PoradyPoradyUrządzenie wspomagające ruch. Co trzeba wiedzieć o UWR?

Urządzenie wspomagające ruch. Co trzeba wiedzieć o UWR?

W przepisach widnieje termin „urządzenie wspomagające ruch”. Co to jest UWR i jak należy się nim poruszać? Kto może jeździć urządzeniem wspomagającym ruch?

W ramach uporządkowania przepisów dotyczących urządzeń służących do codziennego przemieszczania się (ale nie będących pojazdami mechanicznymi i rowerami), w 2021 roku w polskim prawie pojawiły się trzy nowe definicje: hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego (UTO) i urządzenia wspomagającego ruch (UWR). Niektórzy nadal napotykają problemy z odróżnieniem UWR od UTO i nie zdają sobie sprawy z obowiązujących na nie przepisów. W tym materiale skupimy się na urządzeniach wspomagających ruch. Kto może nimi jeździć i gdzie? O czym trzeba pamiętać, korzystając z UWR?

Co to jest UWR i czym różni się od UTO?

Definicję urządzenia wspomagającego ruch znajdziemy w art. 18a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Według niej urządzeniem wspomagającym ruch (UWR) nazywamy urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni. W tym samym dokumencie znajdziemy definicję urządzenia transportu osobistego. Wg art. 47c UTO nazywamy pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Główną różnicą między UWR a UTO jest zatem obecność napędu w urządzeniu transportu osobistego. Są nimi wobec tego tzw. urządzenia samopoziomujące (segway, hoverboard) i elektryczne deskorolki czy monocykle. Za wprawianie w ruch UWR zawsze odpowiadają ludzkie mięśnie.

Urządzenia wspomagające ruch. Jakie to są?

Do urządzeń wspomagających ruch można zatem zaliczyć chociażby rolki, wrotki i deskorolki. Jest nim także tradycyjna hulajnoga – w odróżnieniu od elektrycznej, która ma swoją odrębną definicję i przysługują jej osobne przepisy. Do urządzeń wspomagających ruch nie można jednak zakwalifikować rowerów: ten jest pojazdem, którego również definiuje ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Urządzenie wspomagające ruch 3
Urządzenia wspomagające ruch to głównie tradycyjne hulajnogi lub rolki i deskorolki.

Kto może kierować urządzeniem wspomagającym ruch?

W odróżnieniu od urządzeń transportu osobistego, na UWR nie trzeba mieć żadnych uprawnień do kierowania. Oznacza to, że urządzeniami wspomagającymi ruch może jeździć każdy, bez żadnych ograniczeń wiekowych. Oczywiście nie oznacza to, że kierujący UWR nie musi przestrzegać przepisów: takowe obowiązują także na tego typu urządzenia i trzeba sobie z nich zdawać sprawę, nim wyjedziemy hulajnogą czy rolkami na drogę.

Gdzie można jeździć urządzeniem wspomagającym ruch?

Urządzeniami wspomagającymi ruch można się poruszać po chodnikach, drogach dla pieszych lub drogach dla rowerów. W przypadku wjazdu na chodnik lub drogę dla pieszych należy mieć na względzie konieczność utrzymania prędkości zbliżonej do prędkości pieszego, nie utrudniania im ruchu oraz ustępowania im pierwszeństwa. Na drodze rowerowej dla kierującego UWR obowiązuje ruch prawostronny. Celem przekroczenia jezdni należy korzystać z przejść dla pieszych albo przejazdu dla rowerów.

Kierujący urządzeniem wspomagającym ruch ma nieco większe przywileje w strefie zamieszkania. Może tam korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami. Nadal musi jednak ustępować pierwszeństwa pieszym.

Urządzenie wspomagające ruch
Jadąc na UWR trzeba korzystać z dróg dla pieszych, chodników lub dróg dla rowerów.

Urządzenie wspomagające ruch – inne przepisy

Osoby korzystające z urządzeń wspomagających ruch muszą jeszcze pamiętać o kilku obowiązkach i zakazach. Przede wszystkim powinni pilnować prędkości – utrzymywać taką, która umożliwia utrzymanie kontroli nad urządzeniem i dostosować ją do aktualnych warunków. Muszą też zachowywać bezpieczny odstęp od wymijanego i omijanego pojazdu lub uczestnika ruchu oraz upewnić się, czy warunki pozwalają na wykonanie manewru wyprzedzania.

Kierującemu UWR zabrania się z kolei:

  • jazdy w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie jak alkohol;
  • przewożenia na urządzeniu drugiej osoby, ładunku lub zwierzęcia;
  • ciągnięcia innego pojazdu albo ładunku;
  • poruszania się tyłem;
  • czepiania się pojazdów.

Redakcja poleca:

Więcej na temat urządzenia transportu osobistego (UTO)

Elektryczne hulajnogi – aktualne przepisy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji