Wymiana opon cena

Większość kierowców użytkujących opony sezonowe regularnie płaci za ich wymianę. Ile kosztuje wymiana opon? Oto ceny zmiany opon w warsztatach wulkanizacyjnych.

Obecnie da się zaobserwować trend systematycznego przechodzenia kierowców na opony wielosezonowe. Ma to związek z coraz łagodniejszymi zimami i znaczną podwyżką jakości wykonania ogumienia całorocznego. Wiele markowych opon wielosezonowych zapewnia optymalny poziom bezpieczeństwa w zimowych warunkach oraz doskonale sprawdza się latem, stąd, o ile posiadacz auta nie mieszka w regionach górskich, ich wybór wcale nie będzie przejawem przesadnych oszczędności.

Wymiana opon w Polsce – kiedy to zrobić?

Wciąż nie brakuje jednak kierowców praktykujących sezonową wymianę opon z letnich na zimowe i na odwrót. Kiedy powinno się zmieniać opony? W Polsce nie ma przepisu nakazującego zmianę opon na okres zimowy i letni, a co za tym idzie – ściśle określonego terminu, kiedy należy jeździć na danym typie ogumienia. Za kluczowy czynnik wyznaczający zasadność wymiany opon w samochodzie uznawana jest temperatura otoczenia. Jeśli jesienią spadnie poniżej 7°C, kierowca powinien rozważyć wymianę opon na zimowe. Analogicznie sprawa ma się z oponami letnimi – najlepszy okres na założenie ich przypada, gdy na zewnątrz temperatura wynosi powyżej 7°C.

Trudno wobec tego oszacować, kiedy dokładnie należy zmienić opony. Przyjęło się, że optymalnym okresem eksploatacji „zimówek” są miesiące od listopada do kwietnia, ale chłodniejsze dni mogą nastąpić już w październiku czy kwietniu. Należy zatem systematycznie śledzić prognozy pogody i być może wcześniej podjąć decyzję o wymianie opon.

Wymiana opon – czy można zrobić to samodzielnie?

Opony można wymienić samemu, ale pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, trzeba mieć gdzie to zrobić, a zatem wygospodarować kawałek miejsca na podwórku. Po drugie, należy dysponować odpowiednimi narzędziami, czyli podnośnikiem/lewarkiem, kluczem do kół i dedykowanymi śrubami/nakrętkami do kół. Po trzecie, można to zrobić tylko wtedy, gdy opony są założone na inne felgi, a zatem posiadamy drugi komplet felg z sezonowymi oponami.

Jak zmienić koła w samochodzie? Praktyczny poradnik

Mówimy wobec tego nie stricte o wymianie opon, a wymianie felg z oponami. Samych opon nie zmienimy w domowych warunkach, gdyż potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt będący na wyposażeniu warsztatów wulkanizacyjnych. Jeśli wobec tego dysponujemy samymi oponami bez felg, musimy się zdać na pomoc wulkanizatora. Przy okazji może on sprawdzić stan ogumienia i dokonać bieżących napraw, np. wymienić uszkodzone wentyle lub skalibrować czujniki ciśnienia w oponach.

Ile kosztuje wymiana opon?

Cena wymiany opon w samochodzie zależna jest od kilku czynników. Ma na nią wpływ przede wszystkim lokalizacja warsztatu: drożej oczywiście będzie w placówkach działających w dużych miastach lub na terenie „droższych” województw (m.in. w dolnośląskim, pomorskim, mazowieckim). Drugim parametrem bezpośrednio warunkującym cenę wymiany opon jest typ felgi oraz jej rozmiar. Najtaniej zmienimy opony na jak najmniejszych kołach stalowych. Im będą one większe, a tym bardziej aluminiowe, trzeba liczyć się ze wzrostem kosztów zmiany opon.

Wymiana opon cena
Opon nie zdołamy zmienić sami – potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt z warsztatów wulkanizacyjnych. O samodzielną wymianę można się pokusić w przypadku felg z oponami, choć warto mieć na uwadze, że serwisy ogumienia zmienią koła z oponami taniej niż gdyby mieli to robić wraz ze zdejmowaniem opon.

Wymiana opon – cena (felgi stalowe i aluminiowe)

Wymiana kompletu opon na felgach stalowych z reguły kosztuje od 90 zł (felgi 15/16 calowe, w „tańszym” województwie, np. lubelskim) do nawet 160 zł w przypadku kół 17/18 calowych w warsztatach zlokalizowanych w „droższych” województwach (np. mazowieckim).

Odnośnie wymiany opon na felgach aluminiowych trzeba się nastawić na minimum 100 zł (koła 15/16-calowe) do ponad 200 zł w przypadku felg 19-calowych i większych. Tutaj również kwoty uzależnione są od województw, w których działają warsztaty wulkanizacyjne. Jeśli udajemy się do wulkanizatora celem wymiany kół z założonymi już oponami, można liczyć na niższe rachunki od wyżej przytoczonych.

Wymiana opon – dodatkowe koszty

Z nieco wyższymi cenami wymiany opon muszą się liczyć właściciele samochodów z czujnikami ciśnienia opon lub poruszających się na oponach run-flat. Czasami zachodzi też konieczność kalibracji czujników ciśnienia (kilkadziesiąt złotych) wymiany wentyli (5-10 zł za sztukę) lub wyważenia kół, chociaż ta usługa nierzadko jest wliczona w cenę wymiany opon. Niektóre warsztaty za opłatą oferują napompowanie kół sprężonym azotem, co teoretycznie powinno dłużej utrzymać w nich prawidłowe ciśnienie.

Biorąc to wszystko pod uwagę, jak i konieczność dwukrotnej zmiany opon w ciągu roku, na wymianę opon należy corocznie odłożyć od ok. 150-200 zł do nawet ok. 500 zł, jeśli posiadamy nowoczesny samochód (m.in. z czujnikami ciśnienia w oponach) wyposażony w duże, aluminiowe felgi.

Redakcja poleca:

Obowiązek zmiany opon w Polsce – co mówią przepisy?

Co wybrać – jeden komplet dobrych opon zamiast dwóch przeciętnych?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj