Karta rowerowa

Karta rowerowa, jak sama nazwa wskazuje, uprawnia do kierowania rowerami. Oto najistotniejsze informacje na temat karty rowerowej (wiek, cena, egzamin, mandat za brak karty rowerowej).

Dla wielu młodych osób i obecnych posiadaczy prawa jazdy karta rowerowa była pierwszym dokumentem uprawniającym do legalnego poruszania się po drogach publicznych. Dzięki przejściu kursu i zdaniu egzaminu na kartę rowerową przyszły kierowca zdołał już w bardzo młodym wieku opanować podstawowe zasady ruchu drogowego i doszlifować umiejętności jazdy jednośladem, a przy okazji oswoić się ze stresem towarzyszącym zdobywaniu uprawnień do kierowania pojazdami. Niemałą rolę odegrała też znakomita dostępność kursów na kartę rowerową (organizowane są w szkołach podstawowych) oraz brak konieczności uiszczania za nie opłat.

NASZ SKLEP

W tym materiale wyjaśnimy, jakimi pojazdami można się poruszać na kartę rowerową, jaki jest minimalny wiek jej uzyskania, a także poruszymy zasady zapisywania się na kurs i egzaminowania przyszłych posiadaczy karty rowerowej.

Karta rowerowa – wymagany wiek

Minimalny wiek osoby przystępującej do kursu na kartę rowerową wynosi 10 lat. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że uprawnienia do kierowania rowerami i innymi pojazdami na kartę rowerową „z automatu” otrzymują osoby posiadające prawo jazdy – w przypadku niepełnoletnich są to kategorie AM (od 14 lat) i A1, B1 lub T (od 16 lat). Po ukończeniu 18 lat nie trzeba posiadać żadnych uprawnień do kierowania pojazdami ujętymi w karcie rowerowej („zawiera” je w sobie dowód osobisty). Z kolei dzieci, które nie ukończyły 10 lat, mogą poruszać się rowerami jedynie pod opieką dorosłych (hulajnogami elektrycznymi i innymi urządzeniami transportu osobistego – jedynie w strefie zamieszkania).

Karta rowerowa – pojazdy, na które ono uprawnia

Jak sama nazwa wskazuje, karta rowerowa uprawnia do kierowania rowerami. W wyniku zmiany przepisów w 2021 roku posiadacze karty rowerowej mogą także legalnie poruszać się hulajnogami elektrycznymi i tzw. UTO, czyli urządzeniami transportu osobistego (deskorolkami elektrycznymi lub urządzeniami samobalansującymi). Ponadto posiadacze karty rowerowej od 15 roku życia mogą poruszać się pojazdami zaprzęgowymi, a od 17 roku życia – przewozić rowerem inne osoby, prowadzić rowery wieloosobowe oraz kierować rikszami.

Mandat za brak karty rowerowej

Zgodnie z obecnym taryfikatorem za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą do tego uprawnienia grozi mandat w wysokości 200 zł. Nagminne łamanie tego przepisu, jak i stworzenie zagrożenia w ruchu lądowym, może skutkować skierowaniem sprawy do sądu rodzinnego i nałożenia grzywny do 1500 zł. Powyższe kary dotyczą jednak tylko osób podlegających odpowiedzialności wykroczeniowej, czyli mających minimum 17 lat. Przyłapanie młodszego dziecka na poruszaniu się rowerem bez uprawnień najprawdopodobniej skończy się pouczeniem (jego lub opiekunów prawnych).

Jak zapisać się na kurs karty rowerowej?

Wydawaniem kart rowerowych zajmują się trzy podmioty:

 1. Dyrektor szkoły (jeśli dziecko jest uczniem szkoły podstawowej i posiada zgodę rodzica lub opiekuna);
 2. Dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego (jeśli dziecko ukończyło szkołę podstawową);
 3. Przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców, w przypadku gdy posiada specjalne poświadczenie potwierdzające spełnienie przez niego dodatkowych wymagań (jeśli dziecko ukończyło szkołę podstawową).

W szkole zajęcia przygotowujące do egzaminu na kartę rowerową przeprowadza nauczyciel posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego. Dla poprawy jakości kursu może on do nauki dzieci zaangażować policjantów. Kurs może się odbywać zarówno w szkole, jak i w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego lub ośrodku szkolenia kierowców spełniającym dodatkowe wymagania. Warunek: między tymi podmiotami a dyrektorem szkoły musi zostać zawarte porozumienie o bezpłatnym uczestnictwie uczniów w zajęciach organizowanych przez ośrodek.

Osoby nie będące już uczniami szkoły podstawowej mogą wyrobić kartę rowerową tylko w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego lub w ośrodku szkolenia kierowców z poświadczeniem potwierdzającym spełnienie dodatkowych wymagań.

Do zapisania na kurs karty rowerowej potrzebna jest jedynie zgoda rodzica lub prawnego opiekuna oraz zdjęcie legitymacyjne o wymiarach 45 x 35 mm. Kursy w szkołach realizowane są z reguły pod koniec roku szkolnego (w maju lub czerwcu).

Karta rowerowa – testy, egzaminy

Kurs na kartę rowerową trwa łącznie 8 godzin – dokładnie 6 godzin zajęć teoretycznych i 2 godziny zajęć praktycznych. Kończy się dwoma egzaminami: teoretycznym i praktycznym. Teoretyczny realizowany jest w formie testu (25 pytań z wariantami odpowiedzi A, B lub C), na którego wykonanie przewidziane jest 35 minut. Do zaliczenia egzaminu potrzeba co najmniej 20 poprawnych odpowiedzi. By odpowiednio się do niego przygotować, warto uzupełnić wiedzę z zajęć o materiały edukacyjne ze stron internetowych Policji lub takich witryn jak prawodrogowe.pl. Przed przystąpieniem do egzaminu można sprawdzić swoją wiedzę w testach na kartę rowerową online, dostępnych np. na stronie kartarowerowa.net.pl lub brd.edu.pl.

Egzamin praktyczny odbywa się z kolei na placu manewrowym zlokalizowanym np. na odpowiednio przygotowanym boisku szkolnym. By go zaliczyć, trzeba prawidłowo wykonać 90% przewidzianych manewrów. Pośród nich mogą się znaleźć m.in:

 1. Wsiadanie na rower w ruchu na odcinku 1-3 m;
 2. Zatrzymanie się przed linią oraz ponowne ruszenie z miejsca;
 3. Skręcanie w lewo z wyciągniętą ręką;
 4. Jazda między dwiema liniami;
 5. Jazda między dwiema liniami z jedną ręką na kierownicy;
 6. Slalom;
 7. Skręcanie w prawo z wyciągniętą ręką;
 8. Jazda wzdłuż linii z patrzeniem na przemian w prawo i w lewo;
 9. Jazda wzdłuż linii z patrzeniem na przemian w lewo i do tyłu;
 10. Zatrzymanie się w oznaczonym miejscu;
 11. Szybkie zatrzymanie się na sygnał gwizdka;
 12. Reagowanie na znaki drogowe.

Oprócz tego weryfikowana jest wiedza dziecka odnośnie sprawdzania stanu technicznego roweru, np. ustawienia siodełka, stanu hamulców i oświetlenia.

Redakcja poleca przydatne materiały dla przyszłych kierowców:

Wniosek o wymianę karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

2 KOMENTARZE

 1. Witam, czytam szukam i przeglądam i niestety odpowiedzi nie znajduję. Mieszkamy z dziećmi za granicą i córka ma ukończone 10 lat. Niestety tu gdzie jesteśmy nie ma karty rowerowej a w Polsce moja córka nie ma możliwości jej zrobić. Teraz pytanie – czy moje dziecko do 18-go roku życia nie może jeździć rowerem? Takich dzieci domyślam się jest sporo, które przyjeżdżają na wakacje do Polski i co one mają w tej sytuacji zrobić?

 2. Myślę, że należy sprawdzić co mówią przepisy w kraju pani obecnego zamieszkania. Nie wszystkie uprawnienia są wzajemnie uznawane. Ponadto w PL może dziecko ukonczyć kurs i zdać egzamin w WORD lub Ośrodku Szk.Kierowców. Jest to opisane w powyższym artykule dość szegółowo.
  Pozdrawiam „PRZEMKO”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj