Droga wewnętrzna to bardzo często spotykany typ drogi, jednak niektórzy kierowcy i tak nie są pewni, jak prawidłowo się po niej poruszać. Wyjaśniamy przepisy obowiązujące na drodze wewnętrznej.
Większość dróg, po jakich poruszają się na co dzień kierowcy, stanowi własność publiczną. Zgodnie z obowiązującym w Polsce podziałem na kategorie, wyróżniamy drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe oraz gminne. Nie oznacza to jednak, że w zbiorach tych zawierają się wszystkie możliwe drogi, ulice i uliczki, gdzie może wjechać pojazd. Część z nich należy bowiem do prywatnych właścicieli.
Definicję drogi wewnętrznej określa art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych. Jest ona bardzo prosta. W świetle prawa, do dróg wewnętrznych zaliczamy wszystkie drogi niepubliczne. Mogą być to osiedlowe uliczki należące do spółdzielni, ulice w strefach przemysłowych, a nawet nieutwardzone dojazdy do pól. Z drogami wewnętrznymi spotykamy się zatem częściej niż może nam się wydawać.
Droga wewnętrzna – znak

Początek drogi wewnętrznej może być zasygnalizowany znakiem D-46 z czarnym napisem na białym tle. Zdecydowana większość kierowców miała okazję spotkać się z tym znakiem chociażby na terenach osiedli mieszkaniowych. Oznaczenie to nie jest jednak wymogiem, a dobrą wolą zarządcy połączoną z chęcią uregulowania ruchu. O końcu drogi wewnętrznej informuje z kolei znak D-47 z przekreślonym napisem.

Droga wewnętrzna – przepisy
Kwestia przepisów na drodze wewnętrznej budzi często spore kontrowersje. Ze względu na to, że mamy do czynienia z prywatną własnością, na takiej drodze nie obowiązują zasady ruchu drogowego. Co za tym idzie, kierujący pojazdem może pozwolić sobie na znacznie więcej niż gdyby podróżował drogą o statusie publicznym. Na drodze wewnętrznej dozwolone są m.in.:
- jazda z wyłączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej,
- korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy,
- jazda z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa,
- przekroczenie dozwolonej prędkości,
- parkowanie w dowolnym miejscu.
Dokładne reguły zachowania ustalają jednak zarządcy drogi – mogą oni ustawiać znaki czy sygnały drogowe, do których uczestnik ruchu musi się już bezwzględnie stosować! Ponadto, tak jak na innych typach dróg, karane są: jazda po spożyciu alkoholu oraz spowodowanie zagrożenia dla innych użytkowników drogi. Za to wykroczenie, a także za np. spowodowanie wypadku możemy już zostać ukarani przez policjanta mandatem karnym. Warto pamiętać, by pomimo dającego kierowcy dużą swobodę prawa zachowywać się na drodze wewnętrznej zdroworozsądkowo i z zachowaniem podstaw bezpieczeństwa. Należy dodać, że wyjeżdżając z drogi wewnętrznej, włączamy się do ruchu, a zatem musimy ustąpić pierwszeństwa wszystkim pozostałym pojazdom.
Redakcja poleca:
Strefa zamieszkania, strefa ruchu, droga wewnętrzna – czym się różnią?