PoradyPoradyPrawo jazdy kategorii B1. Wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Prawo jazdy kategorii B1. Wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

Prawo jazdy kategorii B1 uprawnia do jazdy lekkimi samochodami i innymi pojazdami. Oto najistotniejsze informacje na temat prawa jazdy kat. B1 (minimalny wiek, koszt kursu, egzamin, pojazdy na które daje uprawnienia).

Wiele młodych osób marzy o posiadaniu prawa jazdy i możliwości legalnego poruszania się samochodem po drogach publicznych. Do uzyskania prawa jazdy kategorii B potrzeba jednak ukończenia pełnoletności. Nie każdy chce, ale też nie może tyle czekać – mowa tu głównie o nastolatkach mieszkających w słabo skomunikowanych miejscowościach, a muszących w jakiś sposób dostać się do szkoły. Wyjściem z tej sytuacji pozostaje wyrobienie prawa jazdy kategorii B1, dzięki któremu młody kierowca, jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia, będzie mógł jeździć po drogach pojazdem samochodowym (tzw. czterokołowcem). Niestety, kategoria B1 ma bardzo restrykcyjne podejście do parametrów technicznych pojazdów, na które uprawnia. W efekcie na polskim rynku nie tak łatwo znaleźć auto podlegające pod kategorię B1, a jak już się trafi, zazwyczaj kosztuje bardzo dużo (od 10 tys. zł do nawet 50-60 tys. zł za nowy egzemplarz).

Poniżej prezentujemy najistotniejsze informacje na temat prawa jazdy kategorii B1: jaki jest minimalny wiek do zapisania się na kurs, jakie są ich ceny i koszty dodatkowe, a także jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B1.

Prawo jazdy kat. B1 – wymagany wiek

Kwestia minimalnego wieku kandydata na prawo jazdy kat. B1 od lat pozostaje niezmieniona. Wynosi on 16 lat z adnotacją, że można się zapisać na kurs, mając ukończone 15 lat i 9 miesięcy: trzeba wtedy posiadać zgodę rodziców lub opiekunów. Wydanie zaświadczenia o ukończeniu kursu na prawo jazdy nastąpi jednak dopiero po ukończeniu 16. roku życia. Wtedy też można zapisać się na egzamin państwowy.

Prawo jazdy kat. B1 – pojazdy, na które ono uprawnia

Zdecydowana większość przyszłych kierowców planuje zdobyć prawo jazdy kategorii B1, by jak najszybciej w sposób legalny poruszać się samochodem. Posiadając uprawnienia B1 nie można jednak jeździć wszystkimi „osobówkami”, a tzw. czterokołowcami (mikrosamochodami), o ściśle określonych warunkach odnośnie wagi i parametrów silnika. Oto szczegółowa lista pojazdów, które można prowadzić, posiadając prawo jazdy kategorii B1:

  • czterokołowiec ciężki, czyli pojazd samochodowy z wyłączeniem samochodu osobowego, autobusu i motocykla o masie własnej nie przekraczającej 550 kg (przy przewozie rzeczy) lub 400 kg (przy przewozie osób), którego moc silnika nie przekracza 15 kW (20,4 KM). Zaliczają się do nich pojazdy z homologacją L7e, głównie tzw. mikrosamochody (m.in. marek Aixam, Ligier, Microcar)
  • pojazdy mieszczące się w łamach prawa jazdy kategorii AM, czyli motorowery i czterokołowce lekkie, także z przyczepą (tylko w Polsce).

Jakie są różnice między czterokołowcami lekkimi a ciężkimi?

Prawo jazdy kat. B1 – cena kursu i inne koszty

Ceny kursów na prawo jazdy kategorii B1 nie są odgórnie określone i zależą od wielu czynników, m.in. renomy szkoły jazdy, zdawalności kierowców czy też lokalizacji ośrodka szkolącego. Należy nastawić się na wartości rzędu 1500-2600 zł, czasami nieco niższe lub wyższe.

Powyższa cena dotyczy samego kursu. Dodatkowe wydatki obejmują m.in. badanie lekarskie z orzeczeniem o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi (200 zł), wykonanie zdjęcia do prawa jazdy (20-30 zł za kilka sztuk) oraz koszty samych egzaminów państwowych: teoretycznego (30 zł) i praktycznego (170 zł). Stawki są identyczne zarówno za pierwszą próbę, jak i kolejne. Przyszli kierowcy, nie do końca pewni swoich umiejętności, mogą wykupić dodatkowe godziny jazdy w ośrodku szkoleniowym lub uzupełniające kursy z części teoretycznej. Ostatni wydatek to opłata za wydanie prawa jazdy (100,50 zł).

Badanie lekarskie na prawo jazdy: na czym polega, ile kosztuje?

Prawo jazdy kat. B1 – jak wygląda kurs i egzamin państwowy?

Zapisane się na kurs prawa jazdy kat. B1 możliwe jest po uzyskaniu numeru Profilu Kandydata na Kierowcę: można to zrobić, składając wniosek o wydanie prawa jazdy w wydziale komunikacji, lub online na stronie esp.pwpw.pl. Młody kierowca musi przy tym pokazać zgodę rodziców lub opiekunów na przystąpienie do kursu na kategorię B1. Szkolenie na kategorię B1 standardowo trwa 60 godzin, z czego 30 obejmuje przygotowanie teoretyczne, a drugie 30 – praktyczne. W przypadku szkolenia teoretycznego każda godzina jest równa 45 minutom, zaś praktycznego – 60 minutom. W dobie pandemii niektóre ośrodki szkoleniowe realizują kursy teoretyczne drogą e-learningu, bez konieczności udawania się do placówki na zajęcia z „teorii”. Dodatkowo, wymagane jest uczestnictwo w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy (4 godziny). Trudno określić jednoznaczny czas trwania kursu: można go zrealizować w kilka tygodni, a czasami wydłuża się on do kilku miesięcy (gdy np. trzeba wykupić dodatkowe jazdy).

Kandydat na kierowcę ma możliwość uczestnictwa w całości kursu (części teoretycznej i praktycznej), jak i tylko w części praktycznej z samodzielnym przygotowaniem do egzaminu teoretycznego. W przypadku drugiej opcji na „teorię” można zapisać się od razu w WORD-zie po wyrobieniu PKK, natomiast na „praktykę” – po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu wewnętrznego w ośrodku szkoleniowym. Jeśli zapisaliśmy się na kurs teoretyczny i praktyczny, zapisanie na egzaminy państwowe będzie możliwe dopiero po zaliczeniu egzaminów wewnętrznych.

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Co to jest i jak go założyć?

Prawo jazdy kat. B1 – egzamin teoretyczny

Egzamin teoretyczny realizowany jest w formie testu. Trwa 25 minut i składa się z 32 pytań: 20 z wiedzy podstawowej oraz 12 z wiedzy specjalistycznej. Pytania punktowane są w trzech stopniach (1, 2, 3 pkt). Łącznie można z niego uzyskać 74 punkty, z kolei wynik pozytywny otrzymuje się, zdobywając minimum 68 punktów. Test został tak skonstruowany, że niemożliwe jest cofanie się do wcześniej zaznaczonych odpowiedzi, dlatego wymaga on dużego skupienia od przyszłego kierowcy.

Prawo jazdy kat. B1 – egzamin praktyczny

Egzamin praktyczny obejmuje z kolei trzy kluczowe aspekty:

  • przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego elementów samochodu mających wpływ za bezpieczeństwo jazdy;
  • zadania na placu manewrowym (m.in. jazda wyznaczonym pasem ruchu, ruszanie ze wzniesienia);
  • jazda w ruchu miejskim (m.in. sposób wykonywania manewrów na drodze, zachowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego, umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze, skuteczność reagowania w przypadku powstania zagrożenia, sposób używania mechanizmów sterowania pojazdem).
Prawo jazdy kategorii B1 (2)
Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B obejmuje zadania na placu manewrowym oraz jazdę w ruchu miejskim.

Redakcja poleca przydatne materiały dla przyszłych kierowców:

Wniosek o wydanie prawa jazdy. Wzór dokumentu, opłaty, PKK

Jak zapisać się na prawo jazdy? Poradnik krok po kroku

Prawo jazdy kategorii B – wiek, cena, egzamin, pojazdy na które uprawnia

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji