PoradyPoradyZgubiona rejestracja. Co zrobić? Czy można ją odzyskać?

Zgubiona rejestracja. Co zrobić? Czy można ją odzyskać?

Zdecydowana większość aut ma osadzone w plastikowych ramkach tablice rejestracyjne. Takie mocowanie nie jest jednak zbyt solidne, więc przypadki zgubienia tablic nie należą do rzadkości.

Do zgubienia rejestracji najczęściej dochodzi w dwóch przypadkach. Pierwszy to problem z ramką, która jest pęknięta lub straciła dolną poprzeczkę, co otwiera tablicy drogę do wysunięcia się z ramki wprost na drogę. Znacznie częściej do utraty tablic dochodzi jednak w ulewne dni. Wówczas można mówić wręcz o pladze. Generowane przez falę przepływającą wokół nadwozia siły są na tyle duże, że bez trudu mogą połamać ramkę lub wyrwać z niej samą tablicę.

Zgubione tablice rejestracyjne - policjaCo w sytuacji, gdy zgubimy tablicę rejestracyjną? Jej utratę można zgłosić w serwisie gov.pl. Następnie pozostaje udanie się do wydziału komunikacji i wyrobienie nowej tablicy, a może i kompletu, jeżeli mamy starsze „blachy”, które zostały wycofane już z produkcji. Generuje to wydatki i wymusza zainwestowanie czasu na stawienie się w urzędzie.

Jak odzyskać zgubioną rejestrację?

Jeżeli zgubimy tablicę warto więc spróbować ją odnaleźć. W pierwszej kolejności – jeżeli to możliwe i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu – powinniśmy przejechać pokonaną poprzednio trasę. Zwłaszcza w miastach zgubione tablice rejestracyjne bywają odstawiane na trawnik czy elementy drogowej infrastruktury – zwracajmy więc uwagę na znaki czy słupki. Sama tablica może długo czekać na właściciela, bo nie jest atrakcyjna dla osób zajmujących się zbieraniem złomu nie jest atrakcyjnym łupem – punkty skupu nie przyjmują rejestracji.

Tablice rejestracyjne - policjaZdarza się, że znalezione tablice są przywożone na lokalne posterunki policji (do czego zachęcamy, bo przyjęcie zgłoszenia i odebranie tablicy rejestracyjnej trwa mniej niż 5 minut), aczkolwiek formalnie powinny trafić do wydziału komunikacji właściwego z punktu widzenia miejsca rejestracji pojazdu.

Warto wiedzieć: Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Warto więc zajrzeć na stronę lokalnej komendy policji czy nie informuje o znalezionych tablicach lub nie podaje numeru kontaktowego, pod którym można uzyskać informacje o znalezionych tablicach. Znalezione tablice można odebrać po okazaniu dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jeżeli nie zostaną odebrane, zwykle w ciągu jednego tygodnia (zdarza się, że trzech), znalezione tablice zostają przekazane do wydziałów komunikacji. Nierzadko sprawdzając bazy danych policjanci sami próbują dotrzeć to właścicieli pojazdów.

Zdjęcia: policja.pl

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji