OponyJakie opony wybrać do samochodu elektrycznego?

Jakie opony wybrać do samochodu elektrycznego?

Czy każde opony pasujące rozmiarem nadają się do stosowania w samochodach elektrycznych? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając ogumienie do elektryka.

Rynek używanych samochodów elektrycznych dynamicznie rośnie. Wielu świeżo upieczonych właścicieli tego typu pojazdów staje przed koniecznością kupna opon. Podobnie z nabywcami nowych „elektryków” – oni z kolei jesienią muszą wyposażyć swoje pojazdy w ogumienie zimowe. Część kierowców tuż po zakupie auta w miejsce oryginalnych opon letnich montuje ogumienie wielosezonowe. We wszystkich podobnych przypadkach użytkownicy samochodów elektrycznych zastanawiają się, jakie opony wybrać do tego typu pojazdów.

Opony do aut elektrycznych. Czym się wyróżniają?

Z pozoru sytuacja wydaje się prosta. W teorii wystarczy wybrać ogumienie o zalecanym przez producenta rozmiarze i zwrócić uwagę, by ich indeks nośności był odpowiedni dla dopuszczalnej masy całkowitej samochodu. W praktyce jednak warto wiedzieć, że auta elektryczne mają szczególne wymagania jeżeli chodzi o opony.

Samochody napędzane silnikami na prąd nie dość, że są cięższe od swoich spalinowych odpowiedników, to dodatkowo dysponują wyższym momentem obrotowym dostępnym tuż po wciśnięciu pedału gazu. Dlatego opony do tego typu pojazdów powinny mieć odpowiednią konstrukcję. Chodzi tu o parametry takie jak m.in. odpowiednio wzmocniona budowa zapewniająca stabilne prowadzenie na zakrętach, mieszanka gumowa umożliwiająca sprawne rozpędzanie i hamowanie czy konstrukcja klocków bieżnika zapobiegająca ich szybkiemu zużywaniu.

Jednak budowa opon pozwalająca na sprawne i bezpieczne poruszanie się ciężkim samochodem z mocnym silnikiem to nie wszystko. Od ogumienia do samochodów elektrycznych klienci wymagają też niskich oporów toczenia umożliwiających pokonanie jak najdłuższego dystansu na jednym ładowaniu.

Jakie opony wybrać do elektryka?

Jak zatem znaleźć opony odpowiednie do samochodu elektrycznego? Najlepszym powszechnie dostępnym źródłem wiedzy na temat opon są niezależne testy organizowane przez redakcje magazynów motoryzacyjnych. Coraz więcej redakcji decyduje się na testowanie opon na pojazdach zasilanych prądem, co ułatwia wybór kierowcom.

Ponadto producenci opon coraz częściej projektują swoje produkty tak, by te mogły być stosowane w samochodach elektrycznych. Na przykład wszystkie opony marki Continental wprowadzane na europejski rynek są przystosowane do montażu w pojazdach elektrycznych. Co więcej, zarówno letnie, zimowe, jak i wielosezonowe opony Continental są wyposażone w specjalne oznaczenie. Na boku opony można znaleźć logotyp EV-Compatible potwierdzający przystosowanie ogumienia do pojazdów elektrycznych.

Opony do samochodów elektrycznych
Specjalny logotyp znajdujący się na oponach firmy Continental informuje, że są one przystosowane do montażu w samochodach elektrycznych.

Podczas kupna ogumienia do samochodu elektrycznego warto się też kierować doświadczeniem producenta i wybierać produkty dużych koncernów. Dla przykładu w 2022 r. 9 na 10 największych producentów samochodów elektrycznych, takich jak Tesla, Porsche czy Mercedes, wybrało na pierwszy montaż do swoich pojazdów opony firmy Continental. To najlepsza rekomendacja.

Polecamy także:

Więcej na temat opon do samochodów elektrycznych

Continental PremiumContact 7 – nowa opona na lato 2023. Czym się wyróżnia?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji