Kontrola drogowa - radiowóz

Kierowcy zatrzymywani przez policję zwykle tłumaczą się, że nie widzieli stojącego na poboczu radiowozu. Sprawdziliśmy, co mówią przepisy o miejscu przeprowadzania kontroli drogowej.

Choć kontrola drogowa przeważnie kojarzy się z mandatem i punktami karnymi, to w rzeczywistości może się ona sprowadzać jedynie do sprawdzenia dokumentów czy rutynowej kontroli trzeźwości. Wszystko ze względu na szeroką podstawę prawną, określoną w art. 129 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepis ten określa bowiem, że policjant „jest uprawniony do legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń co do sposobu korzystania z drogi, używania pojazdu lub urządzenia wspomagającego ruch”.

O ile jednak powyższa definicja nie budzi kontrowersji, o tyle kierowcy często mają wątpliwości co do tego, kiedy i gdzie policja może przeprowadzać kontrolę drogową. W tym przypadku odpowiedzi dostarcza Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego, a konkretnie przepisy zawarte w par. 2 tego aktu prawnego.

Zacznijmy od tego, że kontrolę drogową może przeprowadzać zarówno policjant umundurowany, jak i nieumundurowany, choć ich uprawnienia wyraźnie się różnią. Ten pierwszy może zatrzymać kierowcę właściwie wszędzie, natomiast drugi – tylko na obszarze zabudowanym.

Z kolei jeśli chodzi o miejsce postoju radiowozu, tutaj prawodawca także zostawił spore pole do interpretacji. W par. 2 ust. 6 wspomnianego Rozporządzenia czytamy, że „jeżeli jest to konieczne dla prowadzenia czynności kontrolnych, pojazd Policji może zostać unieruchomiony w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Najistotniejszy jest ostatni fragment, mówiący o niezagrażaniu bezpieczeństwu na drodze. Oznacza to, że radiowóz wcale nie musi być zaparkowany w widocznym miejscu, może równie dobrze stać w krzakach czy bramie wjazdowej, pod warunkiem że nie stwarza zagrożenia. Uzupełnieniem tego przepisu jest par. 2 ust.7 – polecenie do zatrzymania pojazdu podaje się z dostatecznej odległości, w sposób zapewniający jego dostrzeżenie przez kierującego pojazdem oraz bezpieczne zatrzymanie w miejscu wskazanym przez policjanta”.

Więcej na temat kontroli drogowej:

Kontrola drogowa – przepisy, zasady

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj