NowościAktualnościNie będzie taryfy ulgowej. Straż miejska z nowymi uprawnieniami

Nie będzie taryfy ulgowej. Straż miejska z nowymi uprawnieniami

Lada moment funkcjonariusze straży miejskiej będą mogli karać za więcej przewinień. Zobacz, za co dostaniemy mandat od straży miejskiej i ile on będzie wynosił.

Pilnującej prawidłowego parkowania straży miejskiej powinni się obawiać nie tylko kierowcy. Już niedługo, bo w piątek 20 października 2023 roku, funkcjonariusze straży gminnych (miejskich) otrzymają nowe uprawnienia do karania nie tylko kierowców, ale i osób kierujących innymi pojazdami. Nowe przywileje mundurowych powinni wziąć sobie do serca zwłaszcza użytkownicy elektrycznych hulajnóg, bowiem to oni często dopuszczają się wykroczeń lub zwyczajnie prowadzą bez wymaganych uprawnień. Jeśli zostaną przyłapani przez straż miejską, wysoki mandat będzie już nieunikniony.

Mandat od straży miejskiej. Dostaną go nie tylko kierowcy

Wszystko przez zmiany w rozporządzeniu szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, na mocy którego od 20 października 2023 roku funkcjonariusze straży miejskiej będą mogli karać osoby prowadzące pojazdy inne niż mechaniczne – czyli m.in. hulajnogi elektryczne, rowery (także z napędem elektrycznym) lub tzw. urządzenia transportu osobistego (UTO). Na mocy zmian będzie można zatem otrzymać od straży miejskiej więcej mandatów. Dotyczą one najczęściej popełnianych przez kierujących hulajnogami czy rowerami wykroczeń. Za co będzie zatem groził mandat?

Uprawnienia straży miejskiej. Za co straż miejska wypisze mandat?

Osoby poruszające się na hulajnogach elektrycznych często jeżdżą, wbrew przepisom, po drogach dla pieszych. W świetle prawa jest to możliwe tylko wtedy, gdy obok nie znajduje się żadna ścieżka rowerowa lub droga dla pieszych i rowerów, a na jezdni obowiązuje ograniczenie prędkości powyżej 30 km/h. Za korzystanie z drogi dla pieszych niezgodnie z przepisami kierujący hulajnogą elektryczną otrzyma od strażników mandat w wysokości 50-100 zł. Taka sama kara grozi też za przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych (należy zejść z hulajnogi i ją przeprowadzić).

Mandat od straży miejskiej
Na mocy nowych przepisów funkcjonariusze straży miejskiej będą mogli karać za więcej przewinień popełnianych przez kierujących hulajnogami elektrycznymi, rowerami elektrycznymi i tzw. UTO.

Nieco większy mandat, bo 200-złotowy, mundurowi ze straży miejskiej będą mogli nałożyć na osoby prowadzące hulajnogę elektryczną, urządzenie transportu osobistego czy rower elektryczny bez uprawnień. W świetle prawa mogą się nimi poruszać osoby w wieku od 10 do 18 lat, posiadające kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. W przypadku złapania na gorącym uczynku osoby niepełnoletniej do 16. roku życia, odpowiedzialnością zostaną obarczeni rodzice lub opiekunowie prawni. Młodzież między 17 a 18 rokiem życia otrzyma już standardowy mandat.

Uprawnień do kierowania hulajnogami/rowerami elektrycznymi i UTO nie muszą z kolei posiadać osoby pełnoletnie, więc z tego tytułu nie dostaną mandatu. Straż miejska będzie mogła jednak ich ukarać za wykroczenia popełniane na tych pojazdach. Do najczęstszych należą nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub omijanie pojazdu ustępującego pierwszeństwa pieszemu. Mandat za tego typu przewinienia wynosi już 1500 zł.

Polecamy również:

Aktualny taryfikator mandatów za wykroczenia na hulajnodze elektrycznej

Elektryczne hulajnogi – aktualne przepisy i limity prędkości

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji