W internecie często są wyszukiwane informacje na temat samochodów, którymi rzekomo można jeździć bez prawa jazdy. Tak też czterokołowce lekkie klasy L6e bywają opisywane w ogłoszeniach. Czy faktycznie można nimi jeździć bez uprawnień?

Kluczowa, z punktu widzenia uprawień wymaganych do jazdy samochodem, jest jego homologacja i potwierdzający ją wpis w dowodzie rejestracyjnym. Mikrosamochody dzielą się na czterokołowce lekkie (homologacja L6e) oraz czterokołowce ciężkie (L7e). Nierzadko są to te same modele, które różnią się jedynie parametrami silników i masą.

Czterokołowce lekkie i ciężkie – różnice

Rodzaj pojazduczterokołowiec lekki L6eczterokołowiec ciężki L7e
Moc maksymalna4 kW (5,44 KM)15 kW (20,4 KM)
Masa własnado 350 kg (bez masy akumulatorów)do 400* kg (bez masy akumulatorów)
Prędkość maksymalnado 45 km/h –

*550 kg dla pojazdów przeznaczonych do przewożenia towarów

By legalnie jeździć czterokołowcem ciężkim, trzeba mieć przynajmniej prawo jazdy kategorii B1. Wbrew obiegowym opiniom, prawo jazdy jest też niezbędne do prowadzenia czterokołowca lekkiego. Pojazd ten nie jest bowiem motorowerem, który osoby urodzone przed 19 stycznia 1995 r. faktycznie mogą użytkować, legitymując się jedynie dowodem osobistym. W grę nie wchodzą więc też żadne inne kombinacje, typu „samochód na kartę rowerową”.

Osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami (19 stycznia 2013 r.) ukończyły 18 lat mogą na podstawie dowodu osobistego kierować wyłącznie motorowerami, nie mogą jednak kierować pojazdami typu L6e (czterokołowce lekkie). Do kierowania czterokołowcami lekkimi wymagane jest co najmniej prawo jazdy kategorii AM (lub wyższej – B1, B, A) – wyjaśnia Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Czterokołowiec lekki czy ciężki
Renault Twizy jest produkowane w wersjach spełniających kryteria homologacji L6e oraz L7e. W Polsce jest dostępna tylko mocniejsza z nich.

Oznacza to, że dorosły, który nie posiadając uprawnień wsiada za kierownicę czterokołowca lekkiego łamie prawo. Nie tylko naraża się na mandat za prowadzenie pojazdu bez uprawnień. Jeżeli spowoduje stłuczkę lub wypadek, nie będzie mógł liczyć na ochronę z tytułu polisy OC. Bez uprawień czterokołowcem lekkim można poruszać się jedynie poza drogami publicznymi, np. po prywatnym placu.

Aktualizacja: 19.07.2018

Obecnie kurs na prawo jazdy kategorii AM kosztuje ok. 700 zł i obejmuje 10 godzin teorii oraz 10 godzin praktyki w formie jazdy motorowerem. Kurs na prawo jazdy kategorii B1 zawiera 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin jazdy. Jego koszt wynosi 1200-1400 zł.

7 KOMENTARZE

  1. W końcu ktoś to wyraźnie napisał, czytałem wcześniej kilka artykułów wyżej z google tych pseudo dziennikarek i wydaje się że pracują dupą bo artykuły piszą beznadziejne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj