Kiedyś wystarczyło znaleźć pasujący rozmiar, dziś trzeba jeszcze wybrać spełniający oczekiwania model. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru opon do naszego samochodu?
Jeszcze kilkanaście lat temu kupno opon nie było skomplikowane. Wystarczyło znaleźć ogumienie w rozmiarze odpowiednim dla auta i wybrać produkt z pasującego nam przedziału cenowego lub wytwarzany przez ulubionego producenta. Wybór modeli był ograniczony, a jeżdżące wówczas po drogach samochody nie były aż tak zróżnicowane.
Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Producenci opon mają w ofercie ogumienie dedykowane do różnych rodzajów aut i sposobu eksploatacji. I nie mówimy tu o produktach różniących się rozmiarami. W ramach jednej wielkości klienci mają do wyboru często kilka modeli opon tego samego producenta. Na przykład firma Continental kierowcom samochodów jeżdżących na popularnym rozmiarze 205/55 R16 oferuje na lato aż 4 najnowsze modele opon. W przypadku rozmiaru 225/40 R18 liczba dostępnych produktów rośnie do pięciu. Które z nich wybrać i na co zwracać uwagę przed zakupem?
Określone oczekiwania
Wybór konkretnego modelu opony powinien być poprzedzony sprecyzowaniem oczekiwań stawianych przed ogumieniem. I tak dla kierowców szukających wygody, chcących do minimum ograniczyć wizyty w serwisach oponiarskich, dobrym wyborem będą opony wielosezonowe. Produkty takie jak np. Continental AllSeasonContact czy Bridgestone Weather Control A005 EVO umożliwiają bezpieczne podróżowanie samochodem przez cały rok. Dla osób ceniących wytrzymałość opon oraz ich wolne zużywanie się przewidziano produkty wzmocnione takie jak np. Continental UltraContact. Tego rodzaju ogumienie umożliwia pokonywanie dużych przebiegów i jest odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Czy lepiej wybrać jeden komplet dobrych opon zamiast dwóch przeciętnych?
Kolejną grupą są opony o niskich oporach toczenia takie jak Continental EcoContact czy Michelin e.Primacy adresowane do kierowców ceniących sobie niskie zużycie paliwa. Tego rodzaju opony są też często dostępne z podwyższonym indeksem nośności i mogą być stosowane w samochodach elektrycznych. Kolejną grupą produktów są opony zapewniające wysoką przyczepność oraz precyzję prowadzenia takie jak m.in. Continental PremiumContact 6 czy Goodyear EfficientGrip Performance 2. Tego rodzaju ogumienie dostępne jest w rozmiarach od 16 cali wzwyż i przeznaczone jest dla kierowców oczekujących wysokich parametrów na suchym i mokrym asfalcie. W tym przypadku właściwości takie jak np. opory toczenia czy szybkość zużywania się nie są najważniejsze.
Dla najbardziej wymagających kierowców jeżdżących szybkimi samochodami przewidziano opony o charakterze sportowym, takie jak Continental SportContact 7 czy Michelin Pilot Sport 4S. Tego typu ogumienie zapewnia najwyższy poziom przyczepności, a poza drogową eksploatacją umożliwia też sprawną jazdę po torze. Takie opony dostępne są w rozmiarach od 18 do 23 cali.
Dodatkowe parametry opon
Jednak wybór rozmiaru i typu opon to nie wszystko. Szczególnie w przypadku SUV-ów i samochodów elektrycznych warto zwrócić uwagę na indeks nośności opon. Taka informacja zakodowana jest w postaci liczby znajdującej się za rozmiarem. Np. w przypadku opony 205/55 R16 91 V indeks nośności 91 oznacza, że każda opona może być obciążona do 615 kg. Oznacza to, że na takich oponach mogą jeździć samochody, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 2460 kg.
Kolejnym parametrem, na który powinno się zwracać uwagę, jest indeks prędkości. Jest on zakodowany w postaci litery umieszczonej na boku opony za indeksem nośności. W przypadku ogumienia 205/55 R16 91 V indeks prędkości V dopuszcza jazdę z maksymalną prędkością 240 km/h.
Nasz test opon letnich 205/55 R16 (2022)
W przypadku wielu samochodów producenci zalecają stosowanie dedykowanych do nich opon. Kupno ogumienia z homologacją do konkretnej marki gwarantuje zachowanie parametrów opon z tzw. pierwszego montażu. Chodzi tu m.in. o precyzję prowadzenia czy balans pojazdu, ale także o komfort. Oznaczenie homologacji ogumienia do marki samochodu umieszczane jest na boku opony i może mieć postać kombinacji liter i cyfr np. AO dla Audi czy N1 dla Porsche, a nawet znaków np. * dla BMW.
Kiedy już zamontujemy wybrane opony do naszego samochodu nie możemy zapominać o regularnej kontroli ciśnienia w kołach. Należy pamiętać, że parametry takie jak precyzja prowadzenia czy komfort optymalny poziom mają przy właściwym ciśnieniu w kołach zalecanym przez producenta samochodu. Ponadto warto wiedzieć, że nieodpowiednie ciśnienie skraca żywotność ogumienia powodując jego nierównomierne lub przyspieszone zużywanie.