PoradyPoradyStrefa ruchu – jakie obowiązują w niej przepisy? O czym pamiętać?

Strefa ruchu – jakie obowiązują w niej przepisy? O czym pamiętać?

Biały znak informujący o początku strefy ruchu można spotkać na wielu niepublicznych drogach. Co oznacza on dla kierowcy? Tłumaczymy, jakie przepisy obowiązują w strefie ruchu.

Nie wszystkie drogi, po jakich mamy prawo poruszać się samochodem, należą do publicznych. Parkingi, drogi wewnętrzne czy osiedlowe uliczki stanowią często własność prywatną, a zatem o obowiązujących na nich przepisach decyduje zarządca lub właściciel. To on ustala, jaki status prawny nadać drodze, by wymusić od kierowców oraz pieszych stosowanie się do konkretnych zasad. Jedną z powszechnie wykorzystywanych możliwości jest wytyczenie strefy ruchu. O czym warto pamiętać wjeżdżając na tak oznaczoną drogę? Tłumaczymy, co charakteryzuje strefę ruchu i jakie dokładnie przepisy trzeba w niej respektować.

Znak_D-52_Strefa_ruchu
Znak D-52 – Strefa ruchu

Pojęcie strefy ruchu wprowadzono stosunkowo niedawno, bo w 2010 roku, jednak zdążyła ona stać się jednym z najpopularniejszych rodzajów dróg niepublicznych. Początek obowiązywania strefy wyznacza znak D-52, gdzie na białym tle znajduje się czarny napis informujący o rodzaju drogi oraz piktogram przedstawiający samochód. Z kolei jej koniec powinien być opatrzony znakiem D-53.

Jakie zasady obowiązują w strefie ruchu?

Zasady obowiązujące w strefie ruchu nie należą do skomplikowanych. Są one bowiem identyczne jak… na drodze publicznej. Znak D-52 oznacza, że mamy do czynienia z drogą prywatną, gdzie konieczne jest stosowanie się do ogólnych przepisów Kodeku drogowego. Pozwala to zarządcy np. osiedlowej uliczki lub parkingu w łatwy sposób unormować ruch aut i pieszych oraz wymóc na kierowcach bezpieczną jazdę. Oto kilka najważniejszych reguł funkcjonujących w strefie ruchu:

  • Jeśli mamy do czynienia z terenem zabudowanym (a tak jest najczęściej), obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h;
  • Parkowanie samochodów odbywa się zgodnie z zasadami panującymi na drogach publicznych;
  • Należy stosować się do znaków pionowych i poziomych;
  • Jeśli skrzyżowania nie są oznakowane, obowiązuje zasada prawej ręki;
  • Progi zwalniające muszą być oznaczone;
  • Piesi są zobowiązani do korzystania z chodników i przejść.
Znak_D-53_Koniec_strefy_ruchu
Znak D-53 – Koniec strefy ruchu

Należy również dodać, że w strefie ruchu interwencję na tych samych zasadach co na drodze publicznej może przeprowadzić policja i straż miejska. Mowa nie tylko o rozstrzyganiu sporów w przypadku stłuczki. Za nieprzepisowe parkowanie, przekroczenie prędkości lub inne wykroczenie funkcjonariusz ma prawo wystawić nam mandat zgodny z obowiązującym taryfikatorem. Wyjeżdżając ze strefy ruchu na drogę publiczną mamy ponadto obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa wszystkim pozostałym pojazdom. Warto o tym pamiętać, aby przypadkiem nie stać się sprawcą groźnej kolizji.

Redakcja poleca:

Strefa zamieszkania, strefa ruchu, droga wewnętrzna – czym się różnią?

Jakie znaki odwołują ograniczenia prędkości?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji