Kontrola drogowa policja

W najbliższym czasie kierowcy muszą się przygotować na częstsze kontrole policji. Będzie tym samym łatwiej o mandat podczas ferii zimowych 2023. Na co będą zwracać uwagę mundurowi?

W styczniu oraz lutym co roku widać wzmożony ruch na drogach. Powód jest prosty – trwają wtedy ferie zimowe, które dla wielu rodzin oznaczają wyjazd na wypoczynek. Z największymi utrudnieniami trzeba się liczyć na trasach prowadzących w kierunku gór – polskich, ale też zagranicznych. Choć ostatnimi czasy nieco poprawił się dojazd do corocznie obleganego Zakopanego (oddano do użytku słynny tunel na „zakopiance”), ostatnie kilometry dojazdu do górskich miejscowości i tak z reguły biegną przez niebezpieczne drogi krajowe, wojewódzkie lub powiatowe. Przy dużym natężeniu ruchu i złych warunkach drogowych nietrudno zatem o niebezpieczną sytuację lub kolizję.

Ferie zimowe 2023. Na co muszą przygotować się kierowcy?

Aby zminimalizować ich liczbę, policja, jak co roku, mobilizuje siły do efektywniejszego monitorowania sytuacji na polskich drogach w okresie ferii zimowych. Należy się wobec tego spodziewać częstszych kontroli i obecności patrolów w okolicach dróg prowadzących do miejscowości wypoczynkowych. Mundurowi w czasie trwania akcji „Bezpieczne ferie” będą zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie limitów prędkości i sposób przewożenia w aucie pasażerów oraz bagaży. Należy się też spodziewać częstszych kontroli trzeźwości i dokładniejszych oględzin stanu technicznego pojazdu – tu na celowniku znajdą się przede wszystkim przewożące dzieci autokary. Policjanci przypominają tym samym, że rodzicom przysługuje prawo zgłoszenia do kontroli autokaru, który ich zdaniem nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Trzeba to zrobić z wyprzedzeniem, dzwoniąc do najbliższego punktu kontroli autobusów (lista dostępna jest na stronie policja.pl).

Policyjna akcja potrwa od 16 stycznia do 26 lutego 2023 r. Lepiej w tym czasie zdjąć nogę z gazu i poświęcić więcej uwagi na doprowadzenie auta do porządku, zwłaszcza gdy wybieramy się nim na ferie. Konsekwencje zaniedbań będą poważne – obecnie najwyższy możliwy mandat opiewa na kwotę 2500 zł (dla recydywistów: 5000 zł). Nieodpowiedzialni kierowcy za jedno wykroczenie mogą też dostać 15 punktów karnych. Zaliczają się do nich m.in. przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h lub prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu.

Przeczytaj także:

Za co można dostać 15 punktów karnych?

Mandaty za prędkość w Polsce (2023). Ile kosztuje szybka jazda?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj