OponyOpony zimowe – gdzie są obowiązkowe w Europie? Lista państw, gdzie trzeba...

Opony zimowe – gdzie są obowiązkowe w Europie? Lista państw, gdzie trzeba mieć „zimówki”

Nie we wszystkich państwach Europy trzeba mieć założone zimowe opony. Gdzie „zimówki” są wymagane? Oto lista krajów, gdzie obowiązuje nakaz jazdy na oponach zimowych.

Polscy kierowcy mają względnie dużą swobodę w zakresie montażu opon zimowych w samochodzie. Takiego wymogu bowiem u nas nie ma. Zmiana kół na „zimówki” jest jedynie zalecana wtedy, gdy temperatury otoczenia spadną poniżej 7°C lub mamy do czynienia z zimowymi warunkami drogowymi, podczas których na drogach zalega lód, śnieg, błoto pośniegowe lub tworzy się gołoledź. Tak naprawdę można zatem bez żadnych konsekwencji przejeździć całą zimę na oponach letnich. Oczywiście prawnych, bo jazda na nieadekwatnym do warunków ogumieniu sprzyja utracie przyczepności przez auto i, w następstwie, do kolizji. Dlatego też wielu polskich kierowców praktykuje sezonową wymianę opon lub przynajmniej inwestuje w wysokiej klasy ogumienie całoroczne.

Czy w Europie trzeba jeździć na oponach zimowych?

A jak wygląda kwestia jazdy na oponach zimowych w Europie? W części krajów, podobnie jak w Polsce, jedynie zaleca się ich montaż. W niektórych nie ma nawet tego – po prostu prawo w żaden sposób nie reguluje kwestii zmiany opon na zimowe. Spośród państw, gdzie jest ona obowiązkowa, może być realizowana na kilka sposobów. Niektóre narzucają konkretne terminy, gdy auto musi mieć założone ogumienie zimowe. Inne podkreślają, że „zimówki” muszą być na aucie, gdy na zewnątrz panują warunki charakterystyczne dla zimowej pory roku. Czasami obowiązek posiadania opon zimowych uzależniony jest od konkretnego regionu w kraju – zazwyczaj górskiego, gdzie śnieg leży dłużej. Nie można wobec tego mówić o ujednoliconych przepisach na terenie całego Starego Kontynentu. Przed podróżą do konkretnego państwa warto dokładnie zweryfikować, czy trzeba mieć na aucie „zimówki”, czy też nie.

Lista państw, gdzie wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa

Przedstawiamy 22 państwa Europy, gdzie zmiana kół na zimowe jest obowiązkowa, choć nie zawsze dla każdego rodzaju samochodu i we wszystkich regionach kraju. Szczegółowo wyjaśniamy to poniżej. Oprócz tego podajemy wartości minimalnej głębokości bieżnika i dopuszczalne oznaczenia opon. Dawniej stosowano tzw. M+S (mud and snow), później wprowadzono symbol alpejski (3PMSF). Co ciekawe, obydwa umieszczano także na oponach całorocznych, ale dopiero oznaczenie 3PMSF informuje o tym, że opona została przetestowana w wymagających, zimowych warunkach. Lepiej wobec tego zachować ostrożność przy wyborze opon wielosezonowych M+S, jeśli planujemy eksploatować je na śniegu czy lodzie.

Austria – opony zimowe

Obowiązkowe od 1 listopada do 15 kwietnia. Głębokość bieżnika: minimum 4 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S, MS, M&S, 3PMSF.

Bośnia i Hercegowina – opony zimowe

Obowiązkowe od 15 listopada do 1 kwietnia, wymagane na wszystkich kołach. Głębokość bieżnika: minimum 4 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S.

Chorwacja – opony zimowe

Obowiązkowe od 15 listopada do 15 kwietnia na wybranych odcinkach dróg. Głębokość bieżnika: minimum 4 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S.

Czarnogóra – opony zimowe

Obowiązkowe od 15 listopada do 1 kwietnia (w warunkach zimowych) lub niezależnie od pogody na specjalnie oznakowanych drogach. Głębokość bieżnika: minimum 4 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S.

Czechy – opony zimowe

Obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca (w warunkach zimowych) lub niezależnie od pogody na specjalnie oznakowanych drogach. Głębokość bieżnika: minimum 4 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S. Wymagane na wszystkich kołach.

Estonia – opony zimowe

Obowiązkowe od 1 grudnia do 1 marca. Głębokość bieżnika: minimum 3 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S (od 2022 r. 3PMSF).

Finlandia – opony zimowe

Obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca (w warunkach zimowych). Głębokość bieżnika: minimum 3 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: 3PMSF, M+S.

Francja – opony zimowe

Obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca w niektórych departamentach, głównie rejonach górskich (odpowiednio oznakowanych). Brak informacji odnośnie minimalnej głębokości bieżnika. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S, 3PMSF.

Litwa – opony zimowe

Obowiązkowe od 10 listopada do 1 kwietnia. Głębokość bieżnika: minimum 3 mm. Dopuszczalne oznakowanie opon: M+S, All Season, *.

Luksemburg – opony zimowe

Brak konkretnego terminu poruszania się na oponach zimowych, ale wymagane są na drogach pokrytych lodem i śniegiem. Wszystkie opony muszą posiadać identyczne oznaczenia na ścianie bocznej. Głębokość bieżnika: minimum 4 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S.

Łotwa – opony zimowe

Obowiązkowe od 1 grudnia do 1 marca. Głębokość bieżnika: minimum 4 mm. Brak informacji odnośnie dopuszczalnych oznaczeń opon.

Macedonia – opony zimowe

Obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca. Głębokość bieżnika: minimum 4 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S, 3PMSF. Prawo dopuszcza też jazdę w tym terminie na oponach letnich (bieżnik min. 4 mm) z założonymi łańcuchami.

Niemcy – opony zimowe

Brak konkretnego terminu poruszania się na oponach zimowych, lecz istnieje obowiązek dostosowania samochodu do zimowych warunków drogowych (lód, gołoledź, śnieg, błoto pośniegowe). Głębokość bieżnika: minimum 4 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S, 3PMSF.

Norwegia – opony zimowe

Brak konkretnego terminu poruszania się na oponach zimowych, lecz istnieje obowiązek dostosowania samochodu do warunków drogowych i zapewnienia mu dobrej przyczepności. Głębokość bieżnika: minimum 3 mm, obowiązujący od 1 listopada do pierwszej niedzieli po Poniedziałku Wielkanocnym lub od 16 października do 30 kwietnia w Nordland, Troms i Finnmark. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S, MS, M&S, 3PMSF.

Rumunia – opony zimowe

Brak konkretnego terminu poruszania się na oponach zimowych, ale wymagane są na drogach pokrytych lodem i śniegiem. Brak danych odnośnie minimalnej głębokości bieżnika. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S, 3PMSF.

Serbia – opony zimowe

Obowiązkowe od 1 listopada do 1 kwietnia. Głębokość bieżnika: minimum 4 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S.

Słowacja – opony zimowe

Obowiązkowe od 15 listopada do 31 marca i na zaśnieżonych oraz oblodzonych drogach. Każda oś musi posiadać takie same ogumienie. Głębokość bieżnika: minimum 3 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S.

Słowenia – opony zimowe

Obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca. Głębokość bieżnika: minimum 3 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S, M.S, M&S.

Szwajcaria – opony zimowe

Brak konkretnego terminu poruszania się na oponach zimowych, lecz istnieje obowiązek dostosowania samochodu do warunków drogowych. Ponadto występują regulacje lokalne w tym zakresie. Głębokość bieżnika: minimum 1,6 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S, 3PMSF.

Szwecja – opony zimowe

Obowiązkowe od 1 grudnia do 31 marca, gdy droga jest pokryta śniegiem lub lodem i występuje mróz. Głębokość bieżnika: minimum 3 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: 3PMSF, M+S i podobne.

Turcja – opony zimowe

Obowiązkowe od 1 grudnia do 1 kwietnia tylko dla samochodów przewożących ładunki lub osoby (taksówki, autobusy). Ponadto występują regulacje lokalne w tym zakresie. Głębokość bieżnika: minimum 1,6 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: 3PMSF.

Włochy – opony zimowe

Obowiązkowe od 15 listopada do 15 kwietnia, w niektórych regionach dłużej (decydują regulacje lokalne). Głębokość bieżnika: minimum 1,6 mm. Dopuszczalne oznaczenia opon: M+S i podobne.

Polecamy także:

Nasz test opon zimowych w rozmiarze 205/55 R16

Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji