, Bydgoszczy, Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Częstochowie i Krakowie. Swoją linię tramwajową posiada także Grudziądz, z kolei rozbudowana sieć w Konurbacji Górnośląskiej przebiega przez aż 13 gmin znajdujących się w jej obrębie. By zasiąść za sterami miejskiego pojazdu szynowego, trzeba zdobyć pozwolenie do kierowania tramwajami – dokument pozyskiwany podobną drogą jak prawo jazdy, tj. wymagający ukończenia konkretnego wieku, przejścia kursu i zdania egzaminów z teorii i praktyki.

Poniżej prezentujemy najistotniejsze informacje na temat pozwolenia na kierowanie tramwajem: jaki jest minimalny wiek do zapisania się na kurs, jakie są ich ceny i koszty dodatkowe, a także jak wyglądają egzaminy na pozwolenie tramwajowe.

Pozwolenie na kierowanie tramwajem – minimalny wiek i inne wymagania

Minimalny wiek osoby ubiegającej się o pozwolenie na kierowanie tramwajem wynosi 21 lat. Zapisać się na kurs można jednak 3 miesiące wcześniej, tj. w wieku 20 lat i 9 miesięcy. Ponadto trzeba już posiadać prawo jazdy kategorii B. Niektóre podmioty prowadzące kursy na motorniczego tramwaju określają również preferencje fizyczne kursantów, regulowane głównie wielkością kabiny motorniczego (zazwyczaj jest to dopuszczalny wzrost 160-190 cm i waga do 130 kg).

Pozwolenie na kierowanie tramwajem – pojazdy, na które ono uprawnia

Osoby posiadające pozwolenie na kierowanie tramwajem mogą prowadzić każdy model tramwaju na terenie Polski. Pracodawcy zazwyczaj udostępniają początkującym motorniczym najpierw starsze modele, by wraz z nabieraniem doświadczenia przejść na nowsze.

Pozwolenie na kierowanie tramwajem – cena kursu i inne koszty

Kurs kończący się uzyskaniem pozwolenia na kierowanie tramwajem kosztuje ok. 6 tys. zł. Istnieje jednak możliwość pozyskania tych uprawnień bez ponoszenia kosztów. W tym celu należy zapisać się na kurs prowadzony przez podmiot wchodzący w skład przedsiębiorstwa komunikacyjnego w danym mieście. Spółki zazwyczaj oferują darmowe kursy na motorniczych pod warunkiem związania się z nimi umową o pracę i przepracowania u nich określonego czasu.

Dodatkowe wydatki przyszłego motorniczego obejmują m.in. badanie lekarskie z orzeczeniem o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi, orzeczenie z poradni psychologicznej o braku psychicznych przeciwwskazań do kierowania pojazdami (obydwa badania ok. 300 zł), wykonanie zdjęcia na wzór odpowiednika do prawa jazdy (20-30 zł za kilka sztuk) oraz koszty samych egzaminów państwowych: teoretycznego (30 zł) i praktycznego (125 zł). Ostatni wydatek to opłata za wydanie pozwolenia na kierowanie tramwajem (30,50 zł).

Badanie lekarskie na prawo jazdy: na czym polega, ile kosztuje?

Pozwolenie na kierowanie tramwajem – jak wygląda kurs i egzamin państwowy?

Kursy na motorniczego realizowane są z reguły przez ośrodki szkolenia motorniczych, które często znajdują się przy firmach realizujących przewozy komunikacji miejskiej. Przed udaniem się do ośrodka szkoleniowego należy uzyskać numer Profilu Kandydata na Kierowcę: można to zrobić, składając wniosek o wydanie prawa jazdy/pozwolenia na kierowanie tramwajem w wydziale komunikacji, lub online na stronie esp.pwpw.pl. Szkolenie na kierowanie tramwajem standardowo trwa 60 godzin, z czego 30 obejmuje przygotowanie teoretyczne, a drugie 30 – praktyczne. Czas trwania kursu uzależniony jest od podmiotu, który go organizuje – zazwyczaj jest to kwestia kilku miesięcy.

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Co to jest i jak go założyć?

Pozwolenie na kierowanie tramwajem – egzamin teoretyczny

Egzamin teoretyczny realizowany jest w formie testu. Trwa 25 minut i składa się z 32 pytań: 20 z wiedzy podstawowej oraz 12 z wiedzy specjalistycznej. Pytania punktowane są w trzech stopniach (1, 2, 3 pkt). Łącznie można z niego uzyskać 74 punkty, z kolei wynik pozytywny otrzymuje się, zdobywając minimum 68 punktów. Test został tak skonstruowany, że niemożliwe jest cofanie się do wcześniej zaznaczonych odpowiedzi, dlatego wymaga on dużego skupienia od przyszłego motorniczego.

Pozwolenie na kierowanie tramwajem – egzamin praktyczny

Egzamin praktyczny obejmuje kwestie przygotowania tramwaju do jazdy oraz jazdy w ruchu miejskim, m.in.:

  • przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca;
  • jazda do przodu i tyłu po prostej i łuku;
  • dojazd do zwrotnicy i ustawienie jej na pożądany kierunek oraz przejazd;
  • dojazd do stojącego wagonu i ich połączenie mechaniczne oraz elektryczne;
  • przejazd wagonem wieloczłonowym lub składem co najmniej 2-wagonowym;
  • jazda awaryjna jednym wagonem lub przy wykorzystaniu jednej z grup silników;
  • przejazd przez myjnię wagonów;
  • wjazd na stanowisko postojowe.

Pozwolenie na kierowanie tramwajem

Redakcja poleca:

Wniosek o wydanie pozwolenia na kierowanie tramwajem. Wzór dokumentu, opłaty, PKK

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji