PoradyPoradyCzy można jeździć rowerem bez karty rowerowej?

Czy można jeździć rowerem bez karty rowerowej?

Rower stał się w miastach bardzo popularnym środkiem transportu. Czy można nim jeździć bez karty rowerowej? Jaki jest mandat za brak karty rowerowej?

W cieplejszych miesiącach roku na drogach aż roi się od rowerzystów. Pojazdy napędzane siłą ludzkich mięśni zdobyły szczególne uznanie w miastach, gdzie są doskonałą alternatywą dla samochodów – jadąc rowerem unikamy korków i przy okazji dbamy o zdrowie. Z uwagi na coraz częstsze inwestowanie samorządów w infrastrukturę dla rowerzystów (np. budowanie nowych ścieżek rowerowych i miejsc postojowych) złote czasy przeżywa też turystyka rowerowa, czyli eksplorowanie jednośladami terenów z dala od miejsca zamieszkania.

Logika podpowiada, że na rower, jak na każdy inny pojazd, trzeba mieć uprawnienia. Wiele osób – szczególnie mających dziecko – słyszało nawet o czymś takim jak karta rowerowa. Rzeczywiście, stanowi ona przepustkę do legalnego poruszania się po drogach rowerem, ale nie oznacza to, że każdy rowerzysta musi mieć kartę rowerową. Jak to jest z tymi uprawnieniami na rower? Czy można jeździć rowerem bez karty rowerowej?

Kto musi mieć uprawnienia do jazdy rowerem?

Dokumentem uprawniającym do legalnego poruszania się rowerem jest karta rowerowa. Warto jednak podkreślić, że do jazdy rowerem nie wszyscy muszą posiadać kartę rowerową. Zwolnieni z konieczności jej posiadania są osoby posiadające jakiekolwiek prawo jazdy, a także wszystkie osoby pełnoletnie. Oznacza to, że rowerem bez żadnych ograniczeń mogą kierować wszyscy, którzy ukończyli 18. rok życia – nie tylko Ci, którzy posiadają prawo jazdy (obojętnie jakiej kategorii). Rowerem można wobec tego jeździć na tzw. dowód (osobisty).

Karta rowerowa. Dla kogo ona jest i do czego uprawnia?

Osoby młodsze niż 18 lat na rower muszą już mieć uprawnienia. Zyskają je wraz ze zdaniem dowolnej, możliwej w okresie niepełnoletności kategorii prawa jazdy, czyli AM (od 14 lat) lub A1, B1 i T (od 16 lat). Istnieje jeszcze taka możliwość dla młodszych dzieci, mianowicie tych, które ukończyły 10 lat. Wtedy mogą zdać swój pierwszy egzamin dotyczący poruszania się po drogach publicznych – konkretnie egzamin na kartę rowerową. Co istotne, karta rowerowa uprawnia do poruszania się, poza rowerami, także hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu osobistego (UTO), czyli np. deskorolkami elektrycznymi lub urządzeniami samobalansującymi. Młodzież posiadająca kartę rowerową wraz z ukończeniem 15. roku życia nabywa uprawnienia do kierowania pojazdami zaprzęgowymi, a po 17. roku życia – do prowadzenia rowerów wieloosobowych i riksz, a także przewozu na rowerze drugiej osoby.

Więcej na temat karty rowerowej (wiek, cena, egzamin)

Czy można jeździć rowerem bez karty rowerowej?

Odpowiedź na pytanie, czy rowerem można jeździć bez karty rowerowej, uzależniona jest zatem od wieku konkretnej osoby. Jeśli ma 18 lat lub więcej, nie ma żadnych przeszkód do poruszania się rowerem bez karty rowerowej i nie grozi za to żadna kara. Tak samo rowerem bez karty rowerowej mogą jeździć osoby niepełnoletnie, ale posiadające prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Kartę rowerową musi natomiast posiadać młodzież w wieku od 10 do 18 lat, nie mająca prawa jazdy. Młodsze „pociechy” siłą rzeczy muszą jeździć rowerami bez tego dokumentu, ale mogą to robić jedynie po chodniku i pod opieką osób dorosłych. Dodatkowe ograniczenia tyczą się hulajnóg elektrycznych i tzw. UTO: tymi pojazdami dzieci poniżej 10 lat nie mogą wyjeżdżać poza strefę zamieszkania.

Czy można jeździć bez karty rowerowej 03
Wszyscy dorośli mogą legalnie jeździć rowerami po drogach publicznych bez posiadania jakichkolwiek uprawnień.

Co grozi dziecku za brak karty rowerowej?

Chociaż przepisy zabraniają dzieciom i młodzieży w wieku powyżej 10 lat jazdy na rowerze bez karty rowerowej, przyłapanie młodego cyklisty bez uprawnień nie zawsze kończy się wystawieniem mandatu. Warto podkreślić, że osoby w wieku 10-16 lat nie podlegają odpowiedzialności w ramach kodeksu wykroczeń, dlatego sprawa w takim wypadku najprawdopodobniej skończy się pouczeniem dziecka. W niektórych przypadkach (np. przy stwierdzeniu, że młody rowerzysta bez uprawnień stworzył zagrożenie w ruchu drogowym) policjant ma jednak prawo skierować sprawę do sądu rodzinnego.

Mandat za brak karty rowerowej. Ile za jazdę bez karty rowerowej?

Z kolei młodzież między 17. a 18. rokiem życia podlega już odpowiedzialności wykroczeniowej i za brak karty rowerowej (o ile nie mają prawa jazdy AM/A1/B1/T) otrzyma od mundurowych mandat. Wynosi on 200 zł. Jeśli jednak sprawa młodego cyklisty bez uprawnień trafi do sądu, może on dodatkowo zostać ukarany grzywną w wysokości do 1500 zł.

Polecamy również:

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Czy za jazdę po pijanemu na rowerze można stracić prawo jazdy?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji