NowościAktualnościZmiany w przeglądach samochodów (2023). Czy już obowiązują?

Zmiany w przeglądach samochodów (2023). Czy już obowiązują?

9 stycznia 2023 r. miał być datą zaostrzenia przepisów dotyczących przeprowadzania badań technicznych aut. Sprawdź, czy zmiany w przeglądach samochodów weszły w życie.

Już od kilku lat nie milkną echa odnośnie planowanej rewolucji w przeprowadzaniu przeglądów samochodów. Zmiany w weryfikowaniu stanu technicznego pojazdów miały najpierw wejść w życie w 2021 roku, później ten termin przesunięto na następny rok. Gdy ponownie nie udało się nic z tym zrobić, nową graniczną datę ustalono na 9 stycznia 2023 r. Czy wobec tego na dobre pożegnaliśmy już dotychczasowe procedury w kwestii przeprowadzania przeglądów samochodów?

Przegląd samochodu (2023) – co zakładają nowe przepisy?

Nowelizacja przepisów zakłada szereg zmian, z którymi będą musieli zmierzyć się nie tylko użytkownicy aut, ale i sami diagności. Po wejściu w życie planowanych zmian, na pracowników stacji kontroli pojazdów spadnie obowiązek dokumentowania obecności pojazdu w placówce – konieczne będzie wykonanie 5 zdjęć, w tym jednego przedstawiającego stan licznika. Ma to ukrócić praktykę zaliczania przeglądów pojazdom, które nawet nie pojawiły się na SKP. Ponadto stacje znajdą się pod nadzorem Transportowego Dozoru Technicznego.

Najbardziej odczuwalną zmianą dla kierowców będzie z pewnością podwyższenie ceny badania technicznego wykonanego 30 dni po terminie – spóźnialscy zapłacą dwukrotność obowiązującej kwoty, czyli 198 zł. Nowelizacja przewiduje jednak profity dla kierowców, którzy zdecydują się zrobić przegląd przed terminem (maksymalnie do 30 dni): nowe badanie techniczne będzie bowiem ważne przez rok, ale od „starej” daty.

Przegląd samochodu 2023

Badanie techniczne pojazdu na nowych zasadach – czy już obowiązuje?

Rewolucja w przeglądach miała tym razem nastąpić 9 stycznia 2023 r., ale już wiemy, że jej wprowadzenie znów zostanie przesunięte: postęp prac nad projektem nowelizacji nie zmienił się bowiem od sierpnia 2022 r. Wobec tego nie musimy się na razie nastawiać na zmiany w badaniach technicznych. Dlaczego? Być może z powodu braku porozumienia z diagnostami, którzy w ramach protestów domagają się podwyżek cen okresowego badania technicznego – kwota nie zmieniła się bowiem od 2004 roku i, zwłaszcza w czasach wysokiej inflacji, rodzi poważne problemy w branży, włącznie z widmem zamknięcia wielu stacji kontroli pojazdów.

Wprowadzanie zmian w badaniach technicznych idzie w Polsce bardzo opieszale: warto wiedzieć, że we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej nowe zasady weryfikacji kontroli technicznej pojazdów powinny obowiązywać od maja 2018 r. Czas pokaże, czy 2023 rok będzie przełomowym w tej kwestii dla Polski.

Przeczytaj także:

Twoje auto ma „lewe” badanie techniczne? Możesz mieć problem!

Duża zmiana dla kierowców. Dotyczy pieczątki z przeglądem

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji