PoradyPoradyCzy trzeba wymieniać dowód rejestracyjny przy braku miejsca na przegląd?

Czy trzeba wymieniać dowód rejestracyjny przy braku miejsca na przegląd?

Kiedyś przy wyczerpaniu miejsc na pieczątki z przeglądów trzeba było zmienić dowód rejestracyjny. A jak jest teraz? Czy trzeba wymienić ten dokument?

Wielu kierowców przez lata przyzwyczaiło się do wożenia ze sobą dokumentów związanych z samochodem (np. prawa jazdy, potwierdzenia polisy OC i dowodu rejestracyjnego). Tymczasem nie jest to konieczne: zarówno dowód rejestracyjny, jak i prawo jazdy mogą zostać w domu. W razie nieprzewidzianego zdarzenia, lub zwykłej kontroli drogowej, policjant sprawdzi autentyczność naszych uprawnień i danych pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Nie trzeba się tym samym obawiać wcześniej obowiązującego mandatu za brak dokumentów (prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego).

Eksploatacja pojazdu wiąże się z wykonywaniem okresowych badań technicznych. Potwierdzeniem przejścia przeglądu jest odpowiednia adnotacja (pieczątka z podpisem diagnosty) w dowodzie rejestracyjnym. Dokument zmieści maksymalnie 6 takich pieczątek, zatem wielu kierowców przy braku miejsca na nową pieczątkę automatycznie udawało się do wydziału komunikacji celem wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego (przez wiele lat mieli taki obowiązek). Czy wprowadzone w ostatnich latach ułatwienia dla kierowców nie objęły także tej kwestii?

Czy trzeba wymieniać dowód rejestracyjny przy braku miejsca na przegląd?

Obecnie nie trzeba już zmieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończą się w nim miejsca na adnotacje potwierdzające zaliczenie badania technicznego. Jeśli tak się stanie, przy kolejnym przeglądzie diagnosta wystawi zaświadczenie o pozytywnym przejściu badania technicznego. W praktyce jednak i ono nie jest konieczne, gdyż informacja o przeglądzie będzie widniała w bazach CEP (Centralnej Ewidencji Pojazdów), do których mają dostęp policjanci. Dlatego jeśli skończą się miejsca na przegląd w dowodzie rejestracyjnym, kierowca nie musi już zmieniać tego dokumentu.

Czy trzeba wymieniać dowód rejestracyjny 02
Brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego przy wykorzystaniu wszystkich miejsc na pieczątki to z pewnością spore udogodnienie dla kierowców. W pewnych sytuacjach ten dokument trzeba jednak wymienić.

Wymiana dowodu rejestracyjnego. Kiedy trzeba to zrobić?

Zapełniony dowód rejestracyjny powinien zostać zmieniony, gdy planujemy wybrać się samochodem za granicę. Co prawda możemy w takim wypadku zabrać zaświadczenie ze stacji diagnostycznej, ale na wszelki wypadek warto zmienić dowód i mieć w nim aktualną pieczątkę: zagraniczna policja nie ma przecież dostępu do polskich danych i ewentualny brak potwierdzenia aktualnego badania technicznego może rodzić kłopoty.

Dowód rejestracyjny należy również zmienić w następujących sytuacjach:

 • gdy zajdą zmiany w danych personalnych właściciela pojazdu (np. zmieni się nazwisko lub adres);
 • gdy zmianom ulegnie konstrukcja pojazdu (np. założymy instalację gazową);
 • gdy zgubimy lub zniszczymy dotychczasowy dowód rejestracyjny lub zostanie on skradziony.

Wymiana dowodu rejestracyjnego. Jak to zrobić?

Aby wymienić dowód rejestracyjny, należy udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji i zabrać ze sobą następujące dokumenty:

 • stary dowód rejestracyjny
 • dokument tożsamości
 • wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego
 • kartę pojazdu (o ile była wydana)
 • potwierdzenie posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC
 • oświadczenie o utracie dokumentu (jeśli został skradziony)
 • świadectwo pozytywnego badania technicznego (dotyczy pojazdów z dokonanymi zmianami konstrukcyjnymi)
 • dowód uiszczenia opłaty za nowy dowód rejestracyjny.

Koszt wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego to 54 zł (73,50 zł z pozwoleniem czasowym). Dodatkowe 17 zł zapłacimy, gdy wystawimy pełnomocnictwo dla współwłaściciela o załatwienie formalności związanych z wydaniem nowego dokumentu. Bezpośrednio w urzędzie otrzymamy pozwolenie czasowe (tzw. miękki dowód), które jest ważne przez 30 dni – czyli okres, podczas którego powinien zostać wydany nowy dowód rejestracyjny.

Polecamy również:

Wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego. Kiedy i jak go złożyć?

Kiedy lepiej mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji