Co odwołuje ograniczenia prędkości

Przepisy dotyczące obowiązujących limitów prędkości powinien znać każdy kierowca, a jednak o niektórych zasadach zapominamy. Sprawdź, co odwołuje ograniczenie prędkości.

Zbliżające się wielkimi krokami zmiany w prawie dotkliwie podwyższą mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości. Choć każdy kierowca powinien dokładnie znać przepisy ruchu drogowego, to w praktyce o niektórych, mniej oczywistych zasadach zapominamy. Obowiązujące w Polsce ograniczenia prędkości są mocno zróżnicowane, a wykroczenia związane z jazdą ponad limit zdają się występować na porządku dziennym. Należy pamiętać nie tylko o tym, co stanowi o ograniczeniu, ale także co je odwołuje – a nie są to tylko znaki. Poniżej opisujemy, w jakich sytuacjach dany wcześniej limit prędkości przestaje obowiązywać.

Podstawowym elementem informującym o końcu ograniczenia prędkości jest znak drogowy B-34. Odwołuje on znak B-33, czyli znosi limit wyrażony konkretną wartością w km/h. Na podobnej zasadzie funkcjonuje znak B-44, mówiący o końcu strefy ograniczonej prędkości – najczęściej można spotkać go w miastach. „Koniec zakazów” wyrażony znakiem B-42 odwołuje szereg zakazów i dotyczy także limitów prędkości. Warto pamiętać, że sam znak ograniczenia prędkości B-33 uchyla również każdy poprzedni znak tego samo rodzaju.

Znak B-34
Znak B-34
Znak B-44
Znak B-44

 

Znak B-42
Znak B-42
Znak B-33
Znak B-33

Co więcej, każdy kierowca powinien zwracać szczególną uwagę na znaki informujące o początku lub końcu obszaru zabudowanego (odpowiednio D-42 i D-43). Pierwszy z nich będzie zawsze wprowadzał ograniczenie do 50 km/h (a zatem i odwoływał poprzedni limit), zaś drugi je znosił.

Znak D-42
Znak D-42
Znak D-43
Znak D-43

Podobnym działaniem cechują się znaki początku lub końca strefy zamieszkania. W strefie tej pieszy może poruszać się po całej szerokości jezdni i zawsze ma pierwszeństwo przed pojazdami. Aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa, obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 20 km/h. Znak D-40, informujący, że wjeżdżamy do strefy zamieszkania zawsze będzie znosił wcześniejsze ograniczenie, zaś znak D-41 – koniec strefy zamieszkania – odwoła limit do 20 km/h.

Znak_D-40_Strefa_zamieszkania
Znak D-40
Znak_D-41_Koniec_strefy_zamieszkania
Znak D-41

Niektórzy kierowcy zapominają, że ograniczenie prędkości jest odwoływane również przez skrzyżowanie. Zasada ta nie dotyczy jedynie stref ograniczonej prędkości oraz stref zamieszkania. Warto mieć na uwadze, że nie każde spotkanie się dróg jest skrzyżowaniem – z definicji skrzyżowania wyłącza się przecięcie drogi twardej z:

  • drogą gruntową;
  • drogą stanowiącą dojazd do obiektu przy drodze (np. wjazd/wyjazd na parking, ze stacji benzynowej, na posesję);
  • drogą wewnętrzną.
Redakcja poleca:

Znaki drogowe – opis wszystkich znaków na polskich drogach

Ograniczenia i limity prędkości w Polsce. Jak szybko można jechać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj