PoradyPoradyObowiązkowe wyposażenie roweru. Za braki grozi srogi mandat!

Obowiązkowe wyposażenie roweru. Za braki grozi srogi mandat!

Rower może legalnie poruszać się pod drogach, jeżeli ma obowiązkowe elementy wyposażenia. Warto je skompletować, bo za ich brak grozi mandat od 20 do 500 zł.

Przed wyruszeniem rowerem na drogę warto sprawdzić, czy ma on niezbędne elementy wyposażenia. W świetle prawa jest to bowiem pojazd który, podobnie jak motocykl czy samochód, musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. Lista obowiązkowego wyposażenia nie jest wymysłem ustawodawców – znalazły się na niej elementy, które mogą istotnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolizji czy wypadku. Warto bowiem pamiętać, że kodeks drogowy stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Obowiązkowe wyposażenie roweru – co powinien mieć jednoślad?

Kwestię obowiązkowego wyposażenie roweru w Polsce reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Każdy rower powinien być zatem wyposażony w:

  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
  • z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Obowiazkowe wyposazenie roweru w Polsce

Opcjonalnie rower może być wyposażany w:

  • z przodu – światło odblaskowe barwy białej;
  • na kołach – światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
  • na pedałach – światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
  • w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Podobnie jak kierujący innymi pojazdami, także rowerzyści są zobowiązani do używania oświetlenia w okresie od zmierzchu do świtu, podczas jazdy w tunelu oraz w w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, dym, deszcz czy inne opady). W warunkach dobrej widoczności, czyli jazdy w dzień, gdy nie występują opady lub mgła, światła mogą być zdemontowane. Za jazdę bez wymaganego oświetlenia grozi mandat z Art. 88, który przewiduje grzywnę dla osób, które na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania prowadzą pojazd bez wymaganych przepisami świateł.

Obowiązkowe wyposażenie roweru
Rowerzyści nie muszą jeździć z włączonymi światłami w dzień. Prawo wymaga od nich, by zapalali je tylko po zmierzchu, w tunelu lub w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza.

Mandat za brak obowiązkowego wyposażenia roweru

Jeżeli rower nie posiada elementów obowiązkowego wyposażenia, policjant może nałożyć na rowerzystę mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Interwencja może skończyć się też na pouczeniu bądź skierowaniu sprawy do sądu. Zamiast wdawać się w niepotrzebne dyskusje lepiej przyznać się więc do winy i wyrazić skruchę. Co ważne, jeżeli mamy już rower bez niezbędnego wyposażenia, uzupełnienie braków to zwykle kwestia kilkudziesięciu złotych. Niezbędne akcesoria można kupić w każdym sklepie sportowym czy rowerowym.

W co powinien wyposażyć się rowerzysta?

W Polsce rowerzyści nie muszą poruszać się po drogach w kasku. Warto go jednak zakładać, mając na względzie własne bezpieczeństwo. Z kolei wyjeżdżając w nocy poza obszar zabudowany warto używać kamizelek odblaskowych, które znacząco podnoszą widoczność rowerzysty na drodze.

Redakcja poleca:

Kolizja z rowerzystą. Co zrobić krok po kroku?

Czy za jazdę po pijanemu na rowerze można stracić prawo jazd?

Karta rowerowa. Wiek, cena, egzamin, mandat za brak karty rowerowej

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji