NowościAktualnościNowe tablice rejestracyjne. Polskie miasta czeka rewolucja

Nowe tablice rejestracyjne. Polskie miasta czeka rewolucja

Już niedługo w największych polskich miastach zaczną być wydawane zupełnie nowe tablice rejestracyjne. Popularne wyróżniki WE, DW, czy GD odejdą w zapomnienie. Dowiedz się więcej na ten temat.

Aktualnie obowiązujący wzór tablic rejestracyjnych z czarnymi znakami na białym tle został wprowadzony 1 maja 2000 roku i od tego czasu był kilkukrotnie modyfikowany. Od 2006 roku na niebieskim pasku po lewej stronie tablicy widnieje symbol Unii Europejskiej, który zastąpił w tym miejscu polską flagę, natomiast od 2020 roku nad nalepką legalizacyjną znajduje się wizerunek orła z godła państwowego. Warto przy okazji dodać, że na przestrzeni lat kilka razy zmieniał się też krój znaków.

Teraz kierowcy muszą przygotować się na kolejne zmiany. Tym razem chodzi o wprowadzenie nowych wyróżników województw, ponieważ powoli wyczerpuje się liczba możliwych kombinacji numerów rejestracyjnych w ramach dotychczasowego systemu. Poniżej zamieszczamy tabelę z nowymi wyróżnikami dla największych miast w Polsce.

Miasto Jest Będzie
Gdańsk GD XD
Katowice SK IK
Kraków KK JR
Poznań PY MO
Rzeszów RZ YZ
Warszawa (Mokotów) WE AE
Wrocław DW VW

Zanim jednak pierwsze auta z nowymi tablicami rejestracyjnymi zaczną masowo pojawiać się na drogach, minie jeszcze zapewne kilka lat. Jak na razie nowe wyróżniki można spotkać tylko na tablicach zmniejszonych (np. A zamiast W dla Mazowsza) oraz zabytkowych (np. VWR zamiast DWR dla powiatu wrocławskiego).

Więcej na temat tablic rejestracyjnych:

Polskie tablice rejestracyjne – kompendium wiedzy

Źródło: TVN24

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji