PoradyPoradyParkowanie przed przejściem dla pieszych. Kierowcy nagminnie robią to źle

Parkowanie przed przejściem dla pieszych. Kierowcy nagminnie robią to źle

Być może właśnie niewiedza kierowców skutkuje zastawionymi przez samochody przejściami dla pieszych. W jakiej odległości można zaparkować przed przejściem?

Parkowanie tuż obok przejść dla pieszych, albo wręcz bezpośrednio na „zebrze”, to bardzo częste przewinienia popełniane przez kierowców w dużych miastach (choć zdarzają się też w mniejszych miejscowościach, a nawet poza obszarem zabudowanym). O ile z zakazu parkowania na przejściach dla pieszych użytkownicy aut z reguły zdają sobie sprawę, tak nie zawsze wiedzą, w jakiej odległości od „zebry” można zaparkować samochód. Łamanie przepisów dotyczących pozostawiania auta w okolicach przejścia dla pieszych może też wynikać z braku dostępności miejsc parkingowych albo zwykłego lenistwa. Poniżej wyjaśniamy wszystkie kwestie związane z parkowaniem przed przejściem dla pieszych (i za nim).

W jakiej odległości można parkować przed przejściem dla pieszych?

Przepisy jednoznacznie zabraniają zatrzymywania pojazdu na tzw. zebrze. Jasno regulują też, w jakiej odległości od przejścia dla pieszych można pozostawić samochód – a raczej informują o tym, do ilu metrów od przejścia otrzymamy mandat. By zasięgnąć odpowiedniej wiedzy, należy zgłębić się w art. 49 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi o tym, że:

Zabrania się zatrzymywania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem.

Wobec tego sprawa jest jasna – samochód można zaparkować w odległości minimum 10 metrów od przejścia dla pieszych. Trzeba zatem stosować się do tzw. zasady 10 metrów: nie tylko przed, ale także za „zebrą”. Warto zaznaczyć, że te wymogi tyczą się dróg dwukierunkowych, z jednym pasem ruchu w każdym kierunku – włącznie z najbliższym otoczeniem drogi (np. chodnikiem, trawnikiem). Bezpośrednio za przejściem dla pieszych można natomiast zaparkować na drodze jednokierunkowej (ale nadal trzeba zostawić 10 metrów przed przejściem).

Parkowanie przed przejściem dla pieszych 01
Zaparkowanie auta tuż przed przejściem tylko pozornie nie stwarza zagrożenia – w praktyce bardzo sprzyja powstaniu przykrego zdarzenia z udziałem pieszego.

Dlaczego nie można parkować tuż przed przejściem dla pieszych?

Ustalenie limitu 10 metrów wzięło się z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa pieszych wchodzących na przejście. Nieprawidłowo zaparkowany pojazd (w odległości mniejszej niż 10 metrów od „zebry”) istotnie pogarsza widoczność zarówno pieszego (nie widzi nadjeżdżającego auta), jak i kierowcy zbliżającego się do przejścia. Wtedy nietrudno o wypadek mogący się skończyć tragicznie, zwłaszcza dla pieszego.

Parkowanie przed przejściem dla pieszych – mandat i punkty karne

Biorąc pod uwagę, jak nieprawidłowo zaparkowane przy przejściach dla pieszych pojazdy pogarszają bezpieczeństwo na drogach, za to przewinienie nie grożą mocno dotkliwe kary. Kierowca otrzyma najwyżej mandat w wysokości 100-300 zł – zarówno gdy nie dostosuje się do zasady 10 metrów, jak i gdy zaparkuje bezpośrednio na „zebrze”. Nieco bardziej „zabolą” jednak przyznawane za to przewinienie punkty karne – jest ich aż 5. Kierowca musi się też liczyć z ewentualnym odholowaniem pojazdu i poniesieniem z tego tytułu dodatkowych kosztów (pracy holownika i parkingu depozytowego).

Parkowanie przed przejściem dla pieszych
Straż miejska z reguły skrupulatnie wychwytuje samochody pozostawione w zbyt bliskiej odległości od przejścia dla pieszych.

Polecamy również:

Zasada 10 i 15 metrów. Kiedy je stosować?

Mandat za złe parkowanie. Ile obecnie zapłacimy?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji