OponyJakie powinny być opony wielosezonowe?

Jakie powinny być opony wielosezonowe?

Coraz więcej kierowców decyduje się na kupno ogumienia uniwersalnego. Jakie opony wybrać, by bezpiecznie jeździć na nich przez cały rok?

Jeszcze kilka lat temu ogumienie wielosezonowe nie cieszyło się dobrą sławą, szczególnie wśród kierowców zwracających uwagę na parametry opon. Rzeczywiście, w przeszłości opony uniwersalne nie zapewniały należytego poziomu bezpieczeństwa na żadnym rodzaju nawierzchni. Były równie kiepskie na sucho, jak i na mokro.

Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Nowoczesne technologie mieszanek gumowych umożliwiają produkowanie opon bezpiecznych przez cały rok. Ogumienie wielosezonowe ma w swojej ofercie praktycznie każdy liczący się na rynku producent, a kierowcy z roku na rok coraz chętniej sięgają po takie produkty. Jednak przed kupnem większość klientów zadaje sobie podobne pytanie: które opony wybrać by jak najlepiej spisywały się latem i zimą?

Wybór na podstawie wyników testów opon

Decyzja o wyborze konkretnego ogumienia powinna być podejmowana przez kierowców na podstawie wyników profesjonalnych testów. Zwłaszcza w przypadku opon wielosezonowych szczególnie istotne jest, by ogumienie uzyskało stabilne, możliwie wysokie noty na wszystkich rodzajach nawierzchni. Jak pokazuje przeprowadzony przez nas test opon wielosezonowych w rozmiarze 185/65 R15, najlepsza opona w zestawieniu wcale nie musi wygrać wszystkich konkurencji. W tym przypadku test zwycięża Continental AllSeasonContact, ponieważ okazuje się najlepiej zbilansowaną oponą i uzyskuje najwyższą sumę punktów ze wszystkich kategorii. Na suchym asfalcie traci nieco do Michelina, jednak wyprzedza go na mokro i na śniegu.

Okazuje się, że nie wszystkim producentom udaje się dobrze zbilansować parametry opon. Biorący udział w teście Bridgestone Weather Control A005 doskonale poradził sobie na suchej i mokrej nawierzchni, jednak przegrał ze wszystkimi konkurentami rywalizację na śniegu. Wyraźnie słabszy wynik w jednej kategorii, w przypadku opon wielosezonowych, jest nie do odrobienia w klasyfikacji końcowej.

Przeczytaj inne testy opon wielosezonowych:

Test opon całorocznych 205/55 R16 (Wybór Kierowców)

Test opon całorocznych 175/65 R14 (ADAC)

Nie oszczędzaj na oponach wielosezonowych

Choć od kilku lat w większości regionów Polski kierowcy nie mieli do czynienia z prawdziwymi warunkami zimowymi, podczas wyboru ogumienia wielosezonowego nie powinni zapominać, że zimą występuje ryzyko jazdy po śniegu. Podobnie z sezonem, w którym montujemy opony uniwersalne – nie należy sugerować się panującymi wówczas warunkami. Jeżeli decydujemy się wykorzystywać jeden komplet opon przez cały rok, wybierzmy te najlepiej zbilansowane.

Polecamy również:

Dla kogo są opony wielosezonowe? Kiedy założyć opony całoroczne?

Jakie powinny być opony wielosezonowe 03
Ostatnie lata przyniosły wyraźną poprawę parametrów opon wielosezonowych. By mieć pewność bezpiecznego wyboru, warto zainwestować w ogumienie całoroczne uznanych producentów.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji