PoradyPoradyCzy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Czy obecnie trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta? Sprawdźmy, jak ostatecznie wygląda kwestia zmiany tablic rejestracyjnych.

Przez wiele lat przerejestrowanie samochodu automatycznie kojarzyło się kierowcom z koniecznością wymiany tablic rejestracyjnych na takie z wyróżnikiem określającym ich miejsce zamieszkania. Wiązało się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, bowiem komplet dwóch tablic rejestracyjnych kosztował (i zresztą kosztuje nadal) 80 zł. Celem zaoszczędzenia tych pieniędzy niektórzy wobec tego celowo nie przerejestrowywali samochodu, a jedynie zgłaszali jego nabycie. Taka procedura jest legalna, tylko trzeba pamiętać, by zrobić to przed upływem 30 dni od momentu zakupu pojazdu – inaczej otrzyma się karę finansową w wysokości 200-1000 zł.

Ostatnie lata upłynęły kierowcom pod znakiem licznych zmian w prawie, na mocy których pojawiło się sporo udogodnień dla zmotoryzowanych. Przede wszystkim zniknęła konieczność wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i dokumentu prawa jazdy, a także wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku „uzbierania” wszystkich pieczątek z przeglądów. Ułatwienia pojawiły się także w procesie rejestracji pojazdu, ponieważ zniesiono obowiązek wydawania nalepki kontrolnej na szybę, co pozwoliło kierowcom zaoszczędzić 19,50 zł. Zmiany dotknęły także kwestię zmiany tablic rejestracyjnych przy przerejestrowywaniu auta.

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie samochodu?

Na mocy ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, z dniem 31 stycznia 2022 roku zniesiono obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych po zakupie auta. Dlatego też odpowiedź na pytanie, czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne, brzmi – nie trzeba tego robić, ale pod pewnymi warunkami, które opiszemy poniżej. Nie musi to być przy tym fakt, że sprzedający i kupujący mieszkają w tym samym powiecie: obecnie tablice można zostawić nawet wtedy, gdy kupi się auto z drugiego końca Polski. Aktualnie „blachy” przypisane są bowiem nie do właściciela, ale do samego pojazdu.

Jakich tablic rejestracyjnych nie trzeba zmieniać?

Brak obowiązku zmiany tablic rejestracyjnych po kupnie auta/innego pojazdu nie oznacza jednak, że wszystkie tablice można legalnie zachować. Taki przywilej dotyczy jedynie tablic rejestracyjnych wydanych zgodnie z aktualnie obowiązującym wzorem – czyli białych tablic z gwiazdkami na niebieskim fragmencie z lewej strony (wraz z napisem „PL”). Nie można wobec tego zostawić starszych, tzw. flagowych białych tablic rejestracyjnych (z biało-czerwoną flagą zamiast gwiazdek), a tym bardziej czarnych tablic rejestracyjnych.

Wymiana tablic rejestracyjnych
Możliwość pozostawienia dotyczy jedynie tablic rejestracyjnych wydanych wg aktualnego wzoru, tj. z symbolem Unii Europejskiej na niebieskim tle po lewej stronie.

Zmiana tablic rejestracyjnych. Kiedy trzeba to zrobić?

Oprócz polskich tablic rejestracyjnych wydanych wg nieaktualnego wzoru, wymianie podczas rejestracji nadal podlegają wszystkie zagraniczne tablice rejestracyjne – bez wydania tablic obowiązujących na terenie Polski nie uda się bowiem wprowadzić samochodu do polskiej ewidencji pojazdów. Oprócz tego wymienić trzeba zniszczone lub nieczytelne tablice. O tym, czy kwalifikują się one do wymiany, decyduje pracownik wydziału komunikacji, stąd tablice i tak trzeba tam zamieść na czas przerejestrowywania pojazdu. Co ciekawe, przywilej zachowania dotychczasowych numerów rejestracyjnych przysługuje osobie, która kupiła samochód na indywidualnych tablicach rejestracyjnych. To już spora oszczędność, ponieważ wydanie takich tablic kosztuje 1000 zł. Kwestia ich pozostawienia leży głównie w… prezentowanej na tablicach treści.

Wymiana tablic rejestracyjnych a wyprowadzka. Czy trzeba zmieniać tablice?

Jeśli zmienimy miejsce zamieszkania, wg aktualnie obowiązującego prawa nie musimy zmieniać tablic rejestracyjnych na takie z wyróżnikiem określającym miejsce, do którego się przeprowadziliśmy. Nie można jednak zapominać o dokonaniu zmiany danych osobowych w dowodzie rejestracyjnym.

Wymiana tablic rejestracyjnych
Prawo nie dopuszcza możliwości pozostawienia tzw. flagowych tablic rejestracyjnych, wydawanych w latach 2000-2006. Ten przywilej nie dotyczy także czarnych tablic z lat 1976-2000.

Jak zachować tablice rejestracyjne? Ile kosztuje przerejestrowanie auta bez zmiany tablic?

Chcąc pozostawić na samochodzie dotychczasowe tablice rejestracyjne, wystarczy, we wniosku o rejestrację pojazdu, zaznaczyć odpowiednią opcję – np. odpowiedź „tak” przy adnotacji dotyczącej zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego (te kwestie mogą się różnić w zależności od dokumentów akceptowanych przez różne wydziały komunikacji). Decydując się na pozostawienie tablic zaoszczędzamy kwotę, którą przeznaczylibyśmy na nowe „blachy” (80 zł). Oznacza to, że za przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic zapłacimy zaledwie 66,50 zł, a konkretnie 54 zł za wydanie dowodu rejestracyjnego oraz 12,50 zł za nalepki legalizacyjne na dotychczasowe tablice.

Polecamy również:

Czy trzeba wymieniać dowód rejestracyjny przy braku miejsca na przegląd?

Rodzaje tablic rejestracyjnych w Polsce. Znasz je wszystkie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji