PoradyPoradyCzy można jeździć rowerem po chodniku?

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Wielu rowerzystów boi się jeździć po ulicy, a nie wszędzie są ścieżki rowerowe. Czy można jeździć rowerem po chodniku? Oto aktualne przepisy.

W ostatnich latach istotnie poprawiła się sieć dróg rowerowych, co zachęciło wiele osób do wykorzystania roweru jako codziennego środka transportu. Nie oznacza to jednak, że infrastruktura dla rowerzystów jest idealna: nadal jest sporo miejsc, gdzie ścieżki rowerowe niespodziewanie się urywają, lub ich po prostu nie ma. Wielu rowerzystów wciąż ma przy tym obawy przed jeżdżeniem wraz z samochodami po ulicach i zamiast tego wybiera chodnik. Czy to zgodne z przepisami? Czy można jeździć rowerem po chodniku? Zobaczmy, co na ten temat mówią przepisy.

Czy rowerzysta może jechać po chodniku? Oto przepisy

Konkretne informacje na temat dróg, po których można poruszać się rowerami, znajdziemy w artykule 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówi on, że:

„Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.”

Oznacza to, że jeśli zostały wytyczone drogi dedykowane dla rowerów, to cyklista jest zobowiązany do korzystania z nich. Niedopuszczalne jest wobec tego poruszanie się rowerem po ulicy, gdy obok jest ścieżka rowerowa, droga dla pieszych i rowerów, lub na jezdni został wyznaczony pas do ruchu dla rowerów. Jeśli ich nie ma, to rowerzysta musi jechać po jezdni wraz z innymi pojazdami, pilnując by poruszać jak najbliższej prawej krawędzi jezdni. Nie może jedynie wjeżdżać na drogi ekspresowe i autostrady.

Czy można jeździć rowerem po chodniku 01
Poruszanie się rowerem po drodze poza obszarem zabudowanym jest niebezpieczne, dlatego rowerzyści kiedy tylko mogą korzystają z chodnika. Nie zawsze jest to zgodne z prawem.

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Teoretycznie więc chodnik nie jest odpowiednim miejscem dla rowerów, ponieważ jest to miejsce, gdzie mogą się poruszać wyłącznie piesi. W praktyce jednak na chodnikach powszechnie spotyka się rowerzystów, ponieważ traktują je jako bezpieczniejszą alternatywę dla dróg z samochodami. Jeżdżący po chodnikach cykliści argumentują swoje zachowanie względami bezpieczeństwa: ewentualna kolizja z pieszym nie będzie miała tak poważnych skutków jak z autem.

Niestety, przepisy tylko w kilku wyjątkach dopuszczają możliwość poruszania się rowerem po chodniku. Rowerzysta może na niego wjechać w następujących sytuacjach:

  1. Gdy chodnik jest przy drodze, na której dozwolona prędkość wynosi powyżej 50 km/h, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 m. Kolejny warunek to brak w okolicy drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
  2. Gdy panują trudne warunki pogodowe, które zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty (pasa śnieg lub deszcz, jest mgła, gołoledź albo silny wiatr). Wtedy cyklista na chodniku musi jechać się z prędkością podobną do prędkości pieszego i nie może przeszkadzać w poruszaniu się po nim pieszych.
  3. Gdy rowerzysta opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat, które kieruje rowerem. Nie dotyczy to jednak rodziców przewożących dziecko na rowerze (np. w foteliku) lub w podłączonej do niego przyczepce.
  4. Gdy na drodze dla pieszych (oznakowanej znakiem C-16) znajduje się tabliczka T-22 „nie dotyczy rowerów”.

Jazda rowerem po chodniku. O tym warto pamiętać

Wjeżdżając rowerem na chodnik nie można zapominać o tym, że na tej drodze priorytet stanowią piesi, a rowerzyści mogą z niego skorzystać warunkowo. Dlatego ważne jest, by ustępować na nim pierwszeństwa pieszym, nie utrudniać im poruszania się po chodniku, a także zwolnić rowerem do prędkości chodu. Nie można także zapominać o sygnalizowaniu zamiaru skrętu wystawieniem ręki.

Czy można jeździć rowerem po chodniku 01
Rowerzysta nie może wjeżdżać na chodnik, gdy w pobliżu znajduje się droga dla rowerów, droga dla pieszych i rowerów lub pas ruchu dla rowerów. Może to zrobić tylko w określonych przypadkach.

Mandat za jazdę rowerem po chodniku. Ile wynosi?

Za nieuzasadnioną jazdę rowerem po chodniku służby mundurowe (policja lub straż miejska) mają prawo nałożyć na rowerzystę mandat. Dopuszczalny przez prawo zakres tej kary wynosi od 50 zł do 300 zł. Wysokość mandatu będzie zależna od niebezpieczeństwa, jakie stworzył cyklista, poruszając się po chodniku np. ze zbyt dużą prędkością lub bez respektowania obowiązku ustępowania pierwszeństwa pieszym.

Polecamy również:

Obowiązkowe wyposażenie roweru. Za braki grozi mandat!

Czy można jeździć rowerem bez karty rowerowej?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji