PoradyPoradyProtest kierowcy przeciwko UE to 500 zł mandatu!

Protest kierowcy przeciwko UE to 500 zł mandatu!

Wygląd tablic rejestracyjnych jest ściśle opisany w przepisach. Jakiekolwiek modyfikacje, w tym zaklejanie unijnych gwiazdek polską flagą, skutkują nałożeniem na kierowcę mandatu w wysokości 500 zł.

Rejestracja to niezwykle ważny element wyposażenia samochodu. Umożliwia identyfikację jego właściciela, a więc pośrednio także kierującego. Wygląd polskich rejestracji kilkukrotnie ulegał zmianie. Od 1 maja 2000 r. wydawane są tablice z białym tłem, czarnymi znakami i tzw. euro bandem, czyli znajdującym się z lewej strony niebieskim paskiem z kodem kraju. W okresie od 1 maja 2000 do 30 kwietnia 2006 r. nad oznaczeniem PL znajdowała się flaga polski. Później, podobnie jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, została zastąpiona unijnymi gwiazdkami.

Cześć kierowców, zapewne na znak protestu przeciwko UE, zakleja unijnie gwiazdki naklejką z flagą Polski. Za kilkanaście złotych bez problemu można kupić ją przez internet. I tu zaczynają się potencjalne problemy. Wygląd tablicy rejestracyjnej jest ściśle opisany, a prawo zakazuje ich modyfikowania. Za ozdabianie tablic rejestracyjnych oraz umieszczanie z przodu lub z tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów ograniczających czytelność tych tablic taryfikator przewiduje mandat w wysokości 500 zł. Czy warto ryzykować?

Warto pamiętać, że obecnie polskie prawo przewiduje karę od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności za kradzież tablicy rejestracyjnej, podrobienie autentycznej tablicy rejestracyjnej w celu użycia jej jako autentycznej czy używanie repliki tablicy rejestracyjnej. Czy umieszczenie naklejki na rejestracji może skutkować odpowiedzialnością za takie przestępstwo?

Okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z przerobieniem dokumentu mamy do czynienia, gdy zmienia on sens i znaczenie danej informacji. Gdy na rejestrację trafi naklejka, to treść rejestracji, czyli numer rejestracyjny oraz symbol PL pozostają w takiej sytuacji niezmienione. Ostateczna ocena sytuacji zależy jednak od interpretacji sytuacji przez przeprowadzającego interwencję policjanta, a później sądu, jeżeli tam sprawa znajdzie finał.

Warto wiedzieć: Zgubiona rejestracja. Co zrobić, by ją odzyskać?

Warto również pamiętać, że flaga naklejona na rejestrację może oznaczać negatywny wynik badania technicznego. Lista czynności, które powinien wykonać diagnosta, obejmuje m.in. sprawdzenie prawidłowości oznaczeń i stanu tablic rejestracyjnych pojazdu. W przypadku zmodyfikowanej tablicy trudno mówić o prawidłowości oznaczeń.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji