PoradyPoradyCzy rowerem można wjechać na autostradę?

Czy rowerem można wjechać na autostradę?

Kodeks drogowy jednoznacznie wskazuje, jakie pojazdy mogą poruszać się po autostradzie. Wyjaśniamy, czy do tej grupy zalicza się także rower.

Z roku na rok w Polsce przybywa dróg szybkiego ruchu, dlatego warto znać zasady panujące na autostradzie. Zanim więc udzielimy odpowiedzi na pytanie postawione w tytule, dowiedzmy się, czym właściwie jest autostrada. Dokładne wyjaśnienie tego pojęcia znajdziemy w Ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.

Wspomniany wcześniej akt prawny określa autostradę jako drogę:

  • której jezdnie główne są przeznaczone wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych,
  • posiadającą, z wyjątkiem uzasadnionych przypadków, oddzielne jezdnie dla obu kierunków ruchu oddzielone od siebie środkowym pasem dzielącym nieprzeznaczonym do ruchu lub oddzielone wyjątkowo – w inny sposób,
  • łączącą lub krzyżującą się na różnych poziomach z innymi drogami transportu lądowego i wodnego,
  • oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi.

Definicja zawarta w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym bardziej szczegółowo wskazuje katalog pojazdów, które mogą poruszać się autostradą. Zgodnie z tymi przepisami, autostrada jest przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych (z wyłączeniem czterokołowca), które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość wynoszącą co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep.

Pod pojęciem „pojazd samochody” kryją się wszystkie pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością powyżej 25 km/h, z wyjątkiem ciągnika rolniczego. Z kolei pojazdem silnikowym jest każdy pojazd wyposażony w silnik, oprócz motoroweru, pojazdu szynowego, roweru, wózka rowerowego, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego i wózka inwalidzkiego.

Czy rowerem można jechać po autostradzie?

Z powyższych rozważań bezpośrednio wynika, że rowerzysta nie może przemieszczać się autostradą. Mówią o tym przepisy kodeksu drogowego, które wprost wskazują, że po tego rodzaju drodze mogą poruszać się pojazdy silnikowe, do których rower się nie zalicza. Za zignorowanie tego zakazu grozi mandat w wysokości 250 zł.

Przeczytaj także:

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji