PoradyPoradyKiedy trzeba mieć kartę rowerową?

Kiedy trzeba mieć kartę rowerową?

Jednym z dokumentów uprawniających do kierowania rowerem jest karta rowerowa. Nie wszyscy posiadają ten dokument, więc warto wiedzieć, w jakich sytuacjach jest wymagany i co grozi za jego brak.

Możliwość wjechania na drogę publiczną rowerem to nie tylko sposób na sprawne pokonywanie odległości. Osoba, która włącza się do ruchu, dla bezpieczeństwa własnego i innych, musi znać przepisy. Fakt ten może potwierdzać karta rowerowa.

Karta rowerowa jest dokumentem przewidzianym dla osób w wieku od 10 do 18 lat. Zamiast karty rowerowej można używać prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 czy T – wszystkie są możliwe do uzyskania przez osoby, które nie uzyskały pełnoletności.

Warto wiedzieć: Karta rowerowa. Wiek, cena, egzamin, mandat za brak karty rowerowej

Kartę rowerową muszą mieć więc osoby w wieku 10-18 lat, które wjeżdżają rowerem drogę publiczną. Warto pamiętać, że może być też nią droga dla rowerów. Ten dokument nie jest natomiast konieczny, gdy dziecko jeździ rowerem poza drogą publiczną (np. po terenie prywatnym) lub dziecko do 10 lat jedzie rowerem pod opieką osoby dorosłej – w takiej sytuacji z prawnego punktu widzenia jest traktowana jak pieszy, więc może korzystać z chodnik czy przejścia dla pieszych.

Dziecko, które samo porusza się po drodze publicznej, a nie ma karty rowerowej, nie tylko może być zagrożeniem dla siebie i innych. W zależności od wieku naraża na mandat siebie lub… rodzica.

Osoby w wieku 10-16 lat nie mogą opowiadać w ramach kodeksu wykroczeń. Sprawa może zakończyć się pouczeniem dziecka lub skierowaniem sprawy do sądu rodzinnego (co zwykle ma miejsce w przypadku powtarzania się wykroczenia lub stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa). Na osoby między 17. a 18. rokiem życia funkcjonariusze mogą nałożyć mandat w wysokości 200 zł lub skierować sprawę do sądu.

Osoby, które ukończyły 18 lat mogą poruszać się po drogach publicznych bez karty rowerowej czy prawa jazdy jakiejkolwiek kategorii. Jest to legalne i nie grozi im z tego tytułu żaden mandat.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji