PoradyPoradyCzy zimą można jeździć rowerem po chodniku albo ulicy?

Czy zimą można jeździć rowerem po chodniku albo ulicy?

W okresie jesienno-zimowym część rowerzystów nie porzuca swojego ulubionego środka transportu. Powinni wiedzieć, czy zimą można jeździć po chodniku albo ulicy, żeby nie dostać mandatu.

Popularność rowerów w Polsce stale rośnie. Nawet w naszej strefie klimatycznej wystarczy dobrze dobrać odzież i opony, by okazało się, że rower jest środkiem transportu, który sprawdza się przez cały rok. Nie zawsze jazda rowerem po ulicy czy drodze rowerowej jest jednak bezpieczna czy w ogóle możliwa. Co w takiej sytuacji?

Czy zima mozna jezdzic rowerem po chodnikuOkazuje się, że w przepisach przewidziano rozwiązanie. Prawo przewiduje kilka przypadków, w których jazda rowerem po chodniku jest legalna. Pierwszy to opieka nad dzieckiem, które ma do 10 lat, a samodzielnie jedzie rowerem. Kolejny, to gdy na ulicy jest dozwolony ruch z prędkością powyżej 50 km/h, a chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości.

Czy można zimą jeździć rowerem po chodniku?

Odpowiedzi na pytanie, czy zimą można jechać chodnikiem udziela fragment poświęcony warunkom pogodowym. Gdy są niekorzystne, jak śnieg, wiatr, ulewa, gołoledź czy mgła, utrudniają jazdę po ulicy i zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty, to prawo stanowi, że w kierujący rowerem może poruszać się chodnikiem. By było to jednak w pełni legalne, musi zachować szczególną ostrożność oraz poruszać się w tempie pieszego. O ile na pustym chodniku, gdy widoczność sprzyja, na szybszą jazdę funkcjonariusze mogą przymknąć oko, tak szybkie mijanie pieszych raczej nie ujdzie ich uwadze, bo jest to zachowanie tworzące bezpośrednie zagrożenie dla ich zdrowia. Co więcej – na chodniku kierujący rowerem jest zobowiązany do ustępowania pierwszeństw pieszym.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji