OponyOpona całoroczna, wielosezonowa, a może uniwersalna?

Opona całoroczna, wielosezonowa, a może uniwersalna?

Czym różnią się opony całoroczne od wielosezonowych i uniwersalnych? Czy warto je kupić zamiast dwóch kompletów ogumienia na lato i zimę?

Wielu kierowców w Polsce wciąż ma nie najlepsze zdanie o oponach całorocznych, ponieważ pamiętają jeszcze czasy, kiedy na naszym rynku nie było dostępne ogumienie zimowe i letnie. Wówczas najpopularniejsze były opony całoroczne, które charakteryzowały się tym, że były równie słabe we wszystkich warunkach.

Wraz z upływem czasu coraz bardziej popularne stawały się opony zimowe i letnie i to właśnie na rozwój ogumienia sezonowego producenci stawiali największy nacisk. Opony uniwersalne przez długie lata produkowane były tylko przez nieliczne firmy, a ich parametry pozostawiały wiele do życzenia.

Dębica D124
Jedną z najpopularniejszych dawnych opon całorocznych była polska Dębica D124. Nie zapewniała jednak bezpiecznego prowadzenia zarówno latem, jak i zimą. Na szczęście to już przeszłość – współczesne opony wielosezonowe są bezpieczne w każdych warunkach i udowodniły to nasze testy (screenshot ze strony www.oponeo.pl).

Dopiero kilka lat temu w odpowiedzi na coraz łagodniejsze zimy oraz wzrastające zainteresowanie kierowców koncerny oponiarskie zintensyfikowały prace nad oponami zapewniającymi wysoki poziom bezpieczeństwa przez cały rok. Dziś opony wielosezonowe, bo takiej nazwy używa się obecnie najczęściej, ma w ofercie większość producentów. Co więcej, markowe produkty firm takich jak m.in. Continental, Goodyear czy Michelin zyskały bardzo dobre przyjęcie przez kierowców. To dzięki zaawansowanym technologicznie, najnowocześniejszym mieszankom gumowym umożliwiającym bezpieczną jazdę bez konieczności sezonowej wymiany.

Choć niektórzy kierowcy wciąż rozdzielają pojęcia i różnie oceniają jakość opon wielosezonowych, całorocznych i uniwersalnych, tak naprawdę różnią się one jedynie nazwą.

Faktem jest, że w dalszym ciągu na rynku dostępne są opony wielosezonowe o kiepskich parametrach, pochodzące zwykle od niedoświadczonych, niedysponujących odpowiednią wiedzą oraz technologią dalekowschodnich producentów. Dlatego kierowcy decydujący się na kupno ogumienia wielosezonowego powinni wybierać produkty markowych koncernów zajmujących czołowe lokaty w testach. Poniżej odsyłamy do dwóch testów opon całorocznych w popularnych rozmiarach, przeprowadzonych przez naszą redakcję.

Test opon całorocznych w rozmiarze 205/55 R16

Test opon całorocznych w rozmiarze 185/65 R15

Zobacz także, jakie opony najbardziej cenią polscy kierowcy. Oto wyniki naszego badania Marka Nr 1!

Wyniki programu Marka Nr 1 w kategorii „Opony samochodowe”

Opony wielosezonowe (3)
Współczesne opony wielosezonowe z powodzeniem sprawdzają się podczas pory letniej i łagodnych zim, z jakimi mieliśmy styczność przez ostatnie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji