PoradyPoradyCzy hulajnogą elektryczną można jeździć po ścieżce rowerowej?

Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ścieżce rowerowej?

Nie każdy użytkownik hulajnogi elektrycznej wie, gdzie może nią legalnie jeździć. Czy jest to dozwolone na ścieżce rowerowej? A może gdzieś indziej?

Hulajnogi elektryczne szturmem podbiły ulice w dużych (a ostatnio także i w mniejszych) miastach. Początkowo zdobywały popularność drogą wypożyczania na minuty, lecz z biegiem czasu coraz więcej osób decydowało się na zakup własnej hulajnogi elektrycznej. Dlaczego? W cieplejszych miesiącach roku to doskonały środek transportu po zatłoczonym mieście, pozwalający sprawnie ominąć samochodowe korki. Poza tym jazda hulajnogą elektryczną sama w sobie sprawia dużo frajdy, a sam sprzęt odznacza się niewielkimi kosztami eksploatacji (ograniczających się do okresowego ładowania niewielkiej baterii). Nic zatem dziwnego, że na ulicach wciąż jest sporo hulajnóg elektrycznych.

Hulajnoga elektryczna doczekała się nawet w 2021 roku własnej definicji w polskim prawie. Wg niego jest to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Wraz z jej nadaniem ustalono także kwestie poruszania się nią po drogach publicznych: wiele osób bowiem po prostu nie wiedziało, czy można nimi jeździć po ulicach, czy może chodnikach lub ścieżkach rowerowych. Ta ostatnia opcja z logicznego punktu widzenia wydaje się być najbardziej odpowiednia dla hulajnóg elektrycznych. Ale czy faktycznie można nimi jeździć po ścieżkach rowerowych?

Czy hulajnogą można jeździć po ścieżce rowerowej

Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ścieżce rowerowej?

Odpowiedź na pytanie, czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ścieżce rowerowej, brzmi – tak. Korzystanie przez kierującego hulajnogą z infrastruktury dla rowerzystów, czyli dróg dla rowerów i pasów ruchu dla rowerów, jest wręcz wskazane, jeśli biegną one w kierunku, w którym chce jechać lub zamierza skręcić kierujący hulajnogą. Trzeba jednak jechać z maksymalną prędkością 20 km/h. O przekroczenie tej prędkości niełatwo w przypadku nowszych hulajnóg, które posiadają założone blokady.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

Oczywistym jest, że nie w każdym miejscu znajdziemy ścieżki rowerowe. Którędy wobec tego można jechać hulajnogą elektryczną? W sytuacji, gdy nie ma drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą musi skorzystać z jezdni, ale pod warunkiem, że obowiązuje na niej ograniczenie prędkości maksymalnie do 30 km/h. Jeśli jest ono większe (np. do 50 km/h), hulajnogą elektryczną można jechać po drodze dla pieszych, ale pod warunkiem, że brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Należy przy tym pamiętać, że hulajnogą elektryczną na drodze dla pieszych można jechać tylko z prędkością podobną do tej, z jaką poruszają się piesi (czyli ok. 6 km/h).

Czy hulajnogą można jeździć po ścieżce rowerowej
Jazda hulajnogą elektryczną po ulicy to ostateczność – można nią jechać, gdy obok nie ma ścieżki rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów oraz obowiązuje na niej ograniczenie prędkości maks. do 30 km/h.

Powyższe wymogi tyczą się obszaru zabudowanego. Poza nim kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać wyłącznie ze ścieżek rowerowych, a gdy ich nie ma – z dróg dla pieszych lub chodników.

Hulajnoga elektryczna. Co jeszcze warto wiedzieć o przepisach?

Warto wspomnieć, że użytkownicy hulajnóg elektrycznych obecnie traktowani są nie jak piesi, ale jak rowerzyści. Muszą zatem stosować się do zasad ruchu drogowego, a za ich złamanie grożą mandaty podobne do tych, które dostaną cykliści. W związku z tym też nie każda osoba może swobodnie jeździć hulajnogami elektrycznymi po ścieżkach rowerowych i po drogach dla pieszych. Wymagane są do tego uprawnienia – karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dotyczą one jednak wyłącznie osób niepełnoletnich (od 10. do 18. roku życia). Po ukończeniu 18 lat na kierowanie hulajnogą elektryczną nie trzeba już mieć żadnych uprawnień, natomiast dzieci młodsze niż 10 lat mogą nimi jeździć wyłącznie w strefie zamieszkania, będąc pod nadzorem kogoś dorosłego.

Polecamy również:

Elektryczne hulajnogi – aktualne przepisy, limity mocy i prędkości

Aktualny taryfikator mandatów za wykroczenia na hulajnodze

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji