Parkowanie na chodniku - przepisy

Polskie przepisy dopuszczają parkowanie na chodniku, jednak pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. Szczególnie istotny jest jeden aspekt. Dowiedz się więcej na ten temat.

Problem braku miejsc do parkowania jest znany chyba wszystkim kierowcom odwiedzającym centra dużych miast. Liczba samochodów na drogach stale rośnie, same auta również stają się coraz większe, a to powoduje, że o wolną przestrzeń na legalne pozostawienie pojazdu jest coraz trudniej. Dogodnym rozwiązaniem okazuje się często zaparkowanie na chodniku. Niestety, to przywilej, który przepisy obarczają licznymi ograniczeniami. Jednym z nich jest dopuszczalna masa całkowita samochodu pozostawionego w strefie dla pieszych.

Parkowanie na chodniku – przepisy

Nie wszyscy posiadacze prawa jazdy pamiętają o dokładnych zasadach regulujących parkowanie auta na chodniku. Przede wszystkim, pozostawienie auta na drodze dla pieszych jest zabronione, jeśli postawiono przy niej znak B-36 oznaczający zakaz zatrzymywania się. Ponadto nawet, gdy parkowanie jest dozwolone, należy spełnić inne ważne warunki, takie jak np. konieczność pozostawienia min. 1,5 m przejścia, aby nie utrudniać pieszym swobodnego poruszania się po chodniku, czy zachowanie 10 m odległości od skrzyżowania.

Parkowanie na chodniku - przepisy
Po zaparkowaniu auta szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych musi wynosić co najmniej 1,5 metra.

Niezwykle istotne jest jeszcze jedno kryterium określone w art. 47 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym. Mowa o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu samochodowego, która w przypadku parkowania na chodniku nie może być większa niż 2500 kg. A to oznacza, że z możliwości zatrzymania na drodze dla pieszych od razu wykluczona zostaje spora część produkowanych obecnie samochodów. Na liście pojazdów o DMC powyżej 2,5 t znajdziemy m.in. duże SUV-y (np. BMW X5, Lexus RX, Mercedes GLE czy Range Rover) oraz luksusowe limuzyny (m.in. Audi A8, Mercedes klasy S czy Porsche Panamera). Ponadto na chodniku nie można zostawiać także większości pojazdów użytkowych, w tym coraz popularniejszych kamperów, jak np. Volkswagen California.

Parkowanie na chodniku – mandat

Dopuszczalną masę całkowitą naszego samochodu sprawdzimy zaglądając do dowodu rejestracyjnego. Wartość wyrażona w kilogramach jest zapisana w rubryce F.2. Za zaparkowanie na chodniku autem przekraczającym limit DMC taryfikator przewiduje mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny.

Przeczytaj także:

Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym – kompendium wiedzy

3 KOMENTARZE

  1. Co za brednie. W Polsce nie obowiązują żadne normy. Zgłaszane 5 krotnie przeze mnie auto, które parkuje wprost na skrzyżowaniu nie dostało ani jednego mandatu. Sprawę olałem, bo nie mam już siły, może ktoś zrobi użytek z gwoździa. To samo nigdy nie słyszałem aby bus dostał mandat za parkowanie na chodniku (DMC>2,5t). Zatem te przepisy i ich egzekwowanie to fikcja.

  2. Dlaczego liczy się fikcja a nie rzeczywistość.
    Samochód często jest pusty i warzy znacznie poniżej 2,5t i nie może parkować.
    To tak jakby karać wszystkich kierowców w mieście tylko za to że ich samochód może rozwinąć większą prędkość niż 50 km.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj