NowościAktualnościZłote tablice rejestracyjne – co to takiego?

Złote tablice rejestracyjne – co to takiego?

W Polsce obowiązuje tak wiele rodzajów tablic rejestracyjnych, że o istnieniu niektórych nie wszyscy nawet wiedzą. Wyjaśniamy, czym są złote numery.

Najczęściej spotykane, białe tablice rejestracyjne zostały wprowadzone w 2000 roku, zastępując tzw. czarne blachy, które nadal można spotkać na starszych autach. Na przestrzeni lat polskie rejestracje doczekały się wielu wariantów, w tym specjalnych numerów dla służb mundurowych, pojazdów zabytkowych czy samochodów elektrycznych. Pasjonaci tablic rejestracyjnych wyróżniają dodatkowo jeszcze inne, mniej oficjalne wzory.

Przykładem tego są złote tablice. Wbrew pierwszemu skojarzeniu nie chodzi wcale o wspomniane już rejestracje dla zabytków, które bywają tak określane ze względu na swój kolor (czarne znaki na żółtym tle), ani tym bardziej o tablicach ślubnych montowanych na autach nowożeńców. Czym zatem są złote numery?

Złoty numer rejestracyjny to taki, który składa się z pięciu jednakowych cyfr, a w przypadku motocykli czy motorowerów – z czterech, np. 11111, 88888 albo 4444. Oznacza to, że w grę wchodzą jedynie rejestracje z I zasobu dla tablic z dwuliterowym wyróżnikiem powiatu (np. WD, PO) oraz VII zasobu dla tablic z trzyliterowym wyróżnikiem powiatu (np. WPR, ELC), bo nie zawierają liter na końcu ani w środku.

To sprawia, że złote tablice rejestracyjne są bardzo rzadko spotykane, ponieważ w każdym powiecie może być wydane tylko 9 takich numerów na samochody. Z tego powodu nie trafiają one raczej do przypadkowych osób i zwykle można je spotkać na autach, które już same w sobie są ciekawe.

Więcej na temat tablic rejestracyjnych:

Polskie tablice rejestracyjne – kompendium wiedzy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji