NowościAktualnościWady i zalety aut elektrycznych zdaniem Polaków

Wady i zalety aut elektrycznych zdaniem Polaków

Volkswagen oraz InsightOut Lab ponownie zbadali, co Polacy sądzą na temat aut elektrycznych. Sprawdź, czy podzielasz te opinie.

Volkswagen rozpoczyna elektryczną ofensywę. Model ID.3 jest coraz bliżej rynkowego debiutu, a w fabryce w Zwickau rusza właśnie produkcja SUV-a ID.4. Dlatego nie dziwi, że przedstawiciele niemieckiej marki starają się poznać opinie Polaków na temat „elektryków”. Najnowszy raport pracowni InsightOut Lab został przygotowany na zlecenie Volkswagena w oparciu o badanie przeprowadzone w dniach 3-8 kwietnia 2020 r. na reprezentatywnej grupie 1001 pełnoletnich osób.

Większość ankietowanych zgadza się z tezą, że samochody elektryczne są drogie w zakupie, ale za to okazują się mniej awaryjne i tańsze w utrzymaniu od aut spalinowych. Przekonajmy się, jak wyglądają szczegółowe wyniki opisywanego badania.

84% respondentów jest zdania, że „elektryki” są drogie – tutaj raczej nie ma zaskoczenia, zwłaszcza gdy porównamy ceny modeli, które są dostępne zarówno z silnikami spalinowymi, jak i napędem elektrycznym. Jednak co ciekawe niemal tyle samo osób (82%) jest zdania, że warto wybrać auto droższe w zakupie, ale tańsze w utrzymaniu.

Takie nastawienie może sprzyjać wzrostowi sprzedaży samochodów elektrycznych w Polsce, ponieważ 71% badanych uważa, że jazda „elektrykiem” jest tańsza niż autem z silnikiem spalinowym. Z tą tezą zdecydowanie zgadza się 27% ankietowanych, a 44% raczej się z nią zgadza. Opinie o ogólnych kosztach utrzymania również przemawiają na korzyść samochodów na prąd. Zdaniem 65% respondentów są one niższe w porównaniu z autami spalinowymi.

Ponadto 61% ankietowanych stwierdziło, że samochody elektryczne psują się rzadziej niż spalinowe (23% badanych nie posiada wiedzy na ten temat). Z kolei 45% respondentów podziela również opinię, że „elektryki” są tańsze w serwisowaniu. Warto jednak zauważyć, że przy tym pytaniu znalazła się największa grupa osób niezdecydowanych. Aż 29% badanych wskazało odpowiedź: „Trudno powiedzieć”.

Warto zapoznać się także z wynikami wcześniejszych badań:

Czy Polacy są gotowi na elektromobilność?

Dlaczego Polacy nie kupują aut elektrycznych?

Jakie doświadczenie z „elektrykami” mają Polacy?

Czy Polacy chcą dopłat do samochodów elektrycznych?

Samochód elektryczny w trasie a nawyki polskich kierowców

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji