PoradyPoradyCzy motocyklem 125 można jechać za granicę?

Czy motocyklem 125 można jechać za granicę?

Wbrew obiegowym opiniom motocykl 125 nadaje się do podróżowania. Ale czy można nim wyjechać za granicę? Sprawa nie jest oczywista, o czym warto pamiętać także, gdy chcemy poza Polską wypożyczyć jakaś maszynę.

W Polsce najwięcej dla popularyzacji motocykli klasy 125 ccm zrobiła nowelizacja prawa, dzięki której za ich kierownicami mogły zasiąść osoby mające przynajmniej od trzech lat prawo jazdy kategorii B. Jest to jednak tylko urzędowe rozszerzenie uprawnień, a nie pełnowartościowe prawo jazdy kategorii A1, a takie jest wymagane do prowadzenia motocykla klasy 125, np. gdy ktoś nie ma prawa jazdy kategorii B lub ma je krócej niż trzy lata. Co więcej – regulacja jest lokalna, a nie wprowadzona np. przez Unię Europejską, więc obniżone wymagania względem kierowców motocykli 125 obowiązują w Polsce.

Przepisy podobne do naszych obowiązują w Hiszpanii, Portugalii (kierowca musi mieć przynajmniej 25 lat), na Łotwie i we Włoszech. W Czechach i Słowacji dopuszczono motocykle 125 z automatyczną skrzynią. W Niemczech prawo jazdy kategorii B jest uznawane za wystarczające do jazdy motocyklem 125, ale tylko w sytuacji, gdy kierowca przejdzie doszkalanie. Podobnie jest w Austrii, Francji, Grecji i Luksemburgu. Dodatkowo wiele z wymienionych krajów wymaga określonego stażu za kierownicą auta (2-5 lat), a Belgia – także krajowego prawa jazdy. Z kolei w Wielkiej Brytanii wystarczy przejść szkolenie CBT, by przez dwa lata móc jeździć motocyklem 125 bez jakiekolwiek prawa jazdy. W tym czasie trzeba zdać egzamin lub dokonać kolejnego szkolenia CBT. Co kraj, to obyczaj…

Redakcja poleca: Czy motocyklem 125 można jeździć po autostradzie i drodze ekspresowej?

Czy więc mając prawo jazdy kategorii B można pojechać motocyklem klasy 125 za granicę? Okazuje się, że tak, ale… nie. Gdy podróż ma zaczynać się w Polsce, konieczny byłby transport na lawecie. Chyba, że ktoś ma motocykl 125 z automatem, którym może udać się do naszych południowych sąsiadów (Czechy i Słowacja).

O specyficznych regulacjach warto pamiętać, jeżeli wybieramy się za granicę i na miejscu chcemy wypożyczyć jednoślad. O ile motorower z silnikiem do 50 ccm można prowadzić, mając prawo jazdy kategorii B, tak w przypadku jednośladów 125 nie jest to już takie oczywiste. Co więcej – regulacje należy sprawdzić w oficjalnym źródle (np. stronie ministerstwa transportu danego kraju). Zdarza się, że pracownik wypożyczalni może wydać nam sprzęt, ale gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, a my nie mamy stosownych uprawnień, ruszy lawina problemów kończąca się nawet odmową wypłaty odszkodowania.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji