PoradyPoradyKiedy pieszy ma pierwszeństwo i trzeba go przepuścić? Czasem nie tylko na...

Kiedy pieszy ma pierwszeństwo i trzeba go przepuścić? Czasem nie tylko na pasach!

Każdy kierowca musi znać przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych na jezdni czy przejściu dla pieszych. Drobny błąd w tym zakresie może skończyć się tragicznym wypadkiem!

Pieszy nie ma szans w konfrontacji z samochodem. Potrącenie nawet przy niewielkiej prędkości może zakończyć się złamaniami lub jeszcze poważniejszymi obrażeniami. Dlatego każdy kierowca powinien bezwzględnie znać przepisy dotyczące pieszych i wiedzieć, kiedy musi im ustąpić pierwszeństwa.

Kiedy pieszy ma pierwszeństwo?

Kwestię pierwszeństwa przed pojazdem lub jego braku reguluje prawo o ruchu drogowym. Wbrew temu, co uważa wiele osób, kwestia pierwszeństwa nie jest wyznaczana wyłącznie przez „zebry” czy sygnalizację świetlną. Przykładem jest włączanie się do ruchu. W tej fazie jazdy kierowca jest zobowiązany nie tylko do zachowania szczególnej ostrożności, ale także ustąpienia pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu, a więc również pieszemu.

Kolejna, często lekceważona przez zmotoryzowanych kwestia to skręcanie na skrzyżowaniu w drogę poprzeczną. Nie ma znaczenia, czy znajduje się na niej przejście dla pieszych czy nie. Kiedy skręcamy, mamy obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię, na którą wjeżdżamy. Z kolei w przypadku przejeżdżania przed drogę dla pieszych kierowca nie dość, że jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa pieszym, to także do powolnej jazdy.

Pierwszeństwo na pasach

Kiedy pieszy przechodzi przez jezdnię na pasach, a ruch jest kierowany przez sygnalizację – sprawa pierwszeństwa jest oczywista. Wyjątkiem bywa zielona strzałka warunkowego skrętu. W takiej sytuacji wjeżdżając za sygnalizator, kierowca jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszym oraz pojazdom poruszającym się po prostopadłej drodze zgodnie z sygnałem zielonym.

Art. 26 stanowi, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo wchodzącego na przejście. Kierowca musi też ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Warto pamiętać, że jeżeli przejście wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, a ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub w inny sposób, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Pieszy przechodzący przez tę część drogi ma pierwszeństwo. Jadący drugą jezdnią muszą mu ustąpić, gdy zbliży się do krańca wysepki.

Pierwszeństwo pieszego poza przejściem

Przez ulicę można także przechodzić i nie korzystać z przejścia dla pieszych. Jest to legalne, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. W takiej sytuacji pieszy musi upewnić się, czy przechodząc przez jezdnię nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. W takiej sytuacji nie trzeba ustępować pierwszeństwa pieszemu. To on jest obowiązany, by ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów.

Redakcja poleca: Przejście sugerowane to nie przejście dla pieszych. Oto różnice

Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia, gdy przez jezdnię przechodzi osoba niepełnosprawna, która używana specjalnego znaku lub osoba o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej. W takiej sytuacji kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.

Pierwszenstwo pieszego poza przejsciemKierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy drodze dla pieszych lub drodze dla pieszych i rowerów. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji