NowościAktualnościBaojun E300 – „chiński Smart”, którego można prowadzić… smartfonem!

Baojun E300 – „chiński Smart”, którego można prowadzić… smartfonem!

Już niebawem zadebiutuje Baojun E300 – mikrosamochód elektryczny, opracowany wspólnie z firmą Xiaomi. Zobacz, jakie innowacje w nim zastosowano, a jest ich trochę!

Z zewnątrz ten pojazd prezentuje się bardzo niepozornie – jest mniejszy od Smarta (niecałe 3 m długości), a do pudełkowatego nadwozia wejdą tylko dwie osoby, z czego pasażer zajmuje miejsce na fotelu cofniętym w stronę bagażnika. Deskę rozdzielczą urządzono w sposób absolutnie minimalistyczny: nie ma tu niczego więcej poza ekranem wskaźników oraz minipanelem z podstawowymi przyciskami.

Baojun E300 (3)

Nie oznacza to jednak, że nowy produkt firmy Baojun nie wprowadza czegoś nowego do świata elektromobilności. Opracowano go wspólnie z producentem m.in. smartfonów i hulajnóg elektrycznych – Xiaomi. Chiński gigant dostarczył nowemu „elektrykowi” swoje oprogramowanie, pozwalające kontrolować jego poczynania za pomocą aplikacji. Oznacza to, że przy użyciu smartfona będzie można np. uruchomić i zgasić silnik lub też… pokierować samochodem. Właściciel Baojuna E300 otrzyma do dyspozycji również inteligentny system głosowy XiaoAl. Samo auto stanie się z kolei jednym z elementów tzw. inteligentnego domu („people+car+home”).

Baojun E300 (2)

Baojuna E300 wyposażono w napęd elektryczy rozwijający 39 KM. Dzięki baterii o pojemności 30 kWh producent deklaruje zasięg w okolicach 305 km. Zważywszy na cenę auta (65800 yuanów, czyli w okolicach 37 tys. zł), to naprawdę przyzwoity wynik. Europejscy klienci nie otrzymają szansy zweryfikowania tych parametrów, ponieważ sprzedaż tego mikroauta przewidywana jest tylko na rynek chiński.

Polecamy uwadze nasze artykuły dotyczące elektromobilności:

Chcieć to móc? Sprawdzamy, kto kupi auto elektryczne

Wady i zalety aut elektrycznych wg Polaków

Samochód elektryczny w trasie a nawyki polskich kierowców

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji