OponyOpony – jeden komplet dobrych zamiast dwóch przeciętnych?

Opony – jeden komplet dobrych zamiast dwóch przeciętnych?

W wielu przypadkach kupno opon wielosezonowych okazuje się tańszym, a przede wszystkim bezpieczniejszym rozwiązaniem. Kto powinien wybrać ogumienie całoroczne?

Każdy kierowca chciałby, żeby opony jego samochodu miały jak najlepsze parametry. Jednak nie każdy kierowca może sobie pozwolić na kupno letniego i zimowego ogumienia z najwyższej półki. W ramach oszczędności użytkownicy samochodów często wybierają produkty klasy średniej lub budżetowej. Ci jeżdżący powyżej 10 tys. km rocznie wymieniają komplet opon letnich i zimowych co około 5 lat, natomiast osoby pokonujący mniejsze dystanse użytkują ogumienie 10 lat, a nawet dłużej. Czy takie postępowanie się opłaca?

Dwa komplety opon – ile to kosztuje?

Okazuje się, że kierowcy często nie zastanawiają się nad rachunkiem zysków i strat. A w tym przypadku warto to zrobić. Zacznijmy od kosztów. Kupno kompletu opon letnich klasy budżetowej w popularnym rozmiarze 205/55 R16 to wydatek 800–850 zł. Za taką kwotę możemy kupić opony marki Dębica lub Kormoran. Na komplet ogumienia zimowego tej samej klasy musimy przeznaczyć kolejne 800–1000 zł. Zatem łącznie za dwa komplety najtańszych zapewniających bezpieczeństwo opon musimy zapłacić 1600–1850 zł. Kierowcy decydujący się na wybór dwóch kompletów ogumienia powinni jeszcze doliczyć około 200 zł rocznie na ich wymianę 100-150 zł na przechowanie.

Opony wielosezonowe – czy użytkowanie wychodzi taniej?

A jak sytuacja wygląda w przypadku ogumienia wielosezonowego? Okazuje się, że za znacznie niższą kwotę można kupić komplet opon całorocznych – i to takich z najwyższej półki. Na przykład kupno czterech wygrywających wiele testów Continentali AllSeasonContact to wydatek około 1350 zł. Dodatkowo przy wyborze takiego rozwiązania odpadają koszty związane z sezonową wymianą. Wystarczy raz zapłacić około 100 zł za montaż, a potem raz w roku 40-50 zł za ich wyważenie.

Podsumowując wszystkie wydatki okazuje się, że wybór kompletu opon wielosezonowych klasy premium okazuje się rozwiązaniem tańszym od dwóch kompletów ogumienia budżetowego.

Czy opony wielosezonowe mają gorsze parametry od sezonowych?

A jak z osiągami? Analizując wyniki testów opon można zauważyć, że współczesne ogumienie wielosezonowe klasy premium w warunkach letnich zapewnia osiągi na porównywalnym, bądź nieco lepszym poziomie od produktów segmentu budżetowego. Co więcej, w niektórych konkurencjach, takich jak m.in. komfort czy opory toczenia opony wielosezonowe radzą sobie znacznie lepiej. Na uwagę zasługuje też fakt, że ogumienie całoroczne w wielu przypadkach jest cichsze od letniego. Z kolei w warunkach zimowych dobrej jakości opony całoroczne w większości konkurencji wygrywają z budżetowymi zimówkami.

Opony wielosezonowe czy dwa komplety (2)
Dobrej jakości opony całoroczne oferują wyższy komfort od ogumienia letniego.

Okazuje się, że osoby kupujące komplet wysokiej jakości opon wielosezonowych w miejsce dwóch kompletów ogumienia budżetowego wybierają nie tylko mniejsze wydatki, ale w wielu przypadkach także wyższy poziom bezpieczeństwa.

Redakcja poleca:

Opony wielosezonowe kiedyś i dziś. Jak się zmieniały opony całoroczne?

Ogumienie całoroczne – jakie są jego wady i zalety?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji