Najdroższe mandaty w Polsce

Wraz z wejściem w życie nowego taryfikatora posypały się wysokie mandaty dla łamiących przepisy kierowców. Teraz grzywna może wynieść nawet 5000 zł. Sprawdź, za które wykroczenia zapłacisz najwięcej.

Pojawienie się nowego taryfikatora mandatów boleśnie odczuł już nie jeden kierowca. Wprowadzone wraz z początkiem 2022 roku uaktualnione stawki mandatów szczególnie surowo każą za najbardziej niebezpieczne przewinienia w ruchu drogowym. W przypadku większości wykroczeń zlikwidowano ponadto widełki, a zatem zmniejszyła się możliwość negocjowania kwoty z policjantem.

Poniżej prezentujemy najdroższe mandaty z nowego taryfikatora mandatów. W tekście uwzględniliśmy jedynie te grzywny, które bezpośrednio po odnotowaniu wykroczenia może na nas nałożyć funkcjonariusz drogówki. Nie bierzemy zatem pod uwagę kwot, jakie finalnie ma prawo nałożyć na kierowcę sąd.

Oto wykroczenia, za które mandatownik z 2022 r. przewiduje najwyższe kary:

 • Naruszenie zakazu wyprzedzania – 1000 zł;
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w sytuacji, gdy takowe posiada – 1500 zł;
 • Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych – 1500 zł;
 • Wyprzedzanie innego pojazdu na przejściu lub bezpośrednio przed przejściem dla pieszych – 1500 zł;
 • Wjazd na przejazd kolejowy, gdy sygnalizator pokazuje czerwone światło – 2000 zł;
 • Wjazd na przejazd kolejowy w momencie, gdy zapory są już opuszczone, ich opuszczanie się rozpoczęło lub gdy ich podnoszenie się nie zakończyło – 2000 zł;
 • Wjazd na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – 2000 zł;
 • Przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 71 km/h – 2500 zł.

Uwaga! Kwoty mandatów za wymienione powyżej wykroczenia wzrosną dwukrotnie w przypadku recydywy, a zatem wówczas, gdy popełnimy dane przewinienie po raz kolejny w przeciągu 2 lat. W takiej sytuacji jednorazowa grzywna może wynieść nawet 5000 zł.
Pozostałe wykroczenia, za które taryfikator 2022 przewiduje najwyższe mandaty:

 • Spowodowanie kolizji – 1000-5000 zł;
 • Jazda rowerem (lub odrębnego rodzaju pojazdem innym niż mechaniczny) po alkoholu – 2500 zł;
 • Jazda za pojazdem uprzywilejowanym jadącym na sygnale i korzystanie z utworzonego przez pozostałych kierowców „korytarza życia” – od 500 zł do 2500 zł;
 • Niewskazanie wbrew obowiązkowi, na żądanie uprawnionego organu, komu pojazd został powierzony do kierowania lub używania w oznaczonym czasie – 5000 zł.

Redakcja poleca uwadze:

Aktualny taryfikator mandatów (2022)

Ile zapłacimy za szybką jazdę? Mandaty za przekroczenie prędkości (2022)

2 KOMENTARZE

 1. Ja rozumiem, że mandaty w Polsce są niskie i należało je podnieść …. Nie ma natomiast w Europie żadnego innego kraju, w którym za wykroczenia drogowe płaci się miesięczną pensję. Ustawodawca – zarabiający notabene – po podwyżce kilkanaście tysięcy złotych zapomniał chyba, że są jeszcze zwykli obywatele, którzy też czasami muszą i chcą korzystać z drogi ….

 2. Tylko Ci tzw.zwykli obywatele powinni a może przede wszystkim przestrzegać zasad ruchu drogowego to żaden mandatownik nie będzie ich dotyczył.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj