PoradyPoradyPrawo jazdy na quada. Co uprawnia do jazdy quadem?

Prawo jazdy na quada. Co uprawnia do jazdy quadem?

Jazda quadem po drogach publicznych wymaga posiadania stosownych uprawnień. Jakie prawo jazdy trzeba mieć na quada?

Quady, zwane też pojazdami ATV (all-terrain vehicle) zdobyły uznanie u osób lubiących jazdę poza asfaltem. Poza rekreacją, tego typu pojazdy wybierane są również do pracy, np. przewozu czegoś w trudnych warunkach terenowych, lub zimą do odśnieżania posesji. Nic zatem dziwnego, że rynek wtórny i pierwotny obfituje w rozmaite quady: czy to małe, przeznaczone dla młodzieży, większe, do poważniejszych zadań, lub takie nastawione na maksymalną użyteczność w off-roadzie. Nie brakuje również dostępnych w atrakcyjnych cenach quadów z drugiej ręki.

Na quada, podobnie jak na inne pojazdy, trzeba jednak mieć uprawnienia. Bez nich możemy nim jeździć wyłącznie po terenie prywatnym – własnym, lub za zgodą właściciela. Warto też zaznaczyć, że nie wszystkie quady przystosowane są do użytku na drogach publicznych: niektóre w ogóle nie posiadają homologacji drogowej. Jeśli wobec tego planujemy wyjeżdżać quadem poza własne podwórko czy też na asfalt, trzeba kupić model posiadający prawo do rejestracji oraz wyrobić na niego odpowiednie uprawnienia.

Quad – co o nim mówią przepisy?

W świetle prawa quad jest kwalifikowany jako czterokołowiec. Wg ustawy Prawo o ruchu drogowym, jest to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:

  • w przypadku przewozu rzeczy 550 kg,
  • w przypadku przewozu osób 400 kg,

i którego moc silnika nie przekracza 15,4 kW (20,4 KM).

Mały quad z kolei może spełniać założenia stawiane czterokołowcom lekkim. Nazywamy nimi pojazdy, których masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Jest to wobec tego swego rodzaju odpowiednik motoroweru, tyle że z czterema kołami. Posiada on kategorię homologacyjną L6e: dla czterokołowca jest to L7e.

Prawo jazdy na quada
Wybór quadów – czy to nowych, czy używanych – jest całkiem spory, Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre tego typu pojazdy nie mają homologacji drogowej, więc nie można nimi jeździć po drogach publicznych.

Jakie prawo jazdy na quada?

Na dobrą sprawę quad stanowi pomost między motorowerem/motocyklem a samochodem. Nie można go jednak zaliczyć ani do jednej, ani do drugiej grupy pojazdów. Aby jeździć quadem posiadającym homologację drogową, trzeba mieć prawo jazdy. W polskim prawie nie istnieje jednak termin „prawo jazdy na quada”, stąd też uprawnienia do kierowania takimi pojazdami „ukryte” są w innych kategoriach.

I tak do kierowania niewielkim quadem, zaliczanym do czterokołowców lekkich, wystarczy prawo jazdy kategorii AM. Uprawnia ono głównie do kierowania motorowerami, ale w puli pojazdów, którymi można jeździć na „prawku” AM, są również czterokołowce lekkie (także z przyczepą, ale tylko na terenie Polski). Aby je zdać, trzeba mieć skończone 14 lat. Warto jednak pamiętać, że uprawnienia z zakresu kategorii AM automatycznie dodawane są do wszystkich innych kategorii prawa jazdy, dlatego też nie trzeba osobno zapisywać się na kurs – chyba że ma się wspomniane 14 lat, gdyż to jedyna kategoria, którą można zdawać w tak młodym wieku.

Prawo jazdy na quada
Do jazdy quadem uprawniają popularne, choć tylko niektóre kategorie prawa jazdy.

Z kolei większym quadem, spełniającym wymagania czterokołowca, można jeździć dopiero posiadając prawo jazdy kategorii B1 lub B. To pierwsze można wyrobić już w wieku 16 lat, natomiast na B trzeba mieć minimum 18 lat. Obydwie te kategorie dopuszczają też do kierowania czterokołowcami lekkimi, dlatego można na nich jeździć też mniejszymi quadami. Quadami spełniającymi wymagania czterokołowców nie można się z kolei poruszać, mając prawo jazdy kategorii A1, A2, A, C, D i T.

Gdzie nie można jeździć quadami?

Zarejestrowanym quadem można poruszać się w strefie zamieszkania i strefie ruchu, jak i po wszystkich drogach publicznych z wyjątkiem tras szybkiego ruchu, czyli dróg ekspresowych i autostrad. Ten zakaz obejmuje wszystkie quady bez wyjątku – nawet te z mocnymi silnikami umożliwiającymi rozwinięcie dopuszczalnej na nich prędkości. Z kolei wjeżdżając np. do lasu trzeba dostosowywać się do nakazów i zakazów umieszczonych na odpowiednich tablicach i znakach. Użytkownicy quadów muszą pamiętać o zakładaniu kasku ochronnego (kierowca oraz pasażer): nie trzeba tego robić tylko w przypadku pojazdu z zamkniętym nadwoziem i pasami bezpieczeństwa. Podobnie jak z motocyklem, jadąc z dzieckiem do 7 roku życia należy poruszać się z maksymalną prędkością 40 km/h.

Polecamy również:

Czy quadem można wjechać na autostradę?

Prawo jazdy kategorii B. Wiek, cena, pojazdy na które uprawnia

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji