PoradyPoradyDroga dla pieszych. Wciąż mało kto wie, jakie obowiązują na niej przepisy

Droga dla pieszych. Wciąż mało kto wie, jakie obowiązują na niej przepisy

Wokół dróg dla pieszych nagromadziło się wiele nieścisłości. Czym jest droga dla pieszych i jaki ma znak? Czy można na niej zaparkować samochód?

Wiedza na temat dróg dla pieszych bywa bardzo przydatna dla kierowców. Przepisy obowiązujące na drogach dla pieszych regulują bowiem kwestie dotyczące m.in. zatrzymania i postoju na nich pojazdów, a to często ułatwia życie np. podczas użytkowania auta w dużym mieście. Niestety, definicja drogi dla pieszych w ostatnim czasie zmieniła się, a jak wiadomo, korekty ustaw, zamiast pomagać kierowcom, często wprowadzają tylko zamęt – tym bardziej, że wprowadzane są niemal cały czas. Jak to jest z tą drogą dla pieszych? Co to takiego i jaki znak informuje o fakcie jej wystąpienia? Czy można na niej parkować lub poruszać się innymi pojazdami, np. rowerami lub hulajnogami?

Co to jest droga dla pieszych?

Wyjaśnienie pojęcia drogi dla pieszych znajdziemy w art. 2 pkt. 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jest to droga lub część drogi przeznaczona do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch oraz do pełnienia innych funkcji, w szczególności zatrzymania lub postoju pojazdów. Definicję ustalono stosunkowo niedawno, bo we wrześniu 2022 roku, gdy miała miejsce nowelizacja przepisów, przy okazji której wprowadzono m.in. wyższe kary ujęte w taryfikatorze mandatów. Dokonano wtedy zmiany Ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg, a te pociągnęły za sobą korekty zapisów z innych ustaw – Prawo o ruchu drogowym i Ustawy o drogach publicznych.

Droga dla pieszych
W świetle aktualnych przepisów droga dla pieszych nie znaczy już to samo co chodnik.

Na jej mocy przede wszystkim rozdzielono dotychczas obowiązujące zamiennie pojęcia „chodnik” i „droga dla pieszych”. Od września 2022 roku chodnik jest już częścią drogi dla pieszych, przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch. Oprócz tego droga dla pieszych dzieli się też na pas buforowy (przylegający do chodnika od strony jezdni, torowiska dla tramwajów lub drogi dla rowerów) oraz pas obsługujący, sąsiadujący z chodnikiem od strony granicy pasa drogowego (np. przy budynku). Przepisy dopuszczają na nim prowadzenie działalności społeczno-gospodarczej i umieszczanie urządzeń drogowych lub obiektów małej architektury, np. schody lub podjazd dla osób niepełnosprawnych. Z kolei na pasie buforowym dopuszcza się zatrzymanie lub postój pojazdów.

Droga dla pieszych. Czy można na niej parkować auto?

Parkowanie na drodze dla pieszych jest dozwolone pod warunkiem spełnienia kilku warunków ustalonych głównie celem zapewnienia niezbędnego komfortu i bezpieczeństwa pieszym korzystającym z tej drogi. Może na niej zaparkować pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 tony tylko wtedy, gdy na danym odcinku jezdni nie ma znaku zakazu zatrzymywania lub postoju i gdy szerokość chodnika po postawieniu auta wynosi minimum 1,5 m oraz pojazd nie utrudnia ruchu pieszym. Oprócz tego samochód trzeba ustawić na chodniku jedną osią, jednym bokiem lub kołami obydwu osi. Zaparkowane auto nie może przy tym blokować ruchu panującego na ulicy.

Droga dla pieszych
Nierespektowanie zasad parkowania na drogach dla pieszych na pewno nie ujdzie uwadze mundurowym. Najczęstsze mandaty tyczą się parkowania na zakazie lub pozostawienia zbyt małej szerokości chodnika.

Droga dla pieszych – znak. Co z rowerzystami i kierującymi hulajnogami?

O obecności drogi dla pieszych informuje znak C-16 „droga dla pieszych”. Do korzystania z niej zobowiązani są właśnie piesi, choć prawo przewiduje wyjątki dopuszczające do wjazdu na nią np. przez rowerzystów. Mogą to robić, gdy panują trudne warunki atmosferyczne i gdy szerokość chodnika (czyli części drogi dla pieszych obsługującej ruch pieszych) wynosi minimum 2 m, a w pobliżu nie ma drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Z kolei kierujący urządzeniami transportu osobistego (np. hulajnogami elektrycznymi) mogą korzystać z całej szerokości drogi dla pieszych pod warunkiem, że w okolicy nie ma wydzielonej drogi dla rowerów.

Znak C-16 droga dla pieszych
Znak C-16 „Droga dla pieszych”

Znak drogowy C-16 obowiązuje aż do odwołania go znakiem C-16a (koniec drogi dla pieszych), C-13 (droga dla rowerów) lub znakiem zakazu B-41 (zakaz ruchu pieszych) lub D-40 (strefa zamieszkania, która i tak jest obszarem przeznaczonym w pierwszej kolejności dla pieszych).

Droga dla pieszych
Rowerzyści mogą poruszać się po drogach dla pieszych tylko w niektórych przypadkach.

Polecamy również:

Więcej na temat przepisów obowiązujących na drogach dla pieszych

Chcesz zaparkować na chodniku? Lepiej sprawdź tą rubrykę w dowodzie rejestracyjnym

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji