PoradyPoradyKontrola drogowa. Kiedy policjant ma prawo zatrzymać kierowcę?

Kontrola drogowa. Kiedy policjant ma prawo zatrzymać kierowcę?

Dla większości kierowców kontrola drogowa to stresująca sytuacja, której woleliby jak najczęściej unikać. Wyjaśniamy, kiedy policjant może nas zatrzymać i jak prawidłowo powinna przebiegać kontrola drogowa.

Zatrzymanie przez policję do kontroli drogowej to dla większości kierowców stresująca sytuacja. Nawet jeśli podróżujemy zgodnie z przepisami, widok funkcjonariusza nakazującego zjechać na bok wzbudza obawę, że popełniliśmy wykroczenie i grozi nam mandat. Kontrole wywołują również dyskusję, kiedy i na jakiej podstawie policja ma prawo zatrzymać samochód. Czy przeprowadzenie kontroli może odbyć się bez wyraźnego uzasadnienia? Jak powinna wyglądać kontrola drogowa?

Dlaczego policja przeprowadza kontrole drogowe?

Uprawnienia wobec kierowców, jakie daje policjantom polskie prawo, są dość szerokie. Ich dokładny zakres reguluje art. 129 Prawa o ruchu drogowym. Mówi on m.in. o tym, że funkcjonariusz może legitymować uczestnika ruchu, a także wydawać mu wiążące polecenia co do sposobu korzystania z drogi i używania pojazdu. Do uprawnień należy również sprawdzanie dokumentów samochodu oraz kontrola trzeźwości kierującego. W praktyce podstawą do zatrzymania mogą być wątpliwości zarówno co do stanu technicznego auta, jak i samego zachowania kierowcy na drodze.

W jaki sposób policjant zatrzymuje samochody?

W celu przeprowadzenia kontroli ma prawo zatrzymać nas zarówno umundurowany, jak i nieumundurowany policjant. W tym drugim przypadku na funkcjonariusza nakładane są jednak pewne ograniczenia – zatrzymanie może odbyć się jedynie w terenie zabudowanym. Kontrola rozpoczyna się od sygnału do zatrzymania auta wydanego ręką, tarczą, a w przypadku ograniczonej widzialności również tarczą z odblaskiem lub emitującą czerwone światło latarką. Po podejściu do siedzącego w samochodzie kierowcy, funkcjonariusz powinien na wstępie przedstawić swoje dane – imię i nazwisko, stopień służbowy, reprezentowaną jednostkę policji oraz podać przyczynę zatrzymania. Na nasze polecenie ma również obowiązek okazać legitymację.

Policja kontrola drogowa (2)
Kontrole drogowe zazwyczaj przeprowadzane są przez umundurowanych policjantów. Funkcjonariusz bez munduru może zatrzymać samochód jedynie w obszarze zabudowanym.

Jak wygląda kontrola drogowa?

Najważniejszym zadaniem kierowcy podczas kontroli drogowej jest stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjanta. Te rozpoczną się zazwyczaj od nakazu wyłączenia silnika oraz podania danych osobowych, koniecznych do sprawdzenia posiadanych przez kierującego uprawnień i dokumentów pojazdu w bazie CEPiK. W następnej kolejności funkcjonariusz może poprosić o udanie się wraz z nim do radiowozu w celu zbadania trzeźwości lub obejrzenia nagrania z wideorejestratora. Co ważne, bez wyraźnego polecenia policjanta nie powinniśmy wysiadać z pojazdu.

Jeśli nie popełniliśmy żadnego wykroczenia, a zatrzymanie wynikało jedynie z rutynowej kontroli, cała procedura powinna zająć maksymalnie kilka minut, po których kierowca będzie mógł ruszyć w dalszą drogę.

Polecamy uwadze:

Za co mogą wystawiać mandaty służby mundurowe?

Mandaty za prędkość w Polsce. Ile kosztuje szybka jazda?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji