PoradyPoradyPorzucenie hulajnogi grozi mandatem! Jak parkować hulajnogę elektryczną?

Porzucenie hulajnogi grozi mandatem! Jak parkować hulajnogę elektryczną?

Wciąż nie brakuje osób zostawiających przewrócone hulajnogi elektryczne w niedozwolonych miejscach. Jaki mandat za to grozi i w jaki sposób parkować hulajnogę elektryczną?

Od zmiany przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych minął już ponad rok, ale te pojazdy wciąż są zmorą pieszych, rowerzystów i kierowców samochodów, zwłaszcza w dużych miastach. Nie chodzi bynajmniej o samą ideę użytkowania hulajnóg elektrycznych, bo dla niektórych mogą one stanowić realną alternatywę dla innego środka transportu (głównie w okresie letnim podczas dojazdów na niewielkich dystansach). Winę ponoszą niektórzy użytkownicy hulajnóg – często nie posiadający nawet własnego sprzętu, tylko wynajmujące go na minuty. Zwyczajnie nie wiedzą, jak się nimi poruszać po przestrzeni publicznej, a także je parkować. A tę drugą kwestię również reguluje prawo.

Porzucone „gdzie popadnie” hulajnogi stwarzają realne zagrożenie dla pieszych i rowerzystów poruszających się po chodnikach i ścieżkach rowerowych – a zatem w miejscach, gdzie legalnie mogą jeździć także hulajnogi elektryczne (z pierwszym wskazaniem na drogi dla rowerów). Pół biedy, jeśli stoją na podnóżkach – największe niebezpieczeństwo generują przewrócone hulajnogi, niekiedy na samym środku trasy dla pieszych/rowerzystów. O najechanie lub potknięcie się o porzucony sprzęt wtedy naprawdę nietrudno.

Niewłaściwe zaparkowanie hulajnogi elektrycznej – mandat

Użytkownicy hulajnóg powinni zdawać sobie sprawę z wysokości mandatów za nieprawidłowe parkowanie tych pojazdów. A takowe są i wynoszą:

  • 100 zł za pozostawienie na chodniku w sposób utrudniający przejście;
  • 100 zł za pozostawienie na drodze lub pasie ruchu dla rowerów;
  • 100 zł za pozostawienie w obszarze znaku „zakaz postoju” lub „zakaz zatrzymywania się”;
  • 100 zł za pozostawienie przed przejściem dla pieszych;
  • 300 zł za pozostawienie w narożniku skrzyżowania i obszarze do 10 m od tego miejsca;
  • 500 zł za pozostawienie na niebieskiej kopercie.
Mandat za zaparkowanie hulajnogi elektrycznej
Hulajnogi nie można pozostawiać na środku chodnika czy ścieżki rowerowej. Niestety, wiele osób je użytkujących nadal traktuje kwestie ich parkowania bardzo lekceważąco.

Jak prawidłowo zaparkować hulajnogę elektryczną?

W dużych miastach systematycznie przybywa dedykowanych miejsc do pozostawienia hulajnóg elektrycznych. Specjalne parkingi lub strefy powstają m.in. przy miejscach postoju dla rowerów. Ostatnimi czasy sporo w tej kwestii wydarzyło się w Warszawie, gdzie niedawno wyznaczono 21 stref parkowania dla hulajnóg w dzielnicy Śródmieście. Władze miasta planują zwiększenie ich liczby do 250 na terenie stolicy.

Jeśli w pobliżu nie ma dedykowanego miejsca postoju dla hulajnóg elektrycznych, jednoślad należy wówczas zaparkować jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, zachowując co najmniej 1,5 m przejścia.

Polecamy inne nasze artykuły o używanych Fordach:

Za co można dostać mandat kierujący hulajnogą elektryczną?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji