PoradyPoradyDuplikat tablicy rejestracyjnej. Jak wyrobić wtórnik i ile to kosztuje?

Duplikat tablicy rejestracyjnej. Jak wyrobić wtórnik i ile to kosztuje?

Zgubienie tablic rejestracyjnych, ich zniszczenie czy kradzież oznacza konieczność założenia duplikatów. Ile kosztuje wtórnik tablicy rejestracyjnej i jak go wyrobić?

Po polskich drogach nie można poruszać się samochodem bez dwóch tablic rejestracyjnych. Mandat za brak tablic jest niemały (nawet 1500 zł) i otrzymamy go również gdy na samochodzie brakuje jednej „blachy”. Życie bywa przewrotne i tablicę rejestracyjną można przypadkowo zniszczyć (np. w wyniku kolizji) albo w każdej chwili zgubić, szczególnie gdy umieściliśmy ją w taniej ramce o niskiej jakości. Zdarzają się także przypadki kradzieży tablic rejestracyjnych – zazwyczaj w ściśle określonym celu, np. zmylenia funkcjonariuszy ścigających za dokonanie przestępstwa (kradzieży paliwa lub innej zbrodni).

Co zrobić, gdy na aucie brakuje jednej lub dwóch tablic rejestracyjnych?

Jeśli spostrzeżemy brak jednej tablicy rejestracyjnej, najprawdopodobniej ją zgubiliśmy. W takiej sytuacji nie trzeba przerejestrowywać pojazdu, tylko udać się do miejsca, gdzie zostały wydane oryginały, po duplikat tablicy rejestracyjnej – czyli do właściwego dla miejsca zarejestrowania wydziału komunikacji. Gdy z kolei na aucie brakuje dwóch tablic, nie można wykluczyć, że zostały one skradzione. Wtedy też nie trzeba od nowa rejestrować auta, a wystarczy wyrobić dwa wtórniki tablic rejestracyjnych. Warto jednak przemyśleć wtedy kwestię przerejestrowania, bo gdy „nasze” numery rejestracyjne faktycznie brały udział w jakimś przestępstwie, policja może później wzywać właściciela na składanie wyjaśnień – także wtedy, gdy wcześniej zgłosił on fakt kradzieży (a dla własnego dobra lepiej to zrobić niezwłocznie po kradzieży tablic, jeszcze przed udaniem się do wydziału komunikacji).

Duplikat tablicy rejestracyjnej – jak go wyrobić?

Celem zdobycia wtórnika tablicy rejestracyjnej trzeba złożyć wizytę w wydziale komunikacji, uprzednio przygotowując teczkę z niezbędnymi dokumentami. Zaliczają się do nich:

  • wniosek o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej;
  • dowód rejestracyjny pojazdu;
  • dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
  • aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (jeśli właścicielem auta jest osoba prawna);
  • oświadczenie o zgubieniu tablic/tablicy rejestracyjnej lub zaświadczenie z policji o zgłoszeniu kradzieży tablic/tablicy rejestracyjnej;
  • dowód zapłaty za duplikat tablicy rejestracyjnej (można to zrobić przelewem lub na miejscu, kartą lub gotówką);
  • druga tablica rejestracyjna (jeśli jest);

Jeśli proces wydania wtórnika tablicy rejestracyjnej w imieniu właściciela pojazdu załatwia pełnomocnik, musi on także posiadać dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa. Dla „świętego spokoju” warto jeszcze zabrać ze sobą polisę OC i kartę pojazdu.

Wtórnik tablicy rejestracyjnej – cena

Duplikat tablicy rejestracyjnej kosztuje 53 zł, z kolei wyrobienie dwóch wtórników – 93 zł. W przypadku tablicy motorowerowej trzeba się liczyć z kosztem 43 zł. Nowa „blacha” powinna być gotowa w ciągu 7 dni roboczych, a informację o jej wykonaniu właściciel otrzyma e-mailem lub SMS-em.

Kiedy nie można wyrobić duplikatu tablicy rejestracyjnej?

Zamówienie wtórnika nie jest możliwe w przypadku tablic nie wydawanych wg aktualnego wzoru – a zatem czarnych tablic rejestracyjnych. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak przerejestrowanie pojazdu. Jeśli natomiast posiadaliśmy tzw. tablice flagowe (z flagą Polski na niebieskim tle), to konieczne będzie zamówienie dwóch duplikatów – nawet gdy zgubiliśmy tylko jedną tablicę.

Wtórnik tablicy rejestracyjnej 01
Prawo nie przewiduje możliwości wyrobienia duplikatu czarnej tablicy rejestracyjnej. Jeśli zgubimy białą tablicę, ale wyprodukowaną wg nieaktualnego wzoru, musimy zapłacić za dwa wtórniki.

Wydanie jednego duplikatu tablicy rejestracyjnej następuje tylko w momencie, gdy dotychczasowe tablice wydane zostały wg aktualnego wzoru, czyli po 11.07.2020 r. (z grafiką orła i numerem certyfikatu producenta „blach”). Jeśli mieliśmy starsze tablice i zgubiliśmy jedną z nich, to i tak będziemy musieli zamówić dwa duplikaty (tak, aby na aucie pozostały tablice wykonane wg jednego wzoru).

Przeczytaj także:

Wniosek o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjne. Jak go wypełnić? Gotowy wzór

Kradzież lub zgubienie tablic rejestracyjnych – co robić?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji